Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Havza'da keneviri işleyecek fabrikanın kurulmasıyla 300 dekarlara düşen kenevir üretiminin arttığını belirterek, "Firma gelince, onların talebi doğrultusunda yeniden ekim alanı 2 bin 733 dekara çıkarıldı. Ben inanıyorum ki önümüzdeki yıl 5 bin-10 bin dönüm arasında Samsun'da kenevir üretim yapılacak" dedi.

SANAYİ YOKSA ANLAM İFADE ETMİYOR

Kanal S ekranlarında Adnan Öz'ün sunduğu Nokta Arası programına Sağlam, Samsun'da yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi. 2019 seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan'ın Samsun mitinginde, şehrin kenevirin merkezi yapılacağını müjdelemesinin ardından çalışmaların hız kazandığını ve kaydeden Sağlam, "Kenevir 2019 yılı içinde 455 dekar ekilmiş. 2020-2021 sezonunda ekimi 2 bin 300 dönüme çıkardık. Pazarlamada sıkıntı yaşadık. Keneviri sanayiyle bütünleştiremezsek hiçbir anlam ifade etmiyor. Bu nedenle 2021-2022 sezonunda üretimi 300 dekarlara çektik. O arada ar-ge çalışmaları yapıldı. 2023 yılında bir firma tesis kurdu. Amaç keneviri tekstilde kullanmak" diye konuştu.

KAĞIT FABRİKALARINA NUMUNE GÖNDERİLDİ

Firmanın Samsun'a yatırım yapmasıyla, onların talebi doğrultusunda ekim alanının 2 bin 733 dekara çıkarıldığını dile getiren Sağlam, "Ben inanıyorum ki önümüzdeki yıl 5 bin-10 bin dönüm arasında üretim yapılacak. Bunları yaparken çiftçimizi de koruduk ve sözleşme imzalattık. Tohumunu, yakıtını, girdi maliyetlerini karşılıyor hepsinin faturasını hasat zamanı kesiyor.  Böylece çiftçi girdi artışlarından korunmuş oluyor. Eğer o fabrika kurulmuşsa, üretimi artırmak istiyorsa, durumdan çiftçi memnun olmazsa zaten ekim alanı yine düşecek ve kendisine etki edecektir.  Şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk yok. 15 gün önce hasadını yaptık. Mükemmel bir lif verimi olduğunu söylediler. Özellikle Vezirköprü Narlısaray'da 3 metreye yakın boyları vardı. Oradaki üreticinin kenevir kültürü var, çiftçiliğini iyi biliyor. Bu burada kalmayacak. Son zamanlarda kağıt fabrikaları da ar-ge yapıyorlar. Ben onlara lif için saplarından numune gönderdim. Analizler yapılıyor. Sanayisi olması ve sözleşmeli üretim yapılması şart. Ben de üretim yapanın her zaman yanında olacağım" ifadelerini kullandı. 

ZEYTİN HAMLESİ

AK Parti İlkadım Belediye Başkan aday adayı Süleyman Kaldırım nabız yokladı! Saathane'de vatandaşa ziyaret AK Parti İlkadım Belediye Başkan aday adayı Süleyman Kaldırım nabız yokladı! Saathane'de vatandaşa ziyaret

Sağlam ayrıca Samsun'da zeytin üretimini de artırmak için çalışmaların devam ettiğini belirterek şunları söyledi: "Bin dönüm civarı zeytin ekim alanımız oldu. Daha önceden Samsun'da zeytin varmış. Samsun'a özgü çeşitlerin olduğunu sonradan gördüm ben. Son kurduğumuz bahçelerde yüzde 80'in üzerinde Gemlik çeşidini kullanıyoruz. Bunu duyan Bornova Araştırma Enstitüsü'nün Müdürü Ünal bey beni aradı. 'Gemlik çeşidinin Gemlik'ten daha iyi yetişeceği bir yer Samsun' dedi. Samsun salamura, Samsun yağlık, Samsun tuzlusu çeşitlerin kendilerinde olduğunu söyleyerek bize gönderdi. Orman fidanlığına onları ektirdim. Gidip kontrol ediyorum, büyüyorlar. Onları da artırdığımız da inşallah olacak. Öyle tahmin ediyorum ki 2-3 yıl içinde Samsun'da yetişen zeytinin yağını, salamurasını alırız diye düşünüyorum. Orman İşletme'den arazi kiralayanlara da en az 10'u zeytin olma şartıyla onaylayacağız diyoruz. Biz bunu 2 bin-3 bin dönüm yaptığımızda sanayisi de kendiliğinden gelir."

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.