HAVZA GENELGESİ'NİN 105. YILI

Havza’ya 9. Ordu Müfettişi olarak 25 Mayıs 1919 tarihinde gelen Mustafa Kemal Atatürk’ün 28 Mayıs 1919’da İzmir'in ve Manisa’nın işgallerine gelecek için tehlikesine dikkat geçmek, İzmir’in işgalini mitingler düzenlenerek protesto edilmesini, yapılacak mitinglerde, protestolarda ve gösteriler esnasında gayrimüslim halka kötü davranılmamasını vurgulamak amacıyla yayımladığı ve Milli Mücadele'nin ilk genelgesi olarak Havza Genelgesi'nin 105. yıldönümü, yine Milli Mücadele'nin sembol yapılarından ve ilk mitingin düzenlendiği Yörgüç Paşazade Mustafa Bey Camisi'nden Milli Mücadele'nin ilk karargahı olan o zamanki adı Mesudiye Oteli olan Havza Atatürk Evi'ne kadar düzenlenen yürüyüş ile kutlandı. Yürüyüş sonrası Atatük Evi önünde kurulan tören alanında Havza Genelgesi, Beden Eğitimi Öğretmeni Mehmet Yaldız tarafından okundu.

ATATÜRK EVİNİ ZİYARET ETTİLER

Program sonrası Havza Kaymakamı Mustafa Ayvat, Havza Garnizon Komutanı Personel Asteğmen Mücahit Emre Yılmaz, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ve beraberindekiler Atatürk Evi'ni ziyaret ettiler. Kaymakam Ayvat ve Başkan İkiz, Atatürk Evi'nde bulunan anı defterini imzaladılar.

"SENEYİ DEVRİYESİNİ İDRAK EDİYORUZ"

Havza Kaymakamı Ayvat, “Saygıdeğer Atatürk; Bundan tam 105 sene önce Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlattığın Samsun'un Havza ilçesine gelişinin seneyi devriyesini idrak ediyoruz. Bu günün anınsa bu anı bir program dahilinde tüm ilçe halkı olarak ölümsüzleştiriyoruz. Başlattığın bu kurtuluş mücadelesi başarıya ulaştı ve sonu Cumhuriyet ile taçlandı. Bu yolda feda-i can eden tüm aziz şehitlerimize ve vefat eden gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Kaymakam Ayvat ve Başkan İkiz Atatürk Evi Sorumlusu Rukiye Bulut’a Atatürk Evi'nde sergilenmek üzere Havza Genelgesi'nin replikasını hediye ettiler

Samsun'da yarın hava nasıl olacak? 15 Haziran Cumartesi Samsun hava durumu Samsun'da yarın hava nasıl olacak? 15 Haziran Cumartesi Samsun hava durumu

Programa ayrıca protokol üyeleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

HABER AJANSI: İHA

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Rahşan Çelik