banner595

GMİS: Müfettişler, Soma'dan sonra şartları zorlayan kararlar alıyor

ZONGULDAK'ta, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında, hidrojen sülfür sensörü olmadığı gerekçesiyle üretimin durdurulmasına...

GMİS: Müfettişler, Soma'dan sonra şartları zorlayan kararlar alıyor

ZONGULDAK'ta, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında, hidrojen sülfür sensörü olmadığı gerekçesiyle üretimin durdurulmasına...

15 Ekim 2015 Perşembe 14:31
GMİS: Müfettişler, Soma'dan sonra şartları zorlayan kararlar alıyor
ZONGULDAK'ta, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında, hidrojen sülfür sensörü olmadığı gerekçesiyle üretimin durdurulmasına tepki gösterdi. Demirci, Soma faciasından sonra kamuoyu nezdinde sorumlu tutulan bakanlık müfettişlerinin şartları zorlayan kararlar almaya başladıklarını söyledi.
Yazılı açıklama yapan Demirci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişlerinin, günde ortalama bin 200 ton kömür üretimi yapılan TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında hidrojen sülfür gazını tespit eden sensör bulunmadığı gerekçesiyle dün üretimi durdurduğunu hatırlattı. Demirci, kurumun diğer müesseselerinde de kısa süre önce aynı karar alındığını, ancak itirazlar üzerine Mart 2016 tarihine kadar süre uzatımı yapıldığını söyledi. Demirci, zehirli bir gaz olan hidrojen sülfürün daha çok bakır ve çinko gibi metal madenlerde bulunduğuna işaret ederek, ocakta üretimin tamamen durdurulmasının çalışma alanlarının güvenliğini tehlikeye sokacağını kaydetti. Demirci, şöyle dedi:
"Üretim arınlarında ilerleme yapılmadığı zaman arın ve tavan basınçları artarak göçüklere neden olacaktır. Ayrıca çalışılan kömür damarları yangına müsait damarlardır. Yangın oluşmaması için üretimin hızlı şekilde yapılarak arkaların göçertilmesi gerekir. Ülkemizde son 20 yılda meydana gelen büyük kazaların çoğunluğunun taşeron veya rödövans uygulaması olan ocaklarda meydana geldiği görülmektedir. TTK 167 yıllık üretim sürecinde mühendisi ve işçisiyle ülkemiz madencilik sektörünün okulu, lokomotifi olmuştur ve olmaya devam edecektir. Bu üretim sürecinde hidrojen sülfür kaynaklı kayıtlara geçmiş bir tek kaza yoktur."
'MÜFETTİŞLER ŞARTLARI ZORLAYAN KARARLAR ALIYOR'
Demirci, Soma faciasından sonra madencilik sektöründe ilgili taraflarla ciddi anlamda görüş alışverişi yapılmadan çıkartılan yasa ve yönetmeliklerin çalışanlar adına kısmi kazanımların yanında, uygulamadaki zorlamalar nedeniyle sektörde sıkıntılar yaşanmasına yol açtığını savundu. Soma faciasından sonra kamuoyu nezdinde sorumlu tutulan bakanlık iş sağlığı ve iş güvenliği müfettişlerinin sonraki çalışmalarında şartları zorlayan kararlar almaya başladıklarını ifade eden Demirci, şöyle konuştu:
"Yaklaşık 6 aydır Zonguldak'ta TTK ve diğer sahalarda yaşanan sıkıntının kaynağında bu vardır. Biz, Türkiye'de madenciliğin okulu olan TTK'nın bu duruma düşürülmesini kınıyoruz. Bu kurumun özellikle bilgi ve deneyim açısından itibarının zedelenmesine izin vermeyiz. Burada açıkça ifade ediyoruz ki bakanlığın müfettiş kadrolarının bu kurumdan öğrenecekleri çok şey vardır. Bu 167 yıllık üretim kültüründen mutlaka faydalanmaları gerekir. TTK'nın küçültülmesi, daraltılması ve kapatılması söylemlerinin dile getirildiği bir süreçte, hiç kimsenin karşı çıkamayacağı can güvenliğini gerekçe gösterip üretimi durdurmak ve bu kurumun zararlarını artırmak doğru değildir. TTK'nın üzerinde yapılan bu uygulamaların, bugüne kadar TTK'yı kapatmak isteyip de kapatamayanların amaçlarına hizmet ettiğini düşünmeye başlıyoruz. Can güvenliğimizi sağlamanın öncelikli yolu kurumdaki işçi açıklarını gidermektir. Ocaklarımızda sağlıklı üretim yapabilmenin öncelikli şartı budur."

FOTOĞRAFLI


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801