banner1579

banner1584

banner1575

banner1499

banner1525

banner1324

banner1581

Türk savaş uçakları havalandı !

HATAY’ın Altınözü İlçesi’ne bağlı Hacıpaşa Beldesi’nin tam karşısına düşen Azmarin Kasabası’nın üzerinde sınıra yakın bir bölgede Suriye ordusuna ait bir helikopterin görülmesi üzerine Türk Hava Kuvvetleri’ne ait 2 F-16 savaş uçağı havalanarak bölgede sınır ihlalini önlemek için uçuş yaptı

GÜNDEM 12.10.2012, 17:24 12.10.2012, 17:24
266
Türk savaş uçakları havalandı !
 Geçtiğimiz günlerde Suriye’den atılan top mermilerinin düştüğü Hacıpaşa Beldesi’nin sınır komşusu olan Suriye’nin Azmarin Kasabası semalarında saat 14.45 sıralarında 1 savaş helikopteri görüldü. Kasabada konuşlanan muhalifleri bombaladığı iddia edilen helikopterin sınır ihlali yapma ihtimaline karşılık, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait 2 F-16 savaş uçağına hareket emri verildi. 

Bölgede teyakkuz halinde bulunan uçaklar, kısa sürede havalanarak Suriye sınırına doğru hareket etti. Altınözü semalarında görülen savaş uçakları kısa süreli heyecan yaratırken, Suriye’ye ait helikopter gözden kayboldu. Bölgede bulunan muhaliflerin, Suriye ordusuna ait helikopterin, ellerinde bulunan bir tankı saptamak için uçuş yapmış olabileceğini söylediği ileri sürüldü.

'TEMMUZ'DAN BERİ İLK KEZ'

Wall Street Journal gazetesi ise olayla ilgili geçen ilk haberinde, iki savaş jetinin Suriye sınırında uçmasını, Temmuz'da Türk jetinin Suriye tarafından düşürüldüğü olaydan sonra bir ilk olarak niteledi.

SINIRDA ÖNLEMLER ATTIRILMIŞTI

TBMM’nin Suriye tezkeresini kabul etmesinin ardından ise hükümetin Genelkurmay’a gönderdiği ’yüksek hazırlık’ talimatı kapsamında bölgeye Şanlıurfa, Mardin ve Gaziantep’ten yaklaşık 60 tank takviye gönderilerek, sınır boyunca en az 250 tank konuşlandırıldı. Topçu birlikleri de takviye edildi.
Yorumlar (0)