banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Uydu takibiyle oto yedek parça yüklü TIR'a operasyon

banner1357

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı Ankara Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, uydudan takip ettikleri araca Ankara’da düzenledikleri operasyonda 1 milyon...

GÜNCEL 16.04.2014, 12:53
Uydu takibiyle oto yedek parça yüklü TIR'a operasyon
banner1353
banner1375
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı Ankara Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, uydudan takip ettikleri araca Ankara’da düzenledikleri operasyonda 1 milyon 54 bin TL değerinde kaçak eşya ele geçirdi.

Kapıkule Gümrük Kapısı'ndan Türkiye’ye giriş yapan Irak’a yük götüren Bulgar plakalı bir TIR'ın Transit Refakat Belgesi üzerinde yapılan incelemede; toplam 586 kap oto yedek parçası taşıdığının görülmesi üzerine Kapıkule Gümrük Müdürlüğü tarafından eşya riskli olarak değerlendirildi. TIR'a Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Müdürlüğünce Araç Takip Sistemi Mobil Ünitesi takıldı. Araca takılması ile aktif hale gelen sistem, Bakanlığın Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Komuta Kontrol Merkezinde ve Ankara Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü'nce uydu üzerinden izlemeye alındı.

TIR'ın Edirne’den Ankara’ya kadarki yolculuğu normal seyrederken Ankara ilinde, seyretmesi gereken güzergah dışına çıkarak, İvedik Organize Sanayi Sitesine girdiği ve yaklaşık 1-1,5 saat bekleme yaptığı görüldü.

TRANSIT İŞLEYER BOŞALTILDI

Söz konusu aracın kendisine tanınan bekleme süresini aşması üzerine Ankara Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünden bir ekip araçtan sinyal alınan en son noktaya gönderildi. Gümrük ekiplerinin tespit edilen noktaya vardıklarında gördükleri manzaraya şaşırdı. TIR aracının bir işyerinin içerisine alındığı ve dorsenin içerisindeki transit eşyanın birçoğunun işyerine boşaltıldığı ve bir kısmının da indirme çalışılmalarının devam ettiği görüldü. Bunun üzerine transit rejimi çerçevesinde taşınan serbest dolaşımda bulunmayan eşyanın rejim hükümlerine aykırı olarak Türkiye Gümrük Bölgesinde bırakılması nedeniyle, henüz işlenmekte olan olaya müdahale edilerek suçüstü operasyonu yapıldı.

Operasyon sonundaki sayım ve tespit neticesinde; değişik markalarda otomobillere ait diferansiyel, silindir kapağı, aks mili, direksiyon kutusu, krank mili, şanzuman, motor, tampon, kapı kaplaması, göğüs, emişli fan, far, çamurluk, kaput, bagaj kapağı ve kapılar olduğu görülen, 374 adet ikinci el oto yedek parçasına ve bin 860 kilo freze ucu cinsi eşyaya el konuldu. Kaçakçılığa konu eşyalar ile eşyaların naklinde kullanılan TIR aracının gümrüklenmiş değerinin toplam 1 milyon 54 bin lira olduğu belirtildi.

Olayla ilgili araç sürücüsü hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.


Yorumlar (0)
13°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 13 Aralık 2019
İmsak 06:13
Güneş 07:45
Öğle 12:34
İkindi 14:52
Akşam 17:13
Yatsı 18:40