banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

53 yıldır bu anı bekliyordu

İzmir'de Ali Öztürk adlı vatandaş, henüz bir yaşındayken sağ elinin baş ve işaret parmağının yanması nedeniyle sadece sol elini kullanabiliyordu. Parmak nakli gerçekleştirilen Ali Öztürk, 53 yıl sonra sağ elini kullanmaya başladı.

GÜNCEL 15.03.2019, 16:42
53 yıldır bu anı bekliyordu

İzmir'de bebekken baş ve işaret parmağı yandığından dolayı yalnızca sol elini kullanabilen Ali Öztürk adlı vatandaş, 53 yıl sonra yapılan parmak nakliyle sağ elini kullanmaya başladı.  Naklin ardından yıllar sonra sağ elini kullanabilen 54 yaşındaki Ali Öztürk, kalem tutarak kağıda eşinin ismini yazdı. Buca ilçesinde yaşayan dört çocuk babası emekli muhasebeci Ali Öztürk, henüz bir yaşındayken sobanın üzerine düştü ve sağ elinin baş ile işaret parmağını yaktı. Yakınları tarafından hastaneye götürülen Ali Öztürk, baş parmağını tamamen kaybederken, işaret parmağı ise avucunun içine doğru yanlış kaynadığı için elini kullanamaz oldu.

EŞİ İSTEDİ 

Geçen yıl hayatını 50 yaşındaki Şehizer Keleş Öztürk ile birleştiren Ali Öztürk, eşinin isteği üzerine üç ay önce İzmir Katip Çelebi  Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve El Cerrahisi  Servisine başvurdu. Burada yapılan muayenede, Ali Öztürk'ün parmağının yanlış pozisyonda  durduğu ve gelişmediği, bu nedenle elini kullanamadığı, işaret parmağının kaslarıyla birlikte baş parmağın yerine nakledilmesi halinde hastanın sağ elini kullanabileceği tespit edilmişti.
 
Opr. Dr. Ahmet Savran ile Opr. Dr. Aziz Vatansever'in gerçekleştirdiği  operasyonla, Öztürk'ün sağ işaret parmağı, baş parmağının yerine nakledildi.
 
Ameliyatın ardından fizik tedavi gören ve sağ elini 53 yıl sonra  kullanabilen Öztürk, cisimleri tuttu, eline aldığı kalemle kağıda yazı yazdı.
 
İŞARET PARMAĞINDAN BAŞ PARMAĞI YAPILDI
 
Ali Öztürk, yıllarca kullanamadığı sağ elinin eksikliğini çok fazla hissettiğini, parmak nakliyle kendisini yeniden doğmuş gibi hissettiğini söyledi.
 
Doktorların işaret parmağından baş parmak yapabileceklerini söyleyince çok mutlu olduğunu ifade eden Ali Öztürk, "Mutluluğumu anlatamam. Eşim bana bu  süreçte manevi olarak çok destek verdi. Ben de kalemi elime alınca onu çok  sevdiğimi yazdım. Eskiden 5 parmağım vardı, nakilin ardından ise 9 parmağım oldu.  Artık hayata 9 parmağım ile sarılacağım. Hayatta insanlar hiçbir zaman  ümitsizliğe kapılmamalı." ifadelerini kullandı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!