banner1589

banner1585

banner1526

banner1588

banner1587

banner1324

banner1581

Zonguldak'ta füze parçaları ele geçirildi..

Zonguldak Limanı gümrük sahasında bir tırda, antitank füze yapımında kullanılan 2 dürbün ile 2 tetik mekanizması ele geçirildi. Olayla ilgili gözaltına alınan İran uyruklu 1 kişi tutuklandı.

Son Dakika 30.04.2017, 19:00 30.04.2017, 19:10
287
Zonguldak'ta füze parçaları ele geçirildi..

ZONGULDAK HABER- Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ele geçirilenlerin, terör örgütleri tarafından kullanılan Rus yapımı 9K111 FAGOT  veya 9K113 KONKURS anti-tank savar güdümlü füzenin  ana parçasından iki ana  parçası olan; tetik-ateşleme ile nişan hedef tespit ve dürbün mekanizması olduğu  belirtti.

Zonguldak Limanı gümrük sahasında bir tırda, antitank  füze yapımında kullanılan 2 dürbün ile 2 tetik mekanizması ele geçirilirken,  gözaltına alınan İran uyruklu 1 kişi tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Zonguldak Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve  İstihbarat Müdürlüğü ekiplerinin denetimi kapsamında, 27 Nisan'da Ukrayna'dan  Ro-Ro gemisiyle Zonguldak Limanı gümrük sahasına gelen E.E'nin (38) kullandığı  tırın çekici ve dorsesinde arama yapıldı.

ramada, gizli bölmelere saklanmış halde antitank füze yapımında  kullanılan 2 dürbün ile 2 tetik mekanizması ele geçirildi.

Olaya ilişkin İran uyruklu tır sürücüsü E.E, İl Emniyet Müdürlüğü  Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin  ardından adliyeye sevk edilen şüpheli tutuklandı.Bu arada E.E'nin, Ukrayna'dan aldığı malzemeleri, Ro-Ro gemisiyle  Zonguldak Limanı'ndan İran'a götüreceği öğrenildi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından, Zonguldak Limanı'nda  ele geçirilenlerin, terör örgütleri tarafından kullanılan Rus yapımı 9K111 FAGOT  veya 9K113 KONKURS anti-tank savar güdümlü füzenin  ana parçasından iki ana  parçası olan; tetik-ateşleme ile nişan hedef tespit ve dürbün mekanizması olduğu  belirtildi. 

 Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ukrayna’dan Zonguldak Limanı’na  gelen İran vatandaşı E.E. idaresindeki araçta gümrük muhafaza ekiplerince arama  yapıldı.  Aracın kabin kısmında askeri dürbün ve mekanizma parçalarının  görülmesi üzerine yapılan detaylı aramada, aynı dürbün ve mekanizmadan çekicinin  rüzgarlığında ve malzeme dolabında da bulundu. Söz konusu eşyaların bilgilerinin ilgili birimlerce paylaşıldığına yer  verilen açıklamada, "Bunların son zamanlarda PKK, DAEŞ, PYD gibi terör örgütleri  tarafından kullanılan Rus yapımı 9K111 FAGOT veya 9K113 KONKURS anti-tank savar  güdümlü füzenin üç ana parçasından iki ana parçası olan; tetik-ateşleme ile nişan  hedef tespit ve dürbün mekanizması olduğu tespit edilmiştir." ifadesine yer  verildi.   Füze sistemini Kiev’de İran vatandaşı üniversite öğrencisinden İran’a  götürmek üzere aldığını, teslimat sonucu parça başına ücret karşılığında  anlaştığını beyan eden şahıs tutuklandı. Olayla ilgili soruşturma Zonguldak  Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülüyor.

Yorumlar (0)