banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Yavuzaslan:

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan, "17 Nisan’da Almanya’da Başlaması Beklenen Davaya Türk Medyası Temsilcilerinin, Hangi Gerekçeyle Olursa Olsun, Alınmamasını Kınıyorum" Dedi.

SON DAKİKA 08.01.2015, 13:46
Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Yavuzaslan:
Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan, "17 Nisan’da Almanya’da başlaması beklenen davaya Türk medyası temsilcilerinin, hangi gerekçeyle olursa olsun, alınmamasını kınıyorum" dedi.
Yavuzaslan yaptığı açıklamada, "Almanya kamuoyu gibi, dünya ve özellikle Türk kamuoyunun söz konusu cinayetlerle ilgili yargı süreci hakkında kaynaktan, doğru ve anında bilgi edinme hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle de Almanya yetkililerinin gerekçesi her ne olursa olsun Türk basın temsilcilerinin söz konusu davayı izlemelerine olanak yaratacaklarına inanıyoruz. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerin, demokrasi, barış ve adalet ilkelerine ve bunlar temelinde, toplumumuzda yaşayan insanların haklarına ve temel özgürlüklerine saygıya olan derin inancına en somut ifadesidir. Sözleşmenin ifade özgürlüğü bölümünde, herkesin görüşlerini açıklama ve anlatım özgürlüğüne sahip olduğu, bu hakkın ise, kanaat özgürlüğü ile kamu otoritelerinin müdahalesi ve ülke sınırları söz konusu olmaksızın, haber veya fikir almak ve vermek özgürlüğünü de içerdiğine dikkat çekiliyor" dedi.
Yorumlar (0)