banner595

Orman toprakları haritalanıyor

ANKARA () - ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Orman topraklarının fiziksel ve kimyasal özelliklerinin saklanması için veri bankasının kurulduğunun belirtildiği açıklamada, "Toprak Veri Tabanı Projesi"...

Orman toprakları haritalanıyor

ANKARA () - ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Orman topraklarının fiziksel ve kimyasal özelliklerinin saklanması için veri bankasının kurulduğunun belirtildiği açıklamada, "Toprak Veri Tabanı Projesi"...

28 Ağustos 2015 Cuma 11:45
Orman toprakları haritalanıyor

ANKARA () - ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Orman topraklarının fiziksel ve kimyasal özelliklerinin saklanması için veri bankasının kurulduğunun belirtildiği açıklamada, "Toprak Veri Tabanı Projesi" ile ormanlık alanlardaki toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerini haritalayarak ve kurulan veri bankasında bu özellikler saklanıyor"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, toprağın bir ülkenin tabii zenginlikleri arasında önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, "Ülkelerin sosyo-ekonomik gelişmelerinin temeli, tabii kaynaklarının zenginliğine ve bu kaynakları kullanım politikalarına bağlıdır. Artan nüfusun baskısı ve arazi kullanım maksatlarındaki farklılıklardan meydana gelen rekabet, daha etkin arazi kullanımı ve yönetimini gerekli kılmaktadır" diye konuştu.

Arazi planlama çalışmalarında kullanılan en önemli veri kaynaklarından birisinin de toprak haritaları olduğuna dikkati çeken Veysel Eroğlu, şunları kaydetti: "Toprak ile tarım, ormancılık, mera planlamalarında, çevresel etkilerin modellenmesinde, değişik mühendislik dallarında ve entegre tabii kaynakların planlanması ile korunması çalışmalarında kullanılmaktadır. Toprak verilerinin pek çok sektörde etkin bir şekilde kullanılabilmesi ve güncellenebilmesi için sayısal ortamda oluşturulacak bir toprak veri tabanına ihtiyaç bulunmaktadır."

"TOPRAK VERİ BANKASI KURULDU"

Eroğlu, yöresel, bölgesel, ulusal planlamalara geçmeden önce toprak kaynaklarının niteliksel ve niceliksel olarak incelenmesinin, eldeki kaynakların potansiyellerinin belirlenmesinin yanı sıra gelişen teknolojilere paralel olarak veri tabanlarının ve haritaların oluşturulmasının gerekliliğini vurguladı. Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü'nün ulusal ölçekte çölleşme, erozyon, sel, heyelan gibi konularda toprak kayıplarının ve zararlarının azaltılmasına yönelik çalışmalar yapıldığının altını çizen Eroğlu, "Uygulamaya koyduğumuz "toprak veri tabanı" sistem mimarisi tarım ve ormancılık sektörünün ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlandı. Ülkemizde ormanlarımızdaki toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin toplandığı veri bankasını kurduk" dedi. Tarım ve Ormancılığa Işık Tutacak Toprak veri tabanının, tarım ve ormancılık uzmanlarının katılımı ile belirlendiğini anlatan Eroğlu, "Sistem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından geliştirilen veri tabanı ve bilgi sistemleriyle uyumlu çalışabilecek şekilde tasarlanmış olup kurumlar arası veri transferini mümkün kılmaktadır. Güncel Coğrafi Bilgi Sistemi'ne (CBS) uyumlu geliştirilen toprak veri tabanına, daha önce gerçekleştirilen projelerdeki verilerin de standartlara uygun hale getirilerek veri girişi yapılmaktadır. Yeni projelerden sağlanan bilgilerin eşzamanlı olarak aktarıldığı sistem, tarım ve ormancılık çalışmalarına altyapı oluşturacak" diye konuştu.

 

 


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801