banner1620

banner1608

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

Örgütün girilemez dediği yerde,darbe üstüne darbe!

Tunceli kırsalında güvenlik güçlerince yürütülen başarılı operasyonlarda son 2 ayda 14 terör örgütü üyesi teslim olurken, 30 terörist etkisiz hale getirildi.

Son Dakika 03.05.2017, 11:55
142
Örgütün girilemez dediği yerde,darbe üstüne darbe!

Tunceli'de 2016'nın ilk günlerinde başlayan ve 2017'de de aralıksız  devam eden başarılı operasyonlarla terör örgütü PKK'ya darbe üzerine darbe  vurulmaya devam ediliyor.
 
Operasyonlar sayesinde geçen yıl 150'ye yakın terör örgütü mensubunu  etkisiz hale getiren güvenlik güçleri, 2017'de de operasyonlarını örgütün en  güçlü olduğunu iddia ettiği, "girilemez ve ulaşılamaz" denilen Aliboğazı,  Kızılmescit, Dokuzkaya ve Kutuderesi gibi bölgelere kaydırdı.
 
Güvenlik güçleri, geçen yıl kış aylarında kar kalınlığının yer yer 3  metreyi aştığı vadilere girerek tüm olumsuz hava koşullarına rağmen her yeri  karış karış aramıştı. Kolluk kuvvetleri, bu yıl da kış üstenmesinden çıkan terör  örgütü mensuplarıyla girdiği tüm çatışmalarda örgüte ağır darbeler vuran  operasyonlarına aralıksız devam ediyor.
 
Kutu Deresi bölgesine 26 Mart'ta   karadan düzenlenen ve 14 örgüt  mensubunun etkisiz hale getirildiği operasyonda ölü ele geçirilen teröristlerden  birinin 4 Haziran 1997'de Irak'ın kuzeyindeki operasyonda Türk Silahlı  Kuvvetlerine ait helikopteri füzeyle vurarak 11 askerin şehit düşmesine neden  olan "Ferhat Dersim" kod adlı Yusuf Doğan olduğu belirlendi.
 
Aynı operasyonda etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin de  İçişleri Bakanlığının "Ödül Yönetmeliği" kapsamındaki "Aranan Teröristler  Listesi"nde gri kategoride yer alan "Bahoz Serhat" kod adlı Özkan Özmen olduğu  tespit edilmişti. Özmen'in, kent merkezinde 4 Eylül 2011'de   halı sahada maç  yapan Komiser Cem Kerman ile karşılaşmayı izleyen Dilay Kerman'ın şehit edildiği  ve 8 polisin yaralandığı saldırının planlayıcısı, 2013'te de Tunceli-Pülümür  karayolunu keserek bir vatandaşın kaçırılması olayının faili olduğu ortaya  çıkarılmıştı.


 
"Bunlar halka baskı yapıyor, eziyor, sömürüyor"
 
Tunceli Valisi Osman Kaymak, operasyonlarla ilgili AA muhabirine  yaptığı açıklamada, kentte 2016 ve 2017 yıllarının terörle mücadelede dönüm  noktası olacağını söyledi.
 
Terörle mücadelenin dağ ve şehirde tüm terör örgütü mensuplarının ölü  ya da diri etkisiz hale getirilinceye kadar devam edeceğini belirten Kaymak, "Bu  ilde insanlar huzur içinde değilse, üretim artmıyorsa, yatırım gelmiyorsa,  Tuncelili bile gelip buraya yatırım yapamıyorsa, bu il gelişmiyorsa, nüfusu  sürekli düşüş eğilimindeyse, TÜİK'in yaptığı araştırmada bu kent en mutsuz  insanların yaşadığı yer olarak açıklanıyorsa bütün bunların tek sorumlusu terör  örgütüdür. Terör örgütünün bölge halkının üzerindeki baskısıdır, zulmüdür." dedi.
 
Tunceli'nin tarım, hayvancılık, tarih ve doğa turizmi gibi önemli  potansiyelinin olduğunu anlatan Kaymak, şöyle devam etti:
 
"İlimiz yıllardır terörden en çok mağdur olan kentlerden biridir. Bu  kader değişecek. Bu böyle gitmez, Düşünün Karadeniz'i güneye bağlayan en kestirme  yol ilimizden geçiriyor. Fakat hain terör örgütü ne yapıyor? Karayolundan transit  geçen araçları yakıyor. Neden yakıyor çünkü o yol üzerinde huzur olsa insanlar  dinlenme tesisleri, akaryakıt istasyonları, yüzme alanları, lokantalar,  ürünlerini satabileceği mekanlar açacak. Terör örgütü bu açılacak iş yerlerininde  üreten, satan ve kazanan vatandaş istemiyor. Bunlar adına mücadele ettiğini iddia  ettiği halkına düşmanlar. Bunlar halka baskı yapıyor, eziyor, onları sömürüyor.  Adı ne bunun? sözde mücadele, neyin mücadelesi? Bunlar halkı sindiriyor,  yaptıklarıyla halka düşmanlar. Halkımız artık bu eli kanlı terör örgütlerinin  gerçek yüzünü görüyor."
 
Terörle mücadelenin başarılı şekilde devam ettiğini dile getiren  Kaymak, 2016'da yakaladıkları başarıyı bu yıl da sürdürdüklerine dikkati çekti.
 
Operasyonların başarılı geçmesini "Askerimiz, polisimiz, halkımız el  ele, omuz omuza mücadele ediyor." sözleriyle açıklayan Kaymak, şunları kaydetti:
 

"Şu ana kadar yaptığımız operasyonlarda 14'ü teslim olmak üzere 44  terör örgütü mensubunu etkisiz hale getirdik, mağara ve sığınaklarını imha ettik.  Ayrıca önemli miktarda silah, mühimmat, patlayıcı ve yaşam malzemesi ele  geçirdik. En son Aliboğazı bölgesinde etkisiz hale getirilen teröristlerden biri  Tunceli-Ovacık karayolunda yol kesen ve araç yakan terör örgütünün sözde  sorumlularından 'Hindistan' kod adlı 14 yıllık terörist Hindistan Yüksel olduğu  tespit edildi. Diğer teröristlerin de kimliklerin belirlenmesi için çalışmalar  devam ediyor."
 
Teslim olanların sayısı arttı
 
Tunceli'de keşif ve gözetleme faaliyeti yapılabilmesi için silahlı  İHA'ların da kullanılmaya başlandığını anımsatan Kaymak, havadan kesintisiz  yapılan izlemelerin terör örgütlerinin korkulu rüyası olduğunu ifade etti.
 
Terör örgütü mensuplarına çağrıda bulunan Kaymak, terörle mücadelede  yeni bir dönemin başladığını bildirdi.
 
Kent genelinin silahlı ve silahsız İHA'larla havadan 24 saat kontrol  altında tutulduğunu vurgulayan Kaymak, şöyle konuştu:
 
"İHA'lara ek olarak ihtiyaç duyulması halinde bölgedeki F-16'lar, ATAK  helikopterleri devreye giriyor. Terör örgütü artık şunu anlamış olmalı. Kafasını  kaldırdığı an anında vurulacaklar. Bunu bildikleri için son yaptığımız  operasyonlarda 14 terörist silahlarıyla güvenlik güçlerimize teslim oldular.  Teslim olmaları kendi faydalarına. Yaşamak istiyorlarsa teslim olmaları en  mantıklısı. Yoksa hepsi ölüp gidecekler. Bize teslim olan hiçbir terör örgütü  mensubuna kötü davranılmadığını görüyorlar. Teslim olanın tedavisini yaptırıyoruz  ve adalete teslim ediyoruz. Askerimiz bu konuda teslim olmak isteyene her türlü  yardımcı oluyor. Terör örgütlerine son bir defa daha çağrıda bulunmak istiyorum.  Gelin teslim olun. Bu ülkenin adaletine güvenin. Teslim olun yaşayın,  sevdiklerinize kavuşun. Aksi takdirde bu işin sonu belli."
 
Tunceli'nin terörden sonra en önemli sorunun işsizlik olduğuna işaret  eden Kaymak, bu konunun çözümü için çalışmalara aralıksız devam edildiğini  söyledi.
 
Kentte son 2 yıldır terörle mücadele başarı arttıkça gündeme işsizlik  sorununu aldıklarını belirten Kaymak, cazibe merkezleri teşvik paketinden  faydalanmak için 20'nin üzerinde iş adamının Kalkınma Bakanlığına müracaat ederek  kredi talebinde bulunduğunu kaydetti.
 
Talep tutarının 200 milyon liraya yakın olduğunu vurgulayan Kaymak,  "Bu talebin kabul edilmesi halinde ilimizde 800'e yakın insan istihdam edilecek.  Ayrıca çağrı merkezi kurulması için ilgili yerlerle görüşmelerimiz ve İŞKUR'dan  alımlar devam ediyor. İşsizliği de ilimizin gündeminden çıkarmak için  çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.
 
 "Halk ile bütünleşen bir belediye hedefliyoruz"
 
Tunceli Valisi ve Belediye Başkan Vekili olarak vatandaşa hizmet etmek  için çalıştıklarını anlatan Kaymak, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Belediye Başkan Vekili olarak atandıktan sonra tamamen sosyal bir  belediyecilik anlayışıyla halkımızı kucaklayan sosyal faaliyetler ve projeler  hayata geçirdik. Artık belediyemiz halkımızı daha çok dinliyor ve daha çok hizmet  üretiyor. İşsizliğin önlenmesi için de çalışmalarımıza belediye olarak devam  ediyoruz. Vatandaşlarımızın beklentileri doğrultusunda büyük projeler hazırladık  ve bunların parasını Ankara'dan getiriyoruz. Kendi bütçemizle de halkın tamamını  kucaklayan sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerle belediyeyi halkın belediyesi,  yani halkçı belediye yapmaya çalışıyoruz ve halk ile bütünleşen bir belediye  hedefliyoruz."

Kaynak:Milliyet
 

Yorumlar (0)