banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Onlarca aileyi kandırıp...

banner1357

Onlarca aileyi ev sahibi yapmayı vaadederek dolandıran, bu yolla da 12 milyon liralık vurgun yapan çeteye yönelik operasyon yapıldı. Operasyonda 12 kişi gözaltına alındı.

Genel 13.02.2019, 08:58
Onlarca aileyi kandırıp...
banner1353
banner1375

Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, vatandaşları ev sahibi olmalarını vaadederek dolandırdığı belirlenen çete elemanlarına takibe aldı. Polis, yaklaşık 6 ay devam eden teknik ve fiziki takip sonrasında çetenin, kooperatif dolandırıcılığı, nitelikli dolandırıcılık ve özel belgede sahtecilik yaptığını tespit ettiği çete elemanlarına operasyon başlattı. Ankara, İstanbul ve Isparta'da eş zamanlı olarak gerçekleştirilen baskınlarda çetenin lideri olduğu belirlenen Ergün Kalay ile 12 kişi gözaltına alındı.

Gerçekleştirilen araştırmalarda çete lideri Ergün Kalay’ın, iflas durumunda olan ve inşaatı yarım kalmış, belediye tarafından yıkım kararı bulunan kooperatiflerin boşluklarından yararlandığı öğrenildi. Ayrıyetten kendisini kooperatif başkanı olarak tanıtan Kalay'ın, kooperatife ait daire anahtarlarının 3 ay içerisinde teslim edileceği güvencesini verdiği belirtildi. Kalay, hisse devri protokolü, kooperatif karar defteri gibi sahte belgeler düzenleyerek hisse devri ve satış yaptığı ifade edildi.

AYNI EVDEN 12 MİLYON KAZANDI

Suç örgütüne yeni üyeler bulmaları konusunda çete elemanlarına talimat verdiği öğrenilen Kalay'ın, gazete ve internet sitesi vasıtasıyla kooperatifle alakalı satış ilanı verdiği öğrenildi. Ev sahibi olma hayali kuran birçok kişiye, çetenin aynı evi sattığı belirlendi. Planlı ve sistematik bir şekilde olayları bir düzen içerisinde yapan çetenin, bu şekilde yaklaşık 12 milyon TL vurgun yaptığı ifade edildi.

ELEBAŞI TUTUKLANDI

Suç örgütünün elde ettikleri bu haksız kazanç ile lüks bir hayat içinde yaşadıkları ve dolandırdıkları kişilerin paraları ile otobüsler aldığı öğrenildi. 64 aileyi dolandıran çetenin lideri Ergün Kalay çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanırken, 12 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Yorumlar (0)