banner1365

banner1469

banner1345

banner1473

Müjde! Kabul edildi

banner1475

Trafik kanunuyla beraber bazı kanunlarda değişiklik yapılması için verilen kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Genel 27.12.2018, 08:10 27.12.2018, 08:12
Müjde! Kabul edildi
banner1353
banner1375

Kanunla, Emniyet Genel Müdürlüğü mensuplarına sosyal ve ekonomik  yardımlar sağlamak için kurulan POLSAN'ın daha güçlü bir mali yapıya  kavuşturulması, ortaklarına yaptığı yardımların artırılması amacıyla Emniyet  Genel Müdürlüğü kadrolarında görevli tüm memurların sandığa daimi ortak olmaları  şartı getiriliyor.

Arazi varlığı az olan küçük çiftçilerin desteklenmesi amacıyla Ziraat  Odası üyelik aidatının alt sınırı asgari ücretin yüzde 2'sinden yüzde 1'e  düşürülüyor.

Kanuna göre, Karayolları Trafik Kanununda yer alan cezalar 2019'da  artırılmayacak, cezalara yeniden değerleme oranı uygulanmayacak.

Boğaziçi Kanunu'nda tanımlanan Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm  bölgesi içerisinde belirlenen alanlarda yer alan taşınmaz malikleri de yapı kayıt  belgesinden yararlanacak. Teklif, Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesine  ait kroki ile sınır ve koordinat listesinde değişiklik yapıyor. Sarıyer, Beykoz  ve Üsküdar'daki bazı bölgeler bu kapsama dahil ediliyor.

Araç sınıfları itibarıyla geçmesi yasak olmasına rağmen 2 Kasım  2016'dan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar 15 Temmuz Şehitler Köprüsü  ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçenlere idari para cezası uygulanmayacak.  Verilmiş cezalar tebliğ edilmeyecek, tebliğ edilenlerin tahsilatından  vazgeçilecek. Varsa yapılmış itirazlar veya açılmış davalar hakkında resen karar  verilmesine yer olmadığı kararlaştırılacak.  Yargılama ve takip gideri, taraflar  üzerinde bırakılacak ve vekalet ücretine hükmedilmeyecek.

Maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan tahsilatlar, 28 Şubat  2019'a kadar başvurulması halinde 29 Mart 2019'a kadar ret ve iade edilecek.

SÜRE UZATIMI

14 ilde büyükşehir belediyesi ve 27 ilçe kurulmasına dair kanun  kapsamında, tüzel kişiliği kaldırılan köylerde, emlak vergisi, Belediye Gelirleri  Kanunu uyarınca alınması gereken vergi, harç ve katılım paylarına ilişkin istisna  süresi ile bu yerlerde içme ve kullanma suları için ücretin en düşük tarifenin  yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenmesine ilişkin uygulama süresi 31 Aralık  2022'ye kadar devam edecek.

Bu yerlerde Gelir Vergisi Kanunu'nda yer alan bazı istisna  hükümlerinin uygulama süresi ile tüzel kişiliği kaldırılarak tek mahalleye  dönüşen beldelerde içme ve kullanma sularından alınacak ücretin, en düşük  tarifenin yüzde 50’sini geçmeyeceğine ilişkin hükmün süreleri 31 Aralık 2022'ye  kadar uzatılacak.

Sermaye Piyasası Kanunu'nda da değişiklik yapan teklif, kooperatif  merkez birliklerine de yer veriyor, kooperatif birliklerini daha kapsamlı şekilde  tanımlıyor. Pay sahibi sayısı en az 500 olan kooperatiflerin veya kendisine ortak  olan kooperatiflerin pay sahibi sayısı tek başına ya da toplam olarak en az 500  olan kooperatif birliklerinin veya kooperatif merkez birliklerinin yönetim  kontrolüne sahip olduğu ve yıllık en az 50 milyon lirası satış hasılatı yapmış  olan anonim ortaklıkların payları halka arz olunmuş sayılacak.

Bankacılık Kanunu tarafından katılım bankalarının ilave ana sermaye ve  katkı sermaye niteliğindeki kira sertifikası ihracı gerçekleştirmesi fiilen  olanaksızken, teklif katılım bankalarının bu kapsamda ihraç yapmasına imkan  tanıyor. Teklifle kira sertifikaları uygulamasının geliştirilmesi amaçlanıyor.

BORÇLARINI ÖDEMEYENE YENİDEN İMKAN TANINIYOR

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerinden 2019 yılında görevi sona  ereceklerin yerine Ocak 2020'de, 2022'de görevi sona ereceklerin yerine ise Ocak  2023'te yenileme seçimi yapılacak.

Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı  Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında borçlarını  yapılandıran ancak ödeme yapmayarak hakkını kaybeden borçlulara yeniden imkan  tanınıyor. Bu kişiler ödemeleri gereken tutarları, geç ödeme zammı ile Şubat  2019'a kadar ödemeleri şartıyla yapılandırmadan yararlanmaya devam edebilecekler.

KAVASLARA KADRO

Öte yandan teklife, 5 siyasi partinin ortak önergesiyle madde ihdas  edildi.

Buna göre, Meclis idari teşkilatında hangi statüde olursa olsun Destek  Hizmetleri Başkanlığı tarafından fiilen en az 5 yıldır kavas görevini yürüttüğü  tespit edilenler, hiçbir işleme gerek kalmaksızın halen bulundukları kadro  derecelerine uygun kavas unvanlı kadrolara atanmış sayılacak. Kavas kadrosuna  atananlara, mükteseplerine uygun kavas kadrolarına uygulanmakta olan her türlü  mali ve özlük haklar uygulanacak.

Teklifin kabul edilmesinin ardından TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop,  alınan karar gereğince 8 Ocak 2019 Salı günü saat 15.00'te toplanmak üzere  birleşimi kapattı.

Yorumlar (0)
banner1474
açık
Namaz Vakti 25 Ocak 2020
İmsak 06:16
Güneş 07:45
Öğle 12:52
İkindi 15:25
Akşam 17:49
Yatsı 19:12