banner595

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan: AOÇ'nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı katmerli kaçak haline gelmiştir

ANKARA, () - Atatürk Orman Çiftliği alanlarında üst ölçekli kararları veren 1/10.000 Koruma Amaçlı Nazım İmar Planları, Ankara 5'inci İdare Mahkemesi tarafından oybirliğiyle iptal edildi. Mahkemenin iptal kararı için Mimarlar Odası Ankara...

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan: AOÇ'nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı katmerli kaçak haline gelmiştir

ANKARA, () - Atatürk Orman Çiftliği alanlarında üst ölçekli kararları veren 1/10.000 Koruma Amaçlı Nazım İmar Planları, Ankara 5'inci İdare Mahkemesi tarafından oybirliğiyle iptal edildi. Mahkemenin iptal kararı için Mimarlar Odası Ankara...

03 Ağustos 2015 Pazartesi 17:10
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan: AOÇ'nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı katmerli kaçak haline gelmiştir

ANKARA, () - Atatürk Orman Çiftliği alanlarında üst ölçekli kararları veren 1/10.000 Koruma Amaçlı Nazım İmar Planları, Ankara 5'inci İdare Mahkemesi tarafından oybirliğiyle iptal edildi. Mahkemenin iptal kararı için Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Atatürk Orman Çiftliği'nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Ankapark, 40 metrelik yollar, bağlantı yolları, kavşakların hepsi bu kararla katmerli kaçak haline gelmiştir. Bu ülkeyi yönetenler, 2014 Mart ayından beri hukuka uymuyorlar. Katmerli görevi ihmal var. Haklarında bir kez daha suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

"DAVADAKİ SAVUNMALARI OKUDUKÇA TÜRKİYE'NİN DÜŞÜRÜLDÜĞÜ ACZE ÜZÜLMEMEK ELDE DEĞİL"

Basın toplantısında mahkeme kararını değerlendiren Candan, "Atatürk Orman Çiftliği'nde davalık olduğumuz 5 kurum, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Başbakanlık ve TBMM'dir. Davadaki savunmaları okudukça Türkiye'nin içerisine düşürüldüğü acze üzülmemek elde değil. Büyükşehir Belediyesi savunmasında, AOÇ alanında yapılan planların fikir projesi kapsamında olduğunu belirtiyor ve davacı tarafların, sorunların çözümüne yönelik öneri sunması yani plan yapmasını istiyor. Büyükşehir Belediyesine ve Belediye Başkanına o zaman sormak lazım, planları ve çözüm önerilerini biz yapacaksak, siz neden bu işleri yapmakla görevli belediye başkanı olarak o makamı işgal ediyorsunuz? Fikir projesi ise konu, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve meslek odalarının birlikte açtığı Atatürk Orman Çiftliği alanlarının yeniden kamusallaştırılması kent düşleri fikir proje yarışmasını takip etmesini isteriz" diye konuştu.

"BAKANLIK YA NE YAPTIĞININ FARKINDA DEĞİL YA DA BİR GÖRME SORUNU VAR"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın AOÇ Müdürlüğü İdaresini yönetmeyecek derecede olduğunu ve sürece kayıtsız kaldığını savunan Candan, "Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın savunması, bu ülkenin doğal ve tarihi varlıklarını kimlere emanet ettiğimizin içler acısı durumunu ortaya koyuyor. Bakanlık ya ne yaptığının farkında değil ya da bir görme sorunu var. Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Ankapark, AOÇ 'de yükseliyor, yollarla 1'inci derece doğal ve tarihi miras parçalanıyor. Alanda bir uygulama yapılmaması gerekir. Siz niye dava açıyorsunuz diyor Bakanlık" ifadelerini kullandı.

"AOÇ DAVA METNİ AYNA İŞLEVİ GÖRÜYOR"

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, "Başbakanlığın müdahil olduğu davada, yapılan savunmada, Başbakanlık orada yapılaşma zaten olmamalı diyerek kendisini ihbar ediyor. Benim güzel ülkem kimler tarafından yönetiliyor? Atatürk Orman Çiftliği dava metninde ülkeyi yönetenlerin aczi, görevlerini nasıl ihmal ettikleri nasıl kayıtsız kaldıkları ortaya çıkıyor. İbretlik ve ders niteliğinde olan 31 sayfalık bu kararın herkes tarafından okunması gerekiyor. AOÇ dava metni ayna işlevi görüyor" şeklinde konuştu.

"CUMHURBAŞKANLIĞI ŞİMDİ DE BU KARAR İÇİN 'BİZİ DOĞRUDAN İLGİLENMİYOR' AÇIKLAMASI YAPACAK MI?"

Ankara 5'inci İdare Mahkemesi'nin 2014'ün Mart ayında yürütmeyi durdurma kararı verdiğini hatırlatan Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Basın Birimi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre "Cumhurbaşkanlığı şimdi de çıkıp bu karar için de yine 'Bizi doğrudan ilgilenmiyor' açıklaması yapacak mı? Anayasal çerçevede kalmak üzere ettikleri yemine uygun şeklide hareket ederek hukuku uygulayıp Saray'ı boşaltacak mı? Büyükşehir Belediye Başkanı, Başbakan, Bakanlar Kurulu bu süreci, bu hukuku görmezden gelmeye devam edecekler mi? Bu ülke yönetimi bu hukuksuzluğu ile artık Türkiye'ye zarar vermeye devam edecek mi? Bizim gidecek başka yerimiz yok, ayakkabı kutularında paracıklarımız yok, gemiciklerimiz yok. Biz bu toprakları seviyoruz ve çıplak da olsa ayaklarımız burada toprağa basacak ve bu hukuk kuralları uygulanana kadar mücadelemiz devam edecek. AİHM davamıza çok önemli bir dayanak bu karar" açıklamasında bulundu.

"SARAY BOŞALTILARAK CUMHURBAŞKANLIĞI, ÇANKAYA'YA TAŞINMALIDIR"

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Candan, son dönemde açıklamalarından dolayı kendilerinin hedef gösterildiği iddialarıyla ilgili ne düşündüğü sorusu için Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, "Biz haklıyız, bu ülkenin çocuklarıyız, çıplak ayakla doğduk, okuduk. Atatürk'ün hepimize emanet ettiği cumhuriyetin özgürlükçü değerlerinin kurucu mekanı olan Atatürk Orman Çiftliğini, Ankara'nın nefes koridoru kamusal alanı, israf edilen vergilerimizi, kamu yararına koruyoruz. Anayasal sınırlar içerisinde kalarak görevimizi yapıyoruz. Anayasal sınırlar dışına çıkanlar bu durumu düşünsünler. Tehditlerin, karalamaların, iftiraların kaynağı Cumhurbaşkanlığı Sarayı, bu tehditler umrumuzda değil. Şimdi hukuka saygısı olanlar, Anayasal çerçevede yemin edenler, hukuk kararlarına uymalı. Saray boşaltılarak Cumhurbaşkanlığı, Çankaya'ya taşınmalıdır" dedi.

 

 

 

 

 

 


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801