banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Los Angeles’ta Trump karşıtı gösteri

banner1357

ABD Başkanı Donald Trump’ın göçmen karşıtı politikaları, Los Angeles kentinde protesto edildi.

Genel 13.07.2018, 23:58
Los Angeles’ta Trump karşıtı gösteri
banner1353
banner1375

ABD Başkanı Donald Trump’ın göçmen karşıtı politikaları, Los Angeles kentinde protesto edildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın birçok göçmen ailenin çocuklarından ayrılmasına neden olan politikaları, Los Angeles kentinde protesto edildi. Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Kurumuna (ICE) hizmet sağlayan ve ABD’de ICE adına özel birçok göçmen gözaltı ve tutuk evi tesisini yöneten GEO Grup’un batı bölgesi merkezinin bulunduğu bina önünde sabahın erken saatlerinde toplanan protestocular, "ICE insanlık dışı”, “ICE’ı durdurun, GEO Grup’u kapatın” ve “Tüm göçmenler hoş geldi” yazılı pankartlar açarak yürüyüş yaptılar. Protestoculara Amerikan vatandaşı olmayan ama ABD ordusunda hizmet etmiş olan gazilerin sınır dışı edilmesini protesto eden ABD’li gaziler de destek verdi. PANA üyesi ve Barış İçin Gaziler organizasyonu liderlerinden Tsukuru Fors Lauritzen, İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine yaptığı açıklamada Trump’ın politikasının çocukları ailelerinden ayırdığını, ülkeye hizmet eden kişileri ABD’den kovduğunu belirterek, “Burada olmamız, birbirimizi desteklememiz ve korumamız önemli. Bir anne olarak benim çocuğum benim için her şey demek. Çocukları ellerinden alınan, devlet tarafından kaçırılan anneleri düşündükçe umutsuzluğu, karanlığı hissediyorum. Gözaltında kendilerine sarılacak kimsesi olmayan çocukları düşündükçe içim donuyor” dedi.

“GEO Grup çocukların kafeslere kapatılmasından para kazanan bir firma”

Obama döneminde hazırlanan ve birçok göçmen ailenin yararlandığı DACA programından faydalanan Undocumedia kurucusu aktivist Justino Mora ise, “Burada gazilerle birlikte gazilerin sınır dışı edilmesini protesto etmek için bulunuyorum. GEO Grup’a bunlar için para verilmesi durmalı, ailelerin parçalanması bitmeli. GEO Grup direkt olarak göçmenlerin gözaltına alınmasından para kazanan bir firma, çocukların kafeslere kapatılmasından para kazanan bir firma” diye konuştu.

Protestocular, aynı zamanda The GEO Grup çalışanlarına karşı da sivil itaatsizlik eylemi yaptı. İş yerleri açılmadan önce şirkete ait park yerlerini araçları ile kapatan protestocular, park yerinde bulunan araçların plakalarını çocuklar için anlamına gelen “4THEKIDS” plakaları ile değiştirip araçların üzerine “Bu park noktası ICE ve GEO Grup tarafından çalınan bir çocuğu temsil ediyor” yazılı pankartlar bıraktı. Önce İnsanlık Koalisyonu ve Gelişim için California toplulukları üyesi Rachel Carson, yapılan eylemle ilgili olarak “GEO Grup’un burada yeri var ve insanların bunu bilmesini istiyoruz. Bugün geldik ve onların yerlerini aldık, her bir nokta bir çocuğu temsil ediyor” dedi.

Protestocular, gösteri esnasında yanlarında getirdikleri zincirle zaman zaman yolları keserek trafiği durdurdu. Seyir halindeki birçok araçtan protestoculara destek gelirken, sabah saatlerinde işe geç kalan birkaç kişi de protestolara tepki gösterdi.
Yorumlar (0)