banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

KKTC Başbakanı Erhürman: “Sıkıntıları hep birlikte hareket edersek aşabiliriz”

KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, içinden geçilen zor dönemin hep birlikte hareket edilirse aşılabileceğini belirtti.

Genel 06.09.2018, 15:38
KKTC Başbakanı Erhürman: “Sıkıntıları hep birlikte hareket edersek aşabiliriz”

KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, içinden geçilen zor dönemin hep birlikte hareket edilirse aşılabileceğini belirtti.

KKTC Başbakan Tufan Erhürman Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından KKTC’ye döndü. Ercan Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Erhürman, toplantının en önemli gündem maddesinin mali sıkıntılar olduğunu söyledi.

“Kıbrıs sorunu kendisi çözebilir” vurgusu

Erhürman, “İçinden geçilen tünelin ucunda henüz ışık görülmedi. Çok zor bir dönemden geçiliyor ve bu sorunu hep birlikte hareket edersek aşabiliriz” dedi. Yaşanan sıkıntının aşılması için Türkiye’nin katkı sağlayacağını ve Kıbrıs Türk halkının yanında olduğunu ifade eden Erhürman, her sıkıntı yaşandığında ‘Türkiye para versin çözelim’ anlayışına sahip olmadıklarını açıkladı.

“TL kullanımı bizi olumsuz etkiliyor”

“TL kullanımı bizi olumsuz etkiliyor ve ortaya çıkan mali sıkıntıları en üst düzeyde görüşmek istiyorduk ve Ankara’da bu fırsatı bulduk. Cumhurbaşkanlığında iki saate yakın bir toplantı yaptık. Daha sonra da Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve teknik heyetlerle çalışmaya devam ettik” diyen Erhürman, dün itibarıyla 11 Şubat’tan itibaren dövizin TL karşısındaki yükselişinin yüzde 80 olduğunu belirterek, dövizin artışı ile ülkede enflasyon yaşandığını söyledi.

KKTC’de enflasyon 2 kat daha fazla

Türkiye’de bu enflasyon oranının yüzde 12 olduğunu ancak, KKTC’de bu rakamın yüzde 24.29 olduğunu ifade eden Başbakan Erhürman, enflasyon artışının KKTC’de Türkiye’nin iki katı fazla olduğunu ve KKTC’nin yaşanan krizden çok daha fazla etkilendiğini belirterek, tüm bunların toplantıda anlatıldığını söyledi. Başbakan Erhürman, ülkede sıkıntıların aşılması için ihtiyaçların neler olduğunu ve bu dar boğazdan geçilmesi için nelerin olması gerektiğini görüşmede anlattıklarını söyledi.

Kıbrıs işlerinden sorumlu kişi hala netleşmedi

Türkiye’de bir sistem değişikliği yaşandığını ve bu değişiklikte Kıbrıs işlerinden sorumlu kişinin henüz netleşmediğini ifade eden Erhürman, Kıbrıs işlerinden sorumlu kişinin göreve getirilmesine kadar Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile istişare edilmesi konusunda karara vardıklarını söyledi. Ankara’da olumlu görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Erhürman, bu temaslardan sonra önümüzdeki hafta içerisinde bir takım olumlu sonuçlar çıkacağına inanç belirtti.
Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Eylül 2019
İmsak 04:43
Güneş 06:09
Öğle 12:34
İkindi 16:04
Akşam 18:50
Yatsı 20:11