banner1496

banner1345

banner1334

Kani Beko: “geçen Yıl İnşaat Bahanesi Vardı, Bu Sene Yok”

banner1357

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Taksim için ısrar ettiklerini ancak Vali Mutlu'nun başka meydanlar önerdiğini söyledi. Beko, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması için son dakikaya kadar görüşmeleri sürdüreceklerini ifade etti.İstanbul Valisi...

SON DAKİKA 14.04.2014, 19:54
62
Kani Beko: “geçen Yıl İnşaat Bahanesi Vardı, Bu Sene Yok”
banner1353
banner1375
DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Taksim için ısrar ettiklerini ancak Vali Mutlu'nun başka meydanlar önerdiğini söyledi. Beko, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması için son dakikaya kadar görüşmeleri sürdüreceklerini ifade etti.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile yapılan görüşmelerin ardından basın açıklaması yapan Kani Beko, “Biz 4 konfederasyon olarak yapmış olduğumuz basın toplantısında 1 Mayıs birlik dayanışma mücadele gününün Taksim’de kutlanması yönünde bir karar çıkmıştı. Daha sonra yapılan demokratik kitle örgütleri, meslek odaları, emekten yana, siyasi parti temsilcilerimiz de onlarında birlik dayanışma mücadele günü 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlanması yönünde fikir beyan ettiler” dedi.

Beko, “Biz bugün vali beyle 1 Mayıs’ta Taksim’de kutlamaları yapmak için kendisiyle bir görüşme yaptık. Kısaca şunu söylemek istiyorum; Geçen yıl sizlerde biliyorsunuz. Türkiye’nin ve dünyanın birçok alanlarında işçiler yan yana omuz omuza birlikte şenlik havasında 1 Mayıs’ı kutlarken İstanbul’da adı beli olmayan sıkıyönetim vardı. Bu sıkıyönetimde yaşananların bu yılda biz kesinlikle tekrarlanmasını istemediğimizden dolayı biz İstanbul’da 1 Mayıs 1977 yılında katledilen 37 işçi arkadaşımız adına 1 Mayıs’ta Taksim’de olmamız gerektiğini kendilerine söyledik” diye konuştu.

AİHM’nin Taksim kararını Vali Hüseyin Avni Mutlu’ya ilettiklerini ifade eden Beko, “Birde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Taksimle ilgili kararını kendilerine ilettik. AİHM’ne Türkiye’nin üye olduğunu ve almış olduğu kararlara İstanbul valisinin de uyması gerektiğini kendilerine ilettik. Kendileri bu konuyla ilgili İstanbul’un değişik yerlerinde bizden ‘1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili izin talep ediyorsanız oralarda bu kutlamaları yapabilirsiniz’ dedi. Ancak biraz evvel de söylediğimi gibi biz 1 Mayıs birlik ve dayanışma mücadele gününün İstanbul’da bizim için çok kutsal alan olduğundan dolayı kutlamanın Taksim’de yapılması konusunda kararımız olduğunu kendilerine ilettik” diye konuştu.

1 Mayıs kutlamalarının Taksim’de yapılmasına izin verilmesi için son dakikaya kadar görüşmelerin sürdürüleceğini belirten Beko, “Önümüzdeki günlerde görüşerek, konuşarak yapılacak olan çalışmalar sonrasında biz son dakikaya kadar Taksim’in açılacağı umuduyla 1 Mayıs’ı tüm dostlarımızla birlikte kutlamaktan yana olduğumuzu kendilerine iletmiş olduk” dedi.

Kutlama alanıyla ilgili bir kararın alınıp alınmadığı sorulan Beko, “Taksim’de bu yıl kutlamanın yapılmaması gerektiği ile ilgili bir takım gerekçelerini ifade etmeye çalıştı. Ancak bizde kendisine söyledik. Sizlerde biliyorsunuz geçen yıl yaptığımız toplantı sonrası Taksim’de inşaat alanı olduğunu, ondan dolayı da Taksim’i 1 Mayıs günü işçilere açamayacaklarını söylemişlerdi. Biz inşaatlar olmasına rağmen önlemleri alarak 1 Mayıs’ı kutlayabiliriz demiştik. Geçen yıl bir inşaat bahanesi vardı bu sene böyle bir bahane yok. Önümüzde halen zaman olduğundan dolayı görüşmelere kapıları kapatmamız doğru olmaz. Görüşmememiz için bir neden yok” diye konuştu.

Beko, “Yani biz yine iddia ediyoruz. Polisin, devletin ve hükümetin müdahalesi olmazsa Türkiye’nin tüm alanlarında birlik dayanışma mücadele gününde hiçbir kimsenin burnu kanamadan kutlama yapabileceğimizi buradan ifade etmek istiyoruz. Son dakikaya kadar görüşmelerimizi mutlaka yapmak istiyoruz” dedi.

Gazetecilerin ‘kutlamalar için önerilen yerler neresiydi’ sorusuna ise Beko, “Yenikapı önerildi, Kazlıçeşme önerildi, Kadıköy önerildi. Bu normal bir miting olsa 4 konfederasyon olarak bu mitingleri yaparız ama senede bir kere yapılan bu günün ne anlama geldiği ve neden ısrarla Taksim dediğimizi biliyorsunuz” diye yanıt verdi.

Yorumlar (0)
27°
az bulutlu
Namaz Vakti 06 Ağustos 2020
İmsak 03:46
Güneş 05:28
Öğle 12:46
İkindi 16:39
Akşam 19:53
Yatsı 21:28