banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Kağıthane’de 38’inci Turizm Haftası Etkinlikleri Başladı

banner1357

38’inci Turizm Haftası etkinlikleri Kağıthane’de başladı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen program çeşitli etkinliklerle 20 Nisan’a kadar devam edecek.Kağıthane Belediyesi 15-20 Nisan tarihleri arasında...

SON DAKİKA 15.04.2014, 15:21
Kağıthane’de 38’inci Turizm Haftası Etkinlikleri Başladı
banner1353
banner1375
38’inci Turizm Haftası etkinlikleri Kağıthane’de başladı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen program çeşitli etkinliklerle 20 Nisan’a kadar devam edecek.

Kağıthane Belediyesi 15-20 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen 38’inci Turizm Haftası’na ev sahipliği yaptı. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün düzenlediği programda bir dizi etkinlik düzenlendi. Kağıthane Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinliklerde el yapımı ürünler, Kağıthane tarihini anlatan fotoğraflar sergilendi.

Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, yaptığı konuşmada Kağıthane’nin tarihi bir mirasa sahip olduğunu fakat insanlarda farklı bir algının olduğunu belirtti.

Başkan Kılıç, “Göreve geldiğimizde şöyle bir algı vardı. İstanbul’un kenarında ihmal edilmiş 30-40 yıl içerisinde gecekondulaşarak kurulmuş bir şehir izlenimi ve algısı vardı. Kağıthane Roma, Bizans dönemlerinden bu yana yerleşim yeri olmuş tarihi bir ilçedir” dedi.

Kağıthane’de turizmi canlandırmak ve tarih bilincini oluşturmak için birçok projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Fazlı Kılıç, “Osmanlı belgelerinde Kağıthane çalışması yaptık. 660 sayfalık bir kitap haline getirdik. Milli arşiv sitesinin Kağıthane’de yapılmasının artık Osmanlı belgeleri Kağıthane’de oldu. Kağıthane’mizdeki tüm tarihi yapılarımızı restore ettik. Kağıthane ile ilgili 30’a yakın basılı eser buluşturduk” diye konuştu.

Sözlü tarih çalışması yaparak, tarihi gelecek nesillere anlattıklarını belirten Kılıç, Kağıthane’nin nostaljik el yapımı kağıt sanatını da devam ettirdiklerini dile getirdi.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili ise, “İstanbul’da ve bütün Türkiye’de her yıl bugün başlamak üzere bir hafta süreyle turizm o şehrin gündemine gelir. Biz her yıl turizm haftasını kutluyoruz. 4 yıldır farklı bir konsept geliştirdik. ‘İstanbul turizm siyaseti’ diye bir kavram geliştirdik ve bu kavram içerisinde her yıl farklı bir ilçemize vurgu yaparak turizm haftasını kutlamaya başladık” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)