banner1589

banner1577

banner1526

banner1588

banner1576

banner1324

banner1581

İşte yeni askerlik sistemi!

Yeni askerlik sisteminin son şeklinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulduğu belirtildi. Yeni sistemde kısa ve uzun dönem ayrımı kalkarken, zorunlu temel askerlik eğitimi ise bir ay olacak.

Genel 16.05.2019, 10:08
535
İşte yeni askerlik sistemi!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, son şekli verilen ve kamuoyunda 'Tek tip askerlik' olarak bilinen yeni askerlik sistemiyle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunum yaptı. Akar, bir süredir çalıştıkları yeni askerlik sisteminin son şeklini başta Erdoğan olmak üzere AK Parti MYK üyeleri ve AK Parti kurmaylarına anlattı. Toplantıya, Ankara bulunan bazı MYK üyelerini ve grup başkanvekillerinin de katıldığı söylenirken, sistemin tüm ayrıntılarının değerlendirildiği belirtildi. Yaklaşık 1.5 saat süren toplantıda, yeni askerlik sistemi düzenlemesinin Erdoğan'ın imzasıyla 23 Haziran seçimleri öncesine yasalaşması kararı çıkarken, sistemin ayrıntıları da belli oldu. 

Buna göre, yeni askerlik sistemiyle birlikte TSK'da yükümlülük sistemi kökten değişecek. Yeni sistem sayesinde askerlikte kısa ve uzun dönem ayrımı ortadan kalkacak. Zorunlu temel askerlik eğitimi 1 ay olarak gerçekleştirilecek. Yeni sisteme göre lise mezunu ve altı okullardan mezun olan gençler, bir ay temel askerlik yaptıktan sonra 5 ay kıtalarda zorunlu görevde bulunacak. 5 aylık zorunlu görevin ardından isterlerse terhis olacaklar ya da sözleşmeli olarak 6 ay daha askerlik yapabilecekler. Başarılı olmaları halinde ise 6 ay sonunda profesyonel askerliğe geçebilecekler. Sözleşmeli er-erbaş ve uzman çavuş rütbesiyle TSK'da görev alabilecekler.

Yeni sistemle birlikte ilk kez, “yedek astsubaylık” uygulaması yapılacak. Meslek yüksekokul mezunları isteğe bağlı olarak, yedek astsubaylıktan faydalanabilecek. Yeni sistemde bedelli askerlik uygulaması da sürekli hale geldi. Bedelli askerlikte uygulanan yaş sınırı da kaldırılacak. Lisans mezunları ise yeni sistemle birlikte yedek subay olarak 2 ay temel eğitimin ardından 10 ay kıtalarda görev yapacak. Bedelli askerlik ücreti ise "40 bin gösterge X memur maaşı katsayısı X 6" olarak hesaplanacak.

Yorumlar (0)