banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

İnternetten alışverişte dikkat: Önce şişirip sonra indiriyorlar

banner1357

İnternet üzerinden alışveriş yapanlara kritik bir uyarı geldiği görüldü.

Genel 25.06.2019, 21:33 25.06.2019, 21:37
İnternetten alışverişte dikkat: Önce şişirip sonra indiriyorlar
banner1353
banner1375

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, yılın belli zamanlarında büyük firmalarca başlatılan alışveriş kampanyalarıyla yanıltıcı indirimler yapıldığını iddia etti.

ÖNCE ŞİŞİRİYORLAR SONRA İNDİRİYORLAR

Bazı internet sitelerinin özel günleri bahane ederek çeşitli indirim stratejileriyle vatandaşları aldatmaya çalıştığını savunan Bendevi Palandöken, "Önce maliyetler yükseltilerek fiyatlar şişiriliyor sonra indirim adı altında ürünler yeniden pazarlıyor. Stokları tüketmek için fırsat, indirimin bitmesine şu kadar saat kaldı gibi satış teknikler uygulanıyor." dedi.

'KARTLARA YÜKLENMEYİN' UYARISI

Bu tür indirim aldatmacalarına itibar edilmemesini isteyen Genel Başkan Bendevi Palandöken, fiyatların iyi takip edilmesi ve internet alışverişi çılgınlığına kapılıp kredi kartlarına yüklenilmemesi için uyardı.

Palandöken, Türkiye'de yaklaşık 40 milyon kişinin internetten alışveriş yaptığını vurgulayarak, en fazla giyim, aksesuar, gıda ve elektronik eşya alındığını ifade etti.

FİŞ YA DA FATURA KESMİYORLAR

Sosyal medya platformlarından alışverişlerde birçok satıcının fiş ya da fatura kesmediğini vurgulayan Bendevi Palandöken, şu sözleri kullandı:

"Bu durum vergi kaçakçılığı ve devletin ekonomik olarak zarar görmesine neden oluyor. Dolandırıcılık vakalarının ve hak mağduriyetlerinin yaşanmaması için vatandaşlar internet alışverişi yaparken çok dikkatli olmalı. Öncelikle alışveriş yapılacak sitenin adres çubuğuna dikkat edilmeli. Sitelerin kurumsal olup olmadığı, gizlilik ilkelerine uygun hareket edip etmediği araştırılmalı. Alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerinin çalınmaması için '3D Secure' güvenli ödeme sistemi olan internet siteleri tercih edilmeli. İnternet ortamındaki dolandırıcılığın önüne geçilmesi için bilinçlenme, farkındalık ve eğitim büyük bir önem taşıyor."

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 23 Şubat 2020
İmsak 05:46
Güneş 07:11
Öğle 12:53
İkindi 15:54
Akşam 18:25
Yatsı 19:45