banner595

Fetullah Gülen iadesinde flaş gelişme! (17.08.2016)

Kendi halkına savaş açan hain darbeci terör örgütü FETÖ'nün elebaşı Fetullah Gülen'nin iadesi ile ilgili tüm son dakika haberleri ve gelişmeleri haberimizde bulabilirsiniz.. Ülkemiz için bir milat olan 15 Temmuz Darbe Girişimi gecesi ve sonrasında yaşanan süreçlerde milletce büyük duruş sergileyerek darbeci odaklara gerekli ders verildi. Öte yandan hainbaşı Fetullah Gülen ABD'ye iade edilmemesi için yalvardı. Fetullah Gülen iadesinde yeni gelişme var.

Fetullah Gülen iadesinde flaş gelişme! (17.08.2016)

Kendi halkına savaş açan hain darbeci terör örgütü FETÖ'nün elebaşı Fetullah Gülen'nin iadesi ile ilgili tüm son dakika haberleri ve gelişmeleri haberimizde bulabilirsiniz.. Ülkemiz için bir milat olan 15 Temmuz Darbe Girişimi gecesi ve sonrasında yaşanan süreçlerde milletce büyük duruş sergileyerek darbeci odaklara gerekli ders verildi. Öte yandan hainbaşı Fetullah Gülen ABD'ye iade edilmemesi için yalvardı. Fetullah Gülen iadesinde yeni gelişme var.

17 Ağustos 2016 Çarşamba 13:45
Fetullah Gülen iadesinde flaş gelişme! (17.08.2016)

Kendi halkına savaş açan hain darbeci terör örgütüFETÖ'nün elebaşı Fetullah Gülen'nin iadesi ile ilgili tüm son dakika haberleri ve gelişmeleri haberimizde bulabilirsiniz.. Ülkemiz için bir milat olan 15 Temmuz Darbe Girişimi gecesi ve sonrasında yaşanan süreçlerde milletce büyük duruş sergileyerek darbeci odaklara gerekli ders verildi. Öte yandan hainbaşı Fetullah GülenABD'ye iade edilmemesi için yalvardı. Fetullah Gülen iadesinde yeni gelişme var. Tüm bu olanların baş sorumlusu örgütün sözde lideri Amerika'da firari yaşayan Fetullah Gülen'in iadesi ile ilgili tüm haber ve gelişmeler (15.08.2016) haber7.com'da..

FETÖ ELEBAŞI FETULLAH GÜLEN'İN İADESİ HAKKINDA FLAŞ GELİŞME
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, mevkidaşı ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile görüştü. Görüşmenin ana maddesi FETÖ terör örgütü lideri Fetullah Gülen'in iadesi olacak.
AYRINTILAR GELİYOR....
 
FETULLAH GÜLEN'İN İADESİ İÇİN DOSYA ADALET BAKANLIĞI'NDA
FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in tedbiren tutuklanması için ABD'ye başvuru yapıldı.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz Darbe girişimi soruşturması kapsamında, darbe girişiminin talimatını veren FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in tutuklanması için yazılan yazıyı Amerika Birleşik Devletleri makamlarına gönderilmek üzere Adalet Bakanlığı'na gönderdi.

DARBE GİRİŞİMİ ANLATILDI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçları Bürosu Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay tarafından ABD makamlarına ulaştırılmak üzere Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda,15 Temmuz 2016 günüFETÖ/PDY mensubu bir kısım asker şahıslarca Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı darbe girişiminde bulunulduğu anlatıldı.

GÜLEN'İN TALİMATIYLA GERÇEKLEŞTİ
Söz konusu darbe girişiminin FETÖ/PDY'nin lideri Fethullah Gülen'in talimatı ile gerçekleştirildiği ve Gülen hakkında 10 ayrı suçtan kritik bir soruşturma yürütüldüğü belirtilen yazıda, ABD makamlarından Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesi için başvuru yapılacağı kaydedildi.

Türkiye ile ABD arasında "Suçluların geri verilmesi ve ceza işlerinde karşılıklı yardım anlaşmasının 10. maddesi" uyarınca geçici olarak tutuklanması talep edildi.
FETULLAH GÜLEN İÇİN ABD'YE 85 KUTU KANIT GÖNDERİLDİ
Amerika gazetelerinden Washington Post, ABD ile Türkiye arasında giderek ciddileşme riski taşıyan bir sorun olan Fethullah Gülen dosyasını ayrıntılı biçimde değerlendiren bir haber yayınladı. Buna göre, Amerikan Adalet Bakanlığı'nda bir ekip, Gülen'e ilişkin iade talebine cevap vermek üzere Türkiye'den gelen 85 kutu dolusu belgeyi tarıyor.  Washington Post'a göre ilk aşama geçildi, incelemenin olumlu sonuçlanması halinde iddianame için bir federal savcı görevlendirilecek.
"77 yaşında, sağlığı bozuk, Pensilvanya'da yaşıyor ve Türkiye'ye göre darbenin beyni." Washington Post, 15 Temmuz darbe girişimi ve Fethullah Gülen ile ilgili tartışmaları bu başlık altında haberleştirdi. Haberde iki önemli konuda bilgiler var:

85 KUTU KANIT 
Türkiye'nin, Gülen'in iade talebi konusunda Amerikan makamlarına dosya gönderdiği daha önce söylenmişti. Ancak bu haberle giden dosyanın kapsamı ilk kez ortaya çıkıyor. Washington Post, aynen şöyle yazıyor: 
Adalet Bakanlığı'nda bir ekip, Türkiye'den gelen 85 kutu dolusu kanıt belgesini tarıyor. Türkiye'ye göre bu belgeler, Gülencilerin, adliye, polis ve ordunun darbeci kliği dahil Türk toplumunun her alanına nasıl sızdığını gösteriyor ve Gülen'in darbenin arkasındaki beyin olduğunu kanıtlıyor.

İNCELEME 2. AŞAMA, 3. AŞAMA İDDİANAME
İade başvurusu konusunda Adalet Bakanlığı'nın yaptığı inceleme, iade sürecinin ikinci aşaması. İlk aşama Dışişleri Bakanlığı Adli Müşavirliği'nin incelemesi. Washington Post'un haberi doğruysa, ilk aşama geçilmiş durumda. Adalet Bakanlığı'ndaki incelemede, belgeler dikkate alınmaya değer bulunursa, üçüncü aşamaya geçilecek. Bakanlık, iddianame hazırlamak üzere bir federal savcı görevlendirecek.

KONGRE SPONSORU CEMAAT
Washington Post'tun haberinde yer alan bir diğer soruşturma konusu ise, Gülen cemaatinin Amerikan Kongresi'ndeki lobi faaliyetleri. Gazeteye göre, 2007 yılından bu yana, Kongre'den Türkiye'ye gelen heyetlerden 289'una, yani yarısına cemaate bağlı kuruluşlar sponsor olmuş.
Ayrıca Gülen hareketine bağlı onlarca kuruluş, siyasi kampanyalara onbinlerce dolar bağış yapmış. Bağış yapılan siyasetçiler arasında, Cumhuriyetçi Parti'nin önde gelen isimlerinden John Böhmer ve Rick Perry ile, Demokratların başkan adayı senatör Hillary Clinton da var.

BAKAN BOZDAĞ AÇIKLADI: FETULLAH GÜLEN BU ÜLKELERE KAÇABİLİR
Adalet Bakanı Bozdağ, Fethullah Gülen'in kaçma ihtimali olan ülkeleri açıkladı.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, A Haber canlı yayınında 15 Temmuz'daki askeri darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Bozdağ, Fethullahçı Terör Örgütü'nün eli kanlı lideri Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iade edilmemek için ABD'ye yalvardığını söyledi.

"İADE OLMAMAK İÇİN ABD'YE YALVARIYOR"
Bekir Bozdağ'ın açıklamalarından satır başları;
Bu darbe girişimi elebaşı Fetullah Gülen olan FETÖ'nün Türkiye'deki hainleri tarafından uygulanmıştır. Türkiye olarak Gülen'in iadesi için gerekli dosya gitti ve bu süreçte de geçici olarak tutuklanmasını talep ettik. ABD Dışişleri Bakanı Kerry bu konuda olumlu yaklaşıyor. Onların bu tutumu Gülen'i tedirgin ediyor. İade edilmemesi için ABD hükümetine sesleniyor. Darbeci kişilere gaz veriyor tarih sizi yazacak diyor ama kendisi ABD'ye yalvarıyor. Gel Türkiye'ye tarih seni yazsın kandırdığı beynini yıkadığı ülkesine düşman ettiği bu darbecilere gaz veriyor kendisi iade olmamak için ABD'ye yalvarıyor.

BU ÜLKELERE KAÇABİLİR

Ona buradan çağrıda bulunuyorum. Gel Türkiye'ye burası bir hukuk devleti sizin gibi yargılamayız biz. Adil bir şekilde burada yargılan. Türkiye'ye gelmek için ABD'ye ve başka ülkelere kaçmak ile ilgili çalışmalar yaptığına dair istihbaratlar var. Fetullah Gülen, Mısır, Kanada, Meksika, Avustralya ve Güney Afrika'ya kaçabilir bu konuda çalışmaya başladı. Belgeleri hazırlıyoruz, ABD'ye sunulacak.

DARBECİLERE İŞKENCE YAPILMIYOR
Bu darbe girişimi elebaşı Fetullah Gülen olan FETÖ'nün Türkiye'deki hainleri tarafından uygulanmıştır. Türkiye olarak Gülen'in iadesi için gerekli dosya gitti ve bu süreçte de geçici olarak tutuklanmasını talep ettik. ABD Dışişleri Bakanı Kerry bu konuda olumlu yaklaşıyor. Onların bu tutumu GÜlen'i tedirgin ediyor. İade edilmemesi için ABD hükümetine sesleniyor. Darbeci kişilere gaz veriyor tarih sizi yazacak diyor ama kendisi ABD'ye yalvarıyor. Gel Türkiye'ye tarih seni yazsın kandırdığı beynini yıkadığı ülkesine düşman ettiği bu darbecilere gaz veriyor kendisi iade olmamak için ABD'ye yalvarıyor. Ona buradan çağrıda bulunuyorum. Gel Türkiye'ye burası bir hukuk devleti sizin gibi yargılamayız biz. Adil bir şekilde burada yargılan. Türkiye'ye gelmek için ABD'ye ve başka ülkelere kaçmak ile ilgili çalışmalar yaptığına dair istihbaratlar var. Fetullah Gülen, Mısır, Kanada, Meksika, Avustralya ve Güney Afrika'ya kaçabilir bu konuda çalışmaya başladı. Belgeleri hazırlıyoruz, ABD'ye sunulacak.

Yüksek güvenlikli F tipi cezaevlerimiz var. Buralarda tutuklular bulunuyor. Sığmayan yerlerde bunlara uygun cezaevleri var. Bunlara uygun tüm güvenlik tedbirleri alınmış durumda. Yargılama konusuna gelince, bu soruşturma Cumhuriyet tarihinin en büyük davası. Bunun tek bir yerde yapılması doğru değil. Binlerce kişinin sanık olduğu bir davanın tek bir yerde görülmesi sağlıklı değil. Buna savcılar karar verecektir. Ankara'da bu büyüklükte bir salon yok. Sincan'a büyük bir salon inşaatı başlattık. 4-5 ay içerisinde yargılamanın sağlıklı bir şekilde yapılacağı bir salon olacak. Bu davanın sanıklarının ve avukatlarının bulunabileceği bir duruşma salonunun çalışmaları başladı.

"ANAYASAMIZDA AÇIK HÜKÜMLER VAR"
Anayasamızda açık hükümler var. Türkiye idam cezasını getirmek için anayasada gerekli değişikliği yapmak zorundadır. Türkiye bu cezanın geri getirilmesini istiyor. Halkın bu talebine kulağımızı tıkayamayız. Bu konu değerledirme masasında. Gelirse belirli suçlarla ilgili olur.

HAİNLERE KARŞI BU İTTİFAK ÖNEMLİ
Partiler arasındaki rekabeti bir tarafa iten bir siyaset anlayışı hakim oldu. Cumhurbaşkanımızın Külliye'de liderle biraraya gelmesi çok önemlidir. Hainlere karşı bu ittifak önemlidir. Dünkü fotoğraf ve açıklamalar önemli. Bu olumlu bir gelişme inşallah netice verir. "

TERÖRİSTBAŞI GÜLEN, İADE EDİLMEMESİ İÇİN ABD'YE YALVARDI
FETÖ terör örgütünün elebaşı Gülen, kalkıştığı darbe girişiminin ardından iadesi söz konusu olunca Türkiye'ye gönderilmemek için adeta ABD'ye yalvardı: Hep yanınızda yer aldık.
Terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen, ABD'nin New York Times gazetesine kendi adıyla yazdığı makalede, "Batılı demokrasilerin ılımlı Müslümanlara ihtiyaç duydukları bir dönemde, "hizmet" içindeki ben ve arkadaşlarım Batı'nın yanında yer aldık." diyerek Obama yönetimine mesaj verdi.

KENDİNİ ACINDIRDI
Türkiye'de 1980 darbesi döneminde ve 28 Şubat sürecinde darbecilere yönelik iltifatları nedeniyle ağır eleştiri alan FETÖ elebaşı Gülen, hayatı boyunca darbelere karşı olduğunu,Türkiye'de son 40 yılda yaşanan darbelerde en çok zararı kendisinin gördüğünü ileri sürdü.

Yazısında Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Batılı ülkelere şikayet eden Gülen'in, ayrıca Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın FETÖ propagandası yapmakla suçladığı ve yalanladığı Uluslararası Af Örgütü'nün kötü muamele iddialarına atıf yapması dikkat çekti.
"AMERİKA BUNA DİRENMELİ"
Darbeye teşebbüs edenlerin itiraflarını ve bağlantılarını inkar eden Gülen, Türkiye'ye iadesiyle ilgili olarak ABD yönetimine seslendi ve "Erdoğan'ın istediğini verme arzusu anlaşılabilir ancak Amerika buna direnmeli." dedi.

AKAR'I GÜLEN'LE GÖRÜŞTÜRMEK İSTEDİLER
FETÖ'nün kanlı darbe girişimi sırasında darbeye direnen 246 kişi şehit olmuş, binlerce insan da yaralanmıştı.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, savcılık ifadesinde, rehin alındığı sırada, darbeci askerlerden Akıncı 4. Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim'in, "Dilerseniz sizi kanaat önderimiz Fetullah Gülen ile görüştürürüz." dediğini aktarmıştı.
ABD İLE GÜLEN RESTLEŞMESİ
Başbakan ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın iki gün önce Fetullah Gülen’in iadesine ilişkin yaptığı telefon görüşmesi ortaya çıktı.
Başbakan Binali Yıldırım ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in iki gün önce Fetullah Gülen’in iadesiyle ilgili yaptığı telefon görüşmesinde ilginç diyaloglar yaşandığı ortaya çıktı.

"BİZE DARBECİ DİYORLAR"
Edinilen bilgiye göre Biden, Türk halkının darbe karşında ortaya koyduğu cesareti överken, ABD’nin darbe teşebbüsünü en başında kınadığını dile getirdi. MYK toplantısının yapıldığı saatlerdeki telefon görüşmesinde Biden, “Sizin hükümetinizden bazı isimler, Türkiye’nin yaşadığı darbenin arkasında ABD’nin olduğuna dair ifadeler kullanıyorlar. Bunun düzeltilmesini sizden bekliyoruz” dedi. Yıldırım da, “Bu darbenin başsorumlusu ve mimarı da yıllardan beri sizin ülkenizde yaşıyor ama. Daha önce de gündeme geldi, biz de sizden onun iadesini bekliyoruz” karşılığını verdi.

RAKAMLARLA ANLATTI
Görüşmede Yıldırım, darbe gecesi teröristlerin 246 masum vatandaşı katlettiği, bin 536 vatandaşı ise yaraladığı bilgisini de paylaştı. Görüşmede, Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde milletin ve emniyet güçlerinin cansiperane bir mücadeleyle darbe girişimini başarısız kıldığını anlattı.
İADE DOSYASI
Daha sonra yapılan açıklamada da Yıldırım’ın “Türkiye-ABD ilişkilerinin stratejik niteliğine atıfla, Fetullah Gülen ve başında bulunduğu terör örgütünün zararlı faaliyetleri konusunda ABD yönetiminin uzun zamandır uyarıldığı, bu çerçevede, 15 Temmuz günü girişilen terörist kalkışmanın elebaşı konumundaki Fetullah Gülen’in iadesi için gerekli başvuru evrakının ABD’ye iletildiği ve bir müttefik olarak ABD’den beklentilerin Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi olduğunu” dile getirdiği aktarıldı.

KAYNAKHÜRRİYET
 


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801