banner595

Bodrum'da kazıklı sahilin, yeniden ihaleye çıkarılmasına çevrecilerden tepki

Yaşar ANTER / BODRUM (Muğla), () - BODRUM'da ünlü bir disko tarafından 3 yıl önce kaçak olarak yapılmak istenen, ancak tepkiler üzerine belediye tarafından mühürlenen iskelenin, demir kazıklarının bulunduğu alanın Milli Emlak Müdürlüğü...

Bodrum'da kazıklı sahilin, yeniden ihaleye çıkarılmasına çevrecilerden tepki

Yaşar ANTER / BODRUM (Muğla), () - BODRUM'da ünlü bir disko tarafından 3 yıl önce kaçak olarak yapılmak istenen, ancak tepkiler üzerine belediye tarafından mühürlenen iskelenin, demir kazıklarının bulunduğu alanın Milli Emlak Müdürlüğü...

27 Kasım 2015 Cuma 12:52
Bodrum'da kazıklı sahilin, yeniden ihaleye çıkarılmasına çevrecilerden tepki

Yaşar ANTER / BODRUM (Muğla), () - BODRUM'da ünlü bir disko tarafından 3 yıl önce kaçak olarak yapılmak istenen, ancak tepkiler üzerine belediye tarafından mühürlenen iskelenin, demir kazıklarının bulunduğu alanın Milli Emlak Müdürlüğü tarafından 28 Aralık'ta ihaleye çıkarılacak olması, çevrecileri harekete geçirdi. Bodrum Yurttaş İnisiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan, halkın kullandığı bir alanın peşkeş çekilmesine izin vermeyeceklerini, tekrar eylemler yapacaklarını belirtti. Kumbahçe Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Kaan Toker de bu alanın ranta açılmasını önlemek için önce imza kampanyası, ardından da hukuk mücadelesi başlatacaklarını söyledi.
Kumbahçe Mahallesi'nde tanınmış bir disko tarafından 20 Mart 2012 tarihinde, önündeki Bodrum Kalesi manzaralı sahile iskele yapmak için 100'ün üzerinde kazık çakıldı. Ancak, iskelenin kaçak olması çevreciler ve sivil toplum kuruluşlarının tepkilerine neden oldu. Aynı yıl 2- 3 Nisan tarihlerinde 'Kıyıda Yağma ve Rant Var' adı altında çeşitli eylemler düzenlendi. Tepkiler üzerine Bodrum Belediyesi kaçak olduğu gerekçesiyle iskelenin yapımını durdurup, mühürledi. Bu tarihten sonra kötü bir görüntü oluşturan demir kazıklar atıl durumda kaldı.
MİLLİ EMLAK İHALEYE ÇIKARDI
Milli Emlak Müdürlüğü, devletin hüküm ve tasarrufu altında olduğu belirtilen içinde bir rıhtımın da bulunduğu 1432 metrekarelik bu alanı iskele ve kıyı düzenlemesi yapılmak üzere yıllık 232 bin liradan 30 yıllığına ihaleye çıkardı. İhalenin 28 Aralık 2015 tarihinde saat 11.00'de yapılacağı duyuruldu. Bu gelişme çevreciler ve sivil toplum kuruluşlarının tekrar ayağa kaldırdı.
'YAĞMACILIK DENİZE TAŞTI'
Üç yıl önce yaptıkları eylemlerle kaçak iskelenin yapımını durdurmayı başardıklarını hatırlatan Bodrum Yurttaş İnisiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan şunları söyledi:
"Gözünü rant ve yağma bürüyenler, bunu yasallaştırarak amaçlarına ulaşmak istiyorlar. Yağmacılık denize taşmış vaziyette. Bu denizde tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Kumbahçeli'lerin, Bodrumlu'ların, balıkçıların, denizcilerin hakkı var. Bu kamusal alanda son derece acımasız bir hak gaspı var. Buraya her iskele kazığı çakıldığında kamuoyunun, bu kentin sahiplerinin vicdanı yaralanıyor. Peki kamuyu temsil edenler ne yapıyor? Şu ana dek üç maymunu oynadılar. Şimdi ise yağmayı yasallaştırmaya çalışıyorlar. Bodrum sahipsiz değil. Buranın, yerel balıkçılarının yararlandığı, halkın kullandığı yerin peşkeş çekilmesine engel olacağız. Geçmişteki eylemler tekrarlanacak." 'İHALEYE KARŞIYIZ'

Yapılmak istenen kaçak iskeleyle ilgili bugüne kadar yaşanan süreç hakkında bilgi veren Kumbahçe Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Kaan Toker de şöyle konuştu:
"Halikarnas Disko'nun önünde bulunan 2 bin 700 metrekarelik dolgu alan, RefahYol Hükümeti'nin son gününde adı geçen bu disko tarafından kiralandı. Halkın serbestçe yararlandığı, herhangi bir ödeme yapmadan çayını kahvesini içip, oturup masasını sandalyesini getirebildiği bir alandı burası. Bu nedenle, kiralamaya büyük bir tepkiler oluştu. Bunun üzerine derneğimizi kurup, yıllarca mücadele ettik. Dönemin Maliye Bakanı Zekeriya Temizel zamanında dernek başarılı bir süreçte bu çalışmayı sonlandırdı. Milli Emlak Müdürlüğü tarafından hiçbir ticari faaliyete sözkonusu olmamak kaydıyla buranın belediyeye devri yapıldı. O günden bu yana da halk serbestçe buradan yararlanmaya devam etti. Bugün öğrendiğimize göre ise Milli Emlak Müdürlüğü, bu alanın önünde kaçak iskele yapılmak için çakılan kazıkların bulunduğu alanı 28 Aralık'ta ihaleye çıkarma kararı alıp, askıya çıkarmış. Gelişime değil ama izinsiz, hesapsız, kitapsız yapılan işlere karşıyız. Bodrum Kalesi önündeki bu alan 1437 metrekarelik iskele yapılmak suretiyle bir alan kazanılacak. Şehir planlamacıları, tarihçiler, arkeologlar, buna ne der? Yapılacak şey şehrin genel görünümüne ne kadar yakışır? İkinci sıkıntı bu iskelenin yapıldıktan sonra, sözkonusu disko ile ile birleştirilmesi çok olası. Bu birleştirmeden sonra, geçmişte mücadele ederek kazandığımız alan tekrar riske girecek. Mahalleli olarak, Bodrum halkı olarak bu ihaleye karşıyız." 
'BODRUM'UN BAĞRINA SAPLANAN KAZIKLAR'
Bu alanın rant açılmasını önlemek için imza kampanyası düzenleyip, ardından da hukuk mücadelesi başlatacaklarını vurgulayan Toker şöyle dedi:
"Seçim sürecinde bu alana bütün siyasi partilerin temsilcileri geldi. Burada güzel güzel çalışmalar yaptılar. Bu çalışmalar sırasında da 'Bodrum'un bağrına saplanan kazıklar' terimi ortaya çıktı. Bütün bu siyasi partileri sözlerinin arkasında durmaya ve Bodrum'un bağrınan saplanan kazıkları daha büyük bir utanç olmadan kaldırmaya yönelik sözlerini tutmaya davet ediyorum."

FOTOĞRAFLI

 


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650