Hilas Otel

Çelik İnşaat

Bir 'ağrı kesici' hayatını kararttı!

Dikkat etmeden aldığı ağrı kesiciye alerjik reaksiyon gösteren ve tüm vücudu yaralar içinde kalan genç kadın kaldırıldığı hastanesindeki tedavisiyle hayata tekrar tutundu.

Bir 'ağrı kesici' hayatını kararttı!

Van'da Karayolları 11. Bölge Müdürlüğünde görevli 27 yaşındaki Zeynep Kızıldoğan, aldığı bir ağrı kesiciden sonra hayatının şokunu yaşadı. Yuttuğu ilaç sonucu nadir görülen ve kimi durumlarda ölümcül olabilen ‘Steven-Johnson’ sendromu (ilaç reaksiyonu) yaşayan talihsiz kızın bütün vücudunda yaralar meydana geldi.

 Genç kız, vücudunda çıkan küçük gözeneklere bir anlam veremeyip özel bir hastaneye gitmeye karar verdi. Gittiği hastanede aldığı tedavinin arıdından daha da kötü bir hale gelen ve yüzü tanınmaz bir şekle giren genç kız, daha sonra sevk edildiği SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi altına alındı. Burada gerçekleştirilen tanının ardından tedavisine başlanan genç kız, vücudundaki hızlı iyileşme ile yeniden sağlığına kavuştu.

 İHA muhabirine konuşan Yoğun Bakım Ünitesi Uzmanı Dr. Buğra Karakaş, ilaç reaksiyonlarının hastayı ölüme sürükleyebilecek sonuçlara sebep olduğunu ifade etti.Genç kızın vücudundaki tüm derinin yanık gibi su toplayarak yaraya dönüştüğünü aktaran Dr. Karakaş, “Hastanemizde ilaç reaksiyonu şeklinde tabir ettiğimiz ‘Stevens Johnson’ sendromu tanısı koyduğumuz bir hastamızın tedavisine başladık. İlaç reaksiyonu sonucunda bütün vücudu su toplaması ve enfeksiyona açık cilt bütünlüğü oluştu. Hastayı yoğun bakımına aldıktan sonra bağışıklık sistemini destekleyecek tedavileri yönlendirdik. Hastamızı bütün temaslardan izole etmeye çalıştık. Bunun sonucunda ise başarılı bir tedavi sürecine girdik” şeklinde konuştu

“HASTALIK, ÖLÜMCÜLLÜĞÜ ÇOK YÜKSEK BİR ORANA SAHİP”

 Enfeksiyon bakımından hastaların çok ciddi risk altında olduğunu aktaran Karakaş, sözlerine şunları ekledi:

 “Bu hastalık çok yüksek bir seviyede seyredip ölümcüllüğü çok yüksek bir orana sahipti. Özellikle enfeksiyon açısından bu hastalar çok ciddi risk altındadır. İlaç reaksiyonu sürekli devam edebiliyor. Yeni lezyonlar oluşabilirdi, ancak bu konuda şanslıydık ki yeni lezyonlar oluşmadı ve gerilemeye devam etti. Bu tür ilaç reaksiyonları hastayı ölüme götürebilecek sonuçlar oluşturabilir. Bu kişiden kişiye göre değişiklik gösterdiği gibi ne zaman oluşacağını hiçbirimiz kestiremeyiz.”

 Daha önce benzer zor vakaları başka illere sevk ettiklerini ataran Karakaş, hastanenin teknik ekipmanı ve yetkin personeli ile beraber hastaları artık başka merkezlere göndermeksizin tedavi edebildiklerini ifade etti.

 Aldığı ilaç nedeniyle vücudunun çeşitli yerlerinde gözeneklerin belirdiğini aktaran Zeynep Kızıldoğan ise daha sonra gittiği özel hastanede alerji teşhisi konularak kendisine ilaçlar verildiğini dile getirdi. Son olarak Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine gelerek yoğun bakım servisinde tedavi gördüğünü ifade eden Kızıldoğan, tedavinin ardından bu kadar çabuk iyileştiğine inanamadığını belirtti. Kızıldoğan, sağlığına kavuşmasında emeği geçen sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER