banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

AYM'den flaş memur kararı

banner1357

Anayasa Mahkemesi, milletvekili adayı olmak için istifasını veren, seçimlerde de aday veyahut aday adayı gösterilmeyen belediyede görev yapan avukatların,mesleğe dönüş taleplerinin reddinde, seçilme hakkının ihlal edilmediğine karar verdi.

Genel 15.02.2019, 13:29
AYM'den flaş memur kararı
banner1353
banner1375

Konya Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliğinde görev yapan avukat,  2011 senesindeki milletvekili seçimlerinde aday olmak için görevini bıraktı.
 
Seçim sürecinde aday, aday adayı ve bağımsız aday olmayan kamu  görevlisi avukat, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından seçim sonuçlarının kesin  olarak duyurulmasından sonra göreve dönüş isteğinde bulundu. Bu istek, bir siyasi  partiden aday, aday adayı ya da bağımsız aday olduğuna dair belge getirilmemesi  sebebiyle reddedildi.
Bu işleme karşı Konya 1. İdare Mahkemesinde açılan iptal davasında ise  davanın reddine karar verildi. Mahkemenin kararında, Seçimlerin Temel Hükümleri ve  Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un alakalı hükümleri vurgulanarak bağımsız  aday, herhangi bir siyasi partiden aday adayı ya da aday olunması halinde  memuriyete geri dönülebileceği ifade edildi.
 
Temyiz üzerine Konya 1. İdare Mahkemesinin kararı Danıştay 12.  Dairesince onandı.
 
Görevine geri gelemeyen avukat, seçilme ve çalışma hakkının ihlal  edildiğini iddia ederek Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.
 
Yüksek Mahkeme, Anayasa'nın 67. maddesinde güvence altına alınan  seçilme hakkının ihlal edilmediğine karar verdi.
 
SÖZ KONUSU KARAR...
 
Başvurucunun adaylık sürecine veya seçim çalışmalarına herhangi bir  müdahalede bulunulmadığına değinilen kararda, 298 sayılı Seçimlerin Temel  Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un ek 7. maddesinde, milletvekili ve  mahalli idareler seçimlerinde seçilme hakkını kullanmak maksadıyla görevlerinden  çekilen devlet memurlarının görevlerine dönebilmeleri için seçimlerde aday ve  aday adayı olmaları koşulu arandığı ifade edildi.
 
Kararda, bu koşulun aranmasıyla, kamu hizmetlerinde görevli kişilerin  seçimleri gerekçe göstererek görevden çekilme imkanını kötüye kullanmalarının  önlenmesinin, bu şekilde kamu hizmetlerinin sürekliliğinin sağlanmasının  amaçlandığı aktarıldı.
 
Başvurucunun kanunla sağlanan seçilme hakkını kullanırken yine  Kanun'un öngördüğü şartların titizlikle riayet etmesi gerektiğinin açık olduğunun altı çizildiği kararda, şöyle ifadeler yer aldı:
 
"Kamu otoritelerinin sahip olduğu takdir payı da gözetildiğinde, kamu  hizmetlerinin sürekliliğinin sağlanması amacı bakımından başvurucunun seçilme  hakkına yapılan müdahalenin onun siyasal hayata katılımını engelleyici veya  seçilme hakkının kullanılmasını zorlaştırıcı mahiyette olmadığı kanaatine  varılmıştır. Somut olayda, başvurucuya yüklenen külfeti dengeleyici  mekanizmaların bulunduğu da görülmektedir. Başvurucunun milletvekili adayı olmak  için istifa etmesini müteakip görevine tekrar kabul edilmemesinin asıl olarak  başvurucunun aday veya aday adayı olmaması, başka bir deyişle göreve dönmenin  koşullarını yerine getirmemesi nedeniyle olduğu hatırda tutulmalıdır.
 
Söz konusu sonucun ağırlaşmasında başvurucunun payının büyük olduğu  değerlendirilmiştir. Sonuç olarak başvurucunun seçilme hakkına yönelik  müdahalenin seçilme hakkını aşırı derecede sınırlamadığı ve kamu hizmetlerinin  sürekliliğini sağlamaya yönelik meşru amaç karşısında orantısız olmadığı  kanaatine varılmıştır."

Yorumlar (0)
banner1474
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 22 Şubat 2020
İmsak 05:48
Güneş 07:13
Öğle 12:53
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43