banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

81 ilde başlıyor...

banner1357

TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törenle beraber Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ( TOBB ETÜ) arasında "Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü" imzalandı.

Genel 27.02.2019, 08:40
81 ilde başlıyor...
banner1353

MEB ve TOBB ETÜ arasında "Mesleki İş Birliği Protokolü" imzalandı. Mesleki eğitim ile reel sektör birbirinin içne yerleştiriyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu'nda düzenlenen törende gerçekleştirdiği konferans ekonominin itici gücü olan  TOBB'un varlığının ve TOBB-MEB iş birliğinin hayati önem taşıdığını ifade ederek, "Bu önemi ekonomi ve eğitim arasındaki ilişki ile doğrudan doğruya ifade  ediyoruz. Çünkü ekonomide orta gelir tuzağından  söz ediliyorsa bu aslında orta  eğitim tuzağıdır. Yani 'eğitiminiz iyileşirse ekonominiz iyileşecektir' mesajı  bize verilir. Bu bağlamda böyle bir adım atıyor olmanın mutluluğu içindeyiz."  değerlendirmesinde bulundu.
Mesleki ve teknik eğitimdeki dönüşümün asıl hedef olduğuna değinen  Selçuk, "Bu dönüşüm çerçevesinde mesleki ve teknik eğitimin ders çizelgeleri,  öğretmen eğitimleri, iş ve işlemlerin yürütülmesi, üretim bazlı eğitime geçilmesi  vesaire bunlar mesleki eğitimde paradigmanın değişeceğini gösteriyor." dedi. Selçuk, protokolün yalnızca Bakanlığın aldığı kararlarla olmadığını, oda  temsilcilerinin gayretleri ve okul müdürlerinin kararlarıyla belli bir noktaya  taşınacağına vurguda bulunarak şu ifadeleri kullandı: "Biz de gayretlerimizi esirgemeden desteklerimizi ortaya koymak  durumundayız. 2023 eğitim hedeflerimiz doğrultusunda eğitim camiası olarak biz  üzerimize düşeni yerine getirmeye çalışıyoruz. Tabii ki iş dünyasından da   beklentilerimiz var. Bu protokol çerçevesinde gereken desteği vermek için taahhüt  altına girdiler. Çünkü artık mazeretimiz kalmadı. Bazı sorunlar, bazı beklentiler  vardı. Hepsi oldu. Biraz önce TOBB Başkanı Almanya'dan örnek verdi. Almanya'da  mesleki teknik okulların yüzde 80'i özel sektörün desteklediği okullardır. Bizde  bu oran yüzde 4 civarında. Ben tüm bu çalışmaların bir başlangıç olduğunu  düşünüyorum."
 
HAYAL EDİLEN ÇALIŞMA
 
 Bu çalışmaların dönem içinde diğer teknik ve mesleki okulları etkileyeceğini ve aşağı yukaru 130  bin civarındaki öğretmenin de bu bağlamda  yetişmesine hizmet edeceğine değinen Selçuk, sözlerini şunları ekledi: "Bu çalışmaların TOBB ve TOBB ETÜ ile birlikte yapılıyor olması TOBB  ETÜ'nün, yani yüksek öğretim ayağının da olması, orta öğretimle yüksek öğretim  arasındaki bağın da ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Burada TOBB  ETÜ'nün  varlığı TOBB'la bağlantısı olması açısından değil, orta öğretime yansıtılması  açısından önem taşıyor. Tüm bu çalışmaları yaparken mesleki ve teknik eğitimde  yeni bir dönemin başladığını ve bu dönemin sektörle iç içe bir dönem  olduğunu,  ortak bir yönetim anlayışının söz konusu olduğunu, buna bağlı olarak da  okullarımızda üretimin aslında bir öğrenme yöntemi olduğunun vurgulandığını  rahatlıkla söyleyebiliriz. Yıllardır düşünülen, üzerinde konuşulan bir konu,  odalar birliğimizin çok emek verdiği bir konu. Uzun yıllardır hayal edilen bir  çalışmanın gerçekleştiriliyor olması için herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum."

ENTEGRE ÇALIŞMA
 
 TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da imza töreninin hem eğitim sistemi  hem de iş dünyası için tarihi bir gün olduğunu ifade etti.  Yıllardır dile getirilen ama bir türlü hayata geçirilemeyen bir düzenleme için adım atıldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Mesleki eğitim ile reel sektörü, birbirine  entegre ediyoruz. Bu vizyoner adımın atılmasını, Milli Eğitim Bakanımız  Ziya  Selçuk sağladı." dedi.  İş dünyasından gelen bir bakanın farkını, ezberleri nasıl bozduğunu  gördüklerini belirten Hisarcıklıoğlu, "Biz yıllardır hep şundan şikayet eder  dururduk: 'Firmalarımız çalıştıracak nitelikli eleman bulamıyor. Ama memleketin  her yerinde kahvehanelerde gençler işsiz bir şekilde oturuyor.' diye. Niye, çünkü  okullarda verdiğimiz eğitim, dışarıda işe yaramıyor. Dışarıda talep gören  nitelikler, okullarda öğretilmiyor. Bu asimetrik yapıyı değiştirmek zorundaydık."  değerlendirmesinde bulundu.

 Hisarcıklıoğlu, bu süreçte Avrupa'daki örnekleri incelediklerini ifade ederek "Avrupa'da genç işsizliğin en düşük olduğu ülke, yüzde 6 ile  Almanya. Niye? Çünkü mesleki eğitim ile reel sektörü, odalar vasıtasıyla  birbirine entegre etmişler. 'Genç nüfusumuz var.' diye övünüyoruz. Ama aslında bu  potansiyelimizi kullanamıyoruz. Mesleksiz olduğu için birçok gencimiz işsiz  kalıyor. Bu aslında gelecek açısından da büyük bir risk." şeklinde konuştu.

ELLER TAŞIN ALTINDA 
 
  Protokolle Türk iş dünyasının, odaları ve borsaları vasıtasıyla elini  taşın altına koyduğuna vurguda bulunan Hisarcıklıoğlu,  şöyle konuştu: "Milli Eğitim Bakanımızın cesur ve kararlı politikası sayesinde  Türkiye’de bir ilk başlıyor. Piyasada talep gören niteliklere göre hazırlanan,  yeni ve dinamik bir mesleki eğitim modeline geçiyoruz. Bu kapsamda 81 ilde 81  meslek lisesi, protokol kapsamına alınıyor. Odalarımız ve borsalarımız  vasıtasıyla buralardaki mesleki eğitimin dinamik, sektörün ihtiyaçları  doğrultusunda tasarlanmasını sağlayacağız. Bu okullarda atölyeler ve  laboratuvarlar kuracağız, mevcut olanları yenileyeceğiz. Ar-Ge ve beceri tasarım  atölyelerini faaliyete geçireceğiz. Eğitim içeriklerini TOBB ETÜ desteğiyle  hazırlayacağız."


Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de, bir yılda üç dönem eğitimi ve "ortak  eğitim" sistemini ilk başlatan ve tek uygulayanın TOBB Ekonomi ve Teknoloji  Üniversitesi olduğunu anımsatarak, protokolün içeriğini şu cümlelerle anlattı: "Şimdi bu sistem ülkemize model oldu. Buradaki tecrübemizi meslek  okullarına da aktaracağız. Ayrıca bu okullardaki öğretmenlere, hizmet içi eğitimi  ve iş başı eğitim vererek, onları da geliştireceğiz. Öğrencilere oda ve borsa  üyesi firmalarda staj ve işbaşı eğitim imkanı sağlayacağız. Mezunların firmalarda  istihdamını da destekleyeceğiz. Özetle 81 ilde 81 meslek lisesine TOBB camiası  olarak sahip çıkacağız. Bu pilot projeyle geliştireceğimiz kamu-özel sektör ortak  yönetim modelini, daha sonra tüm mesleki eğitim sistemine yaygınlaştıracağız."
 Bu imzalar vasıtasıyla mesleki eğitimde özel sektörün rolünün yükseleceğine değinen Hisarcıklıoğlu, buradan mezun meslek liselilerin iş hayatına hazır  şekilde yetişeceğini ve söz konusu gençlerin, ara elman değil, aranan eleman  olacağını ifade etti. Konuşmalarından sonra Milli Eğitim Bakanı Selçuk ve TOBB Başkanı  Hisarcıklıoğlu protokolü imzaladı. Ardından da protokole katkısı olan isimlerle  fotoğraf çekildi.

 MEB ile TOBB arasında imzalanan protokolle, meslek liseliler TOBB  koordinasyonunda, genişletilmiş staj ve uygulamalı eğitim imkanlarıyla beraber ortak eğitim modelinin avantajlarından yararlanacak
 
TOBB ve bağlı oda ve borsalar tarafından okullarda "AR-GE ve  Tasarım-Beceri Atölyeleri" oluşturulacak. Başarılı öğrencilere burs imkanı tanınacak. Öğrencilere, TOBB'a bağlı oda ve borsalara üye işyerlerinde staj ve iş imkanı  yaratılacak. İllerde, MEB teşkilatı ve TOBB'a bağlı oda/borsalar tarafından  Protokol Yürütme Kurulu (PYK) kurulacak. PYK, yerelde sanayinin ve insan  kaynağının ihtiyaçlarını dikkate alarak,  okul yönetimlerini ve müfredatı  şekillendirecek çalışmalar gerçekleştirecek. Proje ile öğrenciler bilimi, tekniği ve pratiği öğrenecek, mezun  olduğunda hızla iş hayatına atılabilecek.

Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 10 Aralık 2019
İmsak 06:10
Güneş 07:43
Öğle 12:33
İkindi 14:52
Akşam 17:12
Yatsı 18:39