banner1365

banner1345

5. Türkiye Tohum Teknolojileri Fuarı Açıldı

banner1357

5’ncisi düzenlenen “Türkiye Tohum Teknolojileri Fuarı”, İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, “10 yıl önce 4 milyar dolar ihracat yapan Türkiye...

SON DAKİKA 08.01.2015, 17:36
5. Türkiye Tohum Teknolojileri Fuarı Açıldı
banner1353
5’ncisi düzenlenen “Türkiye Tohum Teknolojileri Fuarı”, İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, “10 yıl önce 4 milyar dolar ihracat yapan Türkiye şimdi 13 milyon ilave nüfusunu doyurduktan sonra 18 milyar dolarlık ihracat yapıyor. Çok ciddi bir gelişme var” dedi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) tarafından organize edilen “Türkiye Tohum Teknolojileri Fuarı”, İstanbul Fuar Merkezi’nde açıldı. Fuarın açılışına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, TÜRKTOB Başkanı Yıldıray Gençer’in yanı sıra yurt içi ve yurt dışından üreticiler katıldı. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından fuarı gezen protokol üyeleri, fuarda bulunan tarım teknolojilerini ve ürünlerini yakından inceledi. Ayrıca, dünyanın ilk çekirdeksiz limonu da fuarda görücüye çıktı.
“DÜNYANIN KÜÇÜLDÜĞÜ YER BURASI”
Fuarı en başından beri takip ettiğini ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, “Gelişmeleri gördükçe ne kadar heyecanlandığım her halimden belli oluyordur. Türkiye çağ atlıyor, daha önce fuarlar genel fuarlardı. Tarım, endüstri, hizmet sektörü hep beraberdi” dedi. Müsteşar Mirmahmutoğulları, “Fuarlar daha sonra sektörel olmaya başladı. Bir de ihtisas fuarları düzenliyoruz artık, ürün bazlı fuarlar düzenliyoruz. 120 tane ülkeden gelenler var çalıştaya katılan. 22 tanesi burada stant açtı. 10 yıl önce 4 milyar dolar ihracat yapan Türkiye şimdi 13 milyon ilave nüfusunu doyurduktan sonra 18 milyar dolarlık ihracat yapıyor buda gösteriyor ki çok ciddi bir gelişme var, bu fuarlar sayesinde emekçinin alın terinin pazarla buluştuğu yer burası. Kültürlerinde buluştuğu yer dünyanın küçüldüğü yer burası” diye konuştu.
“AMACIMIZ SEKTÖRDEKİ YENİLİKLERİ FUARDA TANITMAK”
TÜRKTOB Başkanı Yıldıray Gençer ise, Türkiye Tohumcular Birliği olarak tohumculuk fuarının 5’incisini düzenlediklerini söyledi. Başkan Gençer, “Ülkemizde birçok tarım fuarı yapılmakta ancak biz tohumculuğun önemini anlatmak adına, ihtisas fuarı olması düşüncesiyle böyle bir fuarı organize ettik. Arzumuz ülkemizdeki tohumculuk sektöründeki, gelişmeleri bu tip fuarlarla öne çıkarabilmek, gelişmeleri ziyaretçilerimizle ve kamuoyuyla paylaşmak” ifadelerini kullandı.
Yorumlar (0)
banner1363
15°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 24 Ekim 2019
İmsak 05:23
Güneş 06:49
Öğle 12:24
İkindi 15:20
Akşam 17:49
Yatsı 19:09