banner1589

banner1577

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

130 bin mahkuma af

İnfaz sürelerinde yapılacak indirim ve denetimli serbestlikte üst sınırın üç yıla çıkması, 130 bin hükümlüye af kapısı açacak. 

Genel 22.11.2019, 10:23
1256
130 bin mahkuma af

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, AK Parti'nin hukukçu kurmayları, yapılacak olan ceza indirimlerinin 'Rahşan affına' dönüşmemesi için kapsama girecek suçların net olarak çizildiğini, cezaevinden çıkacakların şartla salıverme şartlarını sağlamaları gerektiğine işaret etti.  AK Parti kaynakları "İnfazın, açık veya kapalı cezaevi dışındaki, bir şekilde yerine getirildiği hallerde ayrıca bir indirim olmayacak. Yani çıkarılacak düzenleme, halihazırda cezaevinde olanları kapsayacak ve infazın dışarda geçirilmesi olarak adlandırılacak. Bu düzenlemeden yararlanacakların şartı salıverme veya denetimli serbestlik adı altında cezalarını cezaevi dışına tamamlamaları öngörülüyor" dedi. AK Parti kaynakları, mevcut yasalara göre halihazırda cezasını dışarda geçirmeye devam edenlerin sayısının 60 bin civarında olduğu bilgisini verdi.

DENETİMLİ SERBESTLİK

Yılbaşından sonra Meclis'e getirilecek düzenleme ile denetimli serbestlikteki üst sınır da yeniden belirleniyor. Buna göre, halen 1 yıl olan denetimli serbestlik süresi 'Aldıkları cezanın yüzde 10'unun dışarda geçirilmesi, ancak bu sürenin 3 yılı aşmaması' şeklinde belirleniyor. İnfaz indirimi kapsamı dışında tutulan, 'Terör, adam öldürme, cinsel suçlar, mükerrer suçlar ve uyuşturucu suçlarından' ceza alanların, denetimli serbestlik konusundaki 'genel düzenlemeden' yararlanacakları belirtildi. Bu suçları işleyenler, mevcut yasalara göre kalan cezalarının sadece bir yılını dışarda geçirebiliyorlar. Yeni yapılacak düzenlemeye göre ise kalan cezalarının son üç senesini dışarda tamamlayacaklar. Bu durumda olanların sayısının 20 bin civarında olduğu kaydedildi.

ÜST SINIR ÜÇ YILA ÇIKIYOR

İnfaz sürelerinde yapılacak indirimden ve denetimli serbestlikteki üst sınırın üç seneye çıkması düzenlemesinden, 130 bin hükümlünün faydalanacağı bilgisi verildi. Ancak bu kişilerin tamamı aynı anda serbest kalmayacak. Yasada belirtilen cezaevinde kalma sürelerini tamamlayanlar, şartlı salıverme koşullarını da sağlamaları durumunda, kalan sürelerini cezaevi dışında tamamlama imkanına sahip olacak. Mesela 10 yıl hapis cezasına mahküm olan birisi, yasa çıktığında 5 yıllık süreyi cezaevinde geçirmişse, kalan 5 yılını infaz indiriminden yararlanarak dışarda geçirebilecek. 10 yıllık cezanın beş yılını cezaevinde tamamlamayanlar ise önce bu 5 yılın dolmasını bekleyecek. Kanun çıktıktan sonra, infaz indiriminden yararlanarak, cezaevi dışında cezalarını tamamlayacakların sayısının ilk etapta 90-100 bin kişiyi bulabileceği belirtiliyor.
 

Yorumlar (0)