Türkiye tavrını koydu: Çıkarın

Türkiye'den NATO'ya rest geldi. Avusturya için işbirliği programlarından çıkarı mesajı verildi. Son dakika haberini Alman medyası duyurdu

Türkiye tavrını koydu: Çıkarın

Alman Die Welt gazetesinin haberine göre, Türkiye, Avusturya'nın bütün önemli NATO işbirliği programlarından çıkartılmasını talep ediyor. Gazete, bu tutumun Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin dondurulmasını talep eden Avusturya'ya yönelik bir hesaplaşma olduğunu yazdı.
 

BLOKE ETMİŞTİ

Türkiye'nin Avusturya ile yaşadığı gerginlik nedeniyle bir süredir Avusturya'nın dahil olduğu ortak eğitim programlarını bloke ettiği iddiaları yetkililer tarafından doğrulanmıştı.

NATO ÜYESİ DEĞİL 
Alman basını ise Türkiye'nin Avusturya'yı önemli ortak eğitim programlarının hepsinden çıkarmak istediğini yazdı. Bu şekilde Avusturya'nın NATO üyesi ülkeleriyle ortak askeri eğitim yapmasının engellenmek istendiği belirtiliyor. Türkiye, NATO üyesi olmayan Avusturya'nın eğitim programına katılmasını bloke ediyordu. NATO üyesi olmayan ancak üye ülkelerle partnerlik yapan Avusturya, önce Türkiye’nin 

Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinin durdurulmasını istemiş, ardından iktidar üyelerinin ülkede referandum toplantıları düzenlemesine karşı çıkmıştı. İki ülke arasındaki diplomatik kriz, Türkiye’nin NATO partneri Avusturya’yla ortak çalışmayı durdurduğunu açıklamasıyla tırmanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2017, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner910

banner826