doğa area duru
 
5s dikey akın bilgi

Fiyatlar Fırladı! Samsunluları Zor Günler Bekliyor

samsunda-emlak-sektorunde-son-durum
Daha Fazla Göster

Fiyatlar Fırladı! Samsunluları Zor Günler Bekliyor! Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, emlak piyasasının kendine gelebilmesi için kredi faizlerinin ve doların düşmesi gerektiğini söyledi

Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, şehirdeki konut satışlarının geçtiğimiz yıllara göre düştüğünü belirterek, “Tek maaş ile konut alma imkanları yok, kalmadı. Doların düşmesi lazım. Faizlerin düşmesi lazım. Bunlar düşmediği takdirde ne piyasalar açılır, ne de orta bütçeli bir vatandaş ev sahibi olabilir” dedi.

09 konut 1 scaled Ana Manşet

İMKANLARI YOK

Şehirde konut satışlarının düşüşe geçtiğini belirten Başkan Oral, “Konut alacak olan kişi 20 – 30 yılda ancak konut sahibi olabiliyor. Tek maaş ile konut alma imkanları yok, kalmadı. Doların düşmesi lazım. Faizlerin düşmesi lazım. Bunlar düşmediği takdirde ne piyasalar açılır, ne de orta bütçeli bir vatandaş ev sahibi olabilir. Bugün 300 bin TL kullandığınız bir kredi 10 yıl içerisinde size geri dönüşü 450 bin TL gibi bir rakama tekabül ediyor, belki de daha da fazladır. Bu sebepten vatandaşın ev alması çok zor” ifadelerini kullandı.

ZOR BİR SÜREÇ

Konut fazlalığının kalmadığını, vatandaşların ev bulmakta zorlandığını ifade eden Başkan Oral, “Vatandaş kirasını düzenli bir şekilde ödüyorsa kira arttırmasınlar diye mülk sahiplerine söylüyorum. Kiralar ile ilgili sıkıntılar da var Türkiye’de özellikle de Samsun’da var. Eskiden konut fazlalığı vardı, şu an o da yok. Çünkü 2 – 3 seneden beri eskisi gibi bir iş sektörü devam etmiyor. Kredi Yurtlar Kurumu’nun şehirde kaç talebe var ise ona göre yurtların ayarlaması gerekir. Vatandaşların ev bulabileceğini düşünmüyorum bulsa dahi 1+1 eşyalı bir evi bin 500 TL’den aşağı bulamaz. Bu sebepten zor bir süreç yaşayacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    he yav şehirde ikamet eden 30 bin suri ıraklı çadIr da yaşıyor hiç etkisi olmadı fiyatlara, emlakcı olarak 2-3 kat fazlasına surilere ev verirken sıkıntı yok dimi klasik kurnaz yurdum esnafı.