EYT'den emekli olacaklar öncelikle bu ödemeleri alacak. Maaş en az 5 bin 500 lira, tazminat da 1 yıllık en az 9 bin 932 lira olacak. Ancak halihazırda 7 bin 500 lira olan en yüksek promosyon EYT’li emekli adaylarını mutlu etmiyor. Bu nedenle EYT dernekleri harekete geçti ve promosyonun 20 bin liranın üzerine çıkarılması için taleplerini dile getirmeye başladı.

Zamlı emekli maaşı ne zaman yatacak? 2023 yeni zamlı emekli maaşı ne zaman yatırılacak? Zamlı emekli maaşı ne zaman yatacak? 2023 yeni zamlı emekli maaşı ne zaman yatırılacak?

Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) hayalleri yakında gerçeğe dönüşüyor. Bu konudaki yasal altyapı için Meclis, çalışmalarına yakında başlayacak. Yasal süreçle ilgili yol haritasının kesinleşmesiyle birlikte bağlanacak maaşlar hesap edilmeye başlandı. 

Ayrıca EYT kapsamında olup da çalışmaya devam edenlerden 1 yıl ve üzeri çalışma süresi olanlar kıdem tazminatlarını araştırmaya başladı. Tüm bunlara ek olarak ilk etapta emekli olacak 2.2 milyon vatandaş promosyonu da unutmadı. İlk maaşını mart ayının başında alacak EYT’li emekliler bankalarla pazarlığa oturacak ve maaş tutarlarına göre promosyon talep edecek. Bankalar da müşteri sayısını artırmak için şimdiden promosyon yarışına hazırlanmaya başladı. Tabii EYT dernekleri de boş durmuyor.

emekli-3

‘EN YÜKSEĞİNİ VERENLE ANLAŞIRIZ’ 

Halihazırda birçok banka 7 bin 500 liraya kadar promosyon veriyor. Bu rakamların enflasyonist bir ortamda çok düşük kaldığını belirten Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği’nden Meral Karadağ, “Herkes yasanın çıkmasını bekliyor. Buna bankalar da dahil. Ancak biz bankalarla görüşmeye başladık. Asgari ücret dahi 8 bin 500 lira olmuşken, 7 bin 500 lira promosyonu kabul edemeyiz. Bankaların promosyon ödemelerinde 20 bine kadar çıkmasını bekliyoruz. En yüksek promosyonu verenle anlaşırız” dedi.

emekli2

GÖRÜŞMELER MART'TA 

Emekli maaşlarının mart başında vatandaşların eline ulaşmasıyla birlikte gerçek pazarlığın başlayacağını dile getiren Meral Karadağ, “Biz dernek olarak EYT’nin çıkması için nasıl mücadele verdiysek, emekli promosyonu için de aynı şekilde mücadele edeceğiz. Genel olarak 20-30 bin liralar zaten konuşulan rakamlar ama beklentimiz 20 bin liranın altında değil, hatta 25 bin ile 30 bin lira arasında olması. Bankalar yılların emektarlarına hak ettikleri promosyonu vermeli” diye konuştu. Karadağ, kamu çalışanlarıyla bankaların yaptıkları promosyon sözleşmelerine de dikkat çekerek orada rakamların 40 bin liraları bulduğunu söyledi.

emeklilik eyt

‘KREDİ GİBİ ENGELLER ÇIKARILMAMALI’ 

Konuyla ilgili görüş bildiren Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün de EYT’lilerle birlikte sayıları yaklaşık 16 milyonu bulacak olan emekli, dul ve yetimler için bankaların ödediği promosyon rakamlarını düşük bulduklarını belirtti. Ergün, “Gerek enflasyon gerekse diğer ekonomik gelişmeler ile bankaların yüksek kârları da dikkate alınarak emeklilere ödenen promosyonların yükseltilmesini istiyoruz. Öte yandan bankalar kredi vb. bahanelerle emeklilerin başka bankalara gitmelerine engel oluyorlar. Emeklilerimiz en yüksek promosyonu ödeyen bankalara rahatlıkla geçebilmeli” dedi.

Pazartesi günü Meclis Başkanlığı’na sunulacak EYT teklifinde emekli olup çalışmaya devam edeceklere yönelik teşvik primi düzenlemesi yapılırken, 8 Eylül 1999 öncesinde yani 4447 yasa öncesinde işe girenlerden kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin prim gününü dolduran tüm vatandaşların emekli olabilmesi sağlanacak. EYT için herhangi bir yaş sınırı bulunmayacak. Taşerondan kamuya geçenlerin emeklilik zorunluluğu, isteğe bağlı hale getirilecek.

EYT düzenlemesi sonrasında emeklilik hakkı elde eden vatandaşlar, ilk ödemelerini alacakları banka ve şubesini e-Devlet’ten ya da emeklilik işlemleri sırasında SGK’dan seçebilecek. Böylece EYT’linin emekli maaşı tercih ettiği bankaya yatırılacak. Kamu ve özel bankalar emeklilere 3 yıl taahhüt ile kendi şubelerinden maaş almaları durumunda emeklilere promosyon ödemesi yapıyorlar. Bankalar emeklileri kendi bankasına çekmek adına daha yüksek miktarlarda promosyon rakamlarına çıkabiliyor. Bu durumda EYT’liler de diğer emekliler gibi en yüksek promosyon ödemesi yapan bankayı seçme hakkına sahip olabilecek.

Bazı bankalar şimdiden EYT’lilere özel kampanya hazırlamaya başladı. Örneğin DenizBank, emekli maaşını bankadan 3 yıl süre ile alma sözü veren emeklilere 5 bin TL’ye varan ödeme yaparken, EYT kapsamındaki emeklilere ise otomatik fatura ödeme talimatına karşılık 7 bin 500 TL’ye varan promosyon fırsatı sunuyor. EYT’lilere özel kampanyadan 1 Şubat 2023’ten sonra emekli olmuş müşteriler faydalanabilecek.

emekli-2

31 OCAK’A KADAR 

Diğer bankaların güncel promosyon ödemeleri ise şöyle:

GARANTİ BBVA: Emekli maaşını bankaya taşıyanlara 6 bin TL’ye varan nakit promosyona ek olarak 1.500 TL bonus veriyor. Kampanya 31 Ocak’a kadar geçerli.

AKBANK: Emekli maaşını 31 Ocak’a kadar bankaya taşıyan ve 3 yıl boyunca maaşını bankadan almayı taahhüt edenlere 7 bin TL’ye varan promosyon sunuyor.

YAPI KREDİ: Banka 7 bin TL nakit promosyonun yanı sıra iki yeni fatura ödeme talimatı verilmesi durumunda 200 TL ek nakit ödül ödüyor. Ayrıca 31 Ocak’a kadar ilk kez kredi kartı alan müşteriler; 500 TL harcama sonrasında ek 300 TL nakit promosyon alıyor. Böylece bankanın toplam promosyon ödemesi 7 bin 500 TL’ye varıyor.

616x321-emekli-maasi-nasil-hesaplanir-iste-emekli-maasi-hesaplama-ve-sorgulama-sistemi-1525765188540-1

ÇEŞİTLİ AVANTAJLAR

İŞ BANKASI: Emeklilere 7 bin 500 TL’ye varan promosyona Ek Maximum Kart’ları aidatsız kullanma fırsatı sunuluyor. Kampanya 31 Mart’a kadar geçerli.

QNB FİNANSBANK: Emeklilere 5 bin TL’ye varan promosyonun yanı sıra ayda iki kere diğer banka ATM’lerinden ücretsiz para çekme gibi avantajlar sunuyor.

ING: 7 bin 500 TL’ye varan nakit promosyonun yanı sıra müşteriler 3 ay boyunca Turuncu Ekstra avantajlarından faydalanabiliyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.