Evde yaşlı veya hasta kişilere bakan vatandaşlar,"Evde bakım maaşları yattı mı?", "Evde bakım maaşları ne zaman yatacak?" sorularını araştırmaya başladı.

Evinde yaşlı olan ve onlara bakmakla yükümlü olan vatandaşlar, evde bakım maaşı alıyor. Yaşlı ve hasta aile bireylerine bakmak için çalışamayacak durumda olanlar bu maaş sayesinde rahatlama imkanı buluyor. Vatandaşlarını mağdur etmek istemeyen devlet her ay düzenli olarak evde bakım maaşını yatırıyor. Evde bakım maaşı yılın ilk yarısında 2 bin 706 TL olarak hesaplandı. 2022 yılının Temmuz ayında artan asgari ücret sonrasında ise evde bakım maaşı da yükseldi. İşte detaylar...

EVDE BAKIM MAAŞLARI NE ZAMAN HESAPLARA YATACAK? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan; "Memurların Temmuz ayı bayram maaşlarının Kurban Bayramı öncesinde zamlı haliyle ödeneceğini ifade etmek istiyorum. Yaşlı ve engelli bakım projemiz milli programa dönüştürmektir. Yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın ev temizliğinden kişisel bakıma kadar tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız.Yaşlı ve engelli aylıkları da bayram öncesi ödenecektir." dedi. Bu açıklamayla birlikte evde bakım maaşları 8 Temmuz itibarıyla yatmaya başladı. 

Akaryakıt fiyatlarına üç günde ikinci indirim! Benzin ve motorin... Akaryakıt fiyatlarına üç günde ikinci indirim! Benzin ve motorin...

enflasyon-artiyor-kagit-para-artiyor-1007717-5-1

EVDE BAKIM MAAŞI ALMA ŞARTLARI NELER?

Bakım maaşı bağlanması için gerekli şartlar şunlardır:

*Engelli kişinin sağlık raporunda "ağır engelli" kısmının işaretli olması gerekir. 

*Eve giren her türlü gelirin toplanıp kişi sayısına bölünmesinde,kilşi başı gelirin asgari ücretin ücte ikisinin altında gelir olmalıdır.

*Bu miktar 2019 yılı için 1219.35 liradır. Bu miktarın eşiti ya da üzerinde rakam çıktığında evde bakım maaşı bağlanmaz. 

*Sosyal hizmet yetkililerin yaptığı sosyal incelemede,engelli kişinin bakıma ihtiyacının olduğu tespit edilmiş olmalıdır. 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.