Bu habere erişim sağlamamıyor 14 Temmuz Bu habere erişim sağlamamıyor 14 Temmuz

Beyannamenin zamanında teslim edilmemesi durumunda ise 13.000 TL para cezası kesilecek. Hükümetin geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruya göre, ev sahipleri artık beyanname vermeleri gerekiyor. Geçen yıl gelir elde eden milyonlarca kişi için bu zorunluluk vardı ve beyanname verme süresi belirli bir tarihe kadar uzatıldı.

Bu süre içinde beyanname vermemiş olanlar ise 13.000 TL para cezası ile karşılaşabilecekler.Gelir İdare Başkanlığı tarafından Hazır Beyanname Sistemi adı verilen bir sistemle, belirli bir miktar gelir elde eden kişilerin beyanname vermeleri isteniyor.

Beyanname verme işlemi artık vergi dairesi yerine internet üzerinden yapılıyor. Ayrıca yıllık gelir vergisi beyannamesi sonucunda tahakkuk eden vergiler, iki eşit taksitte ödenmektedir ve bu ödemeler dijital ortamda veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla gerçekleştirebiliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamasına göre, yıllık 21.000 TL ve üzeri kira geliri elde eden kişilerin mutlaka beyanname vermeleri gerekiyor. Beyanname vermeyen ev sahiplerine ise 13.000 TL ceza uygulanacak.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMUSONHABER