Kısa süre önce Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren, elektrik, su ve gaz sayaçlarının muayene süreçlerine dair detaylı düzenlemeler gerçekleştirildi.

Yeni yönetmeliğe göre, sayaçların nasıl muayene edileceği, kimler tarafından muayene edilebileceği ve muayene yerlerinin neresi olacağı konularını açıklığa kavuşturulurken ayrıca, 2014 ile 2019 yılları arasında üretilmiş olan doğalgaz sayaçlarının değiştirilmesi de zorunlu kılındı.

Bu süreç, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının il müdürlükleri veya bazı yetkili özel servisler aracılığıyla yürütülecek. Yeni yönetmeliğe uymayan vatandaşlara ise 10 bin TL'ye kadar para cezası kesilecek.

DEĞİŞİM VE MUAYENE SÜRECİ

Yönetmelik, belirli bir dönem içinde üretilmiş olan doğalgaz sayaçlarının değiştirilmesini zorunlu hale getirdi. Bu kapsamda, 2014 ve 2019 yılları arasında piyasaya sürülmüş veya son muayenesi bu dönemler arasında yapılmış doğalgaz sayaçlarının 2025 yılına kadar değiştirilmesi zorunlu oldu.

Muayene işlemleri, ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın il müdürlükleri veya vatandaşların tercihine göre, bazı yetkilendirilmiş özel servisler tarafından gerçekleştirilebilecek.

Devlet hastanesinde diş kaplama ücretleri ne kadar? Devlet hastanesinde diş kaplama ücretleri ne kadar?

UYMAYANA BÜYÜK CEZA

Yeni yönetmelik, sayaçların zorunlu muayene işlemlerini gerçekleştirmeyenlere ciddi para cezalarını içeriyor. 2014 ile 2019 yılları arasında üretilmiş veya son muayenesi yapılmış doğalgaz sayaçlarını değiştirmeyenlere 10 bin TL'ye kadar para cezası kesilecek.

ALINTI: KAMU SON HABER

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN

Kaynak: KAMU SON HABER