doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Ev Sahipleri Dikkat! Bugün Başladı, Ödeme Yapmayana…

Ev-Sahipleri-Dikkat!-Bugün-Başladı,-Ödeme-Yapmayana...
Daha Fazla Göster

Ev Sahipleri Dikkat! Bugün Başladı, Ödeme Yapmayana… Milyonları ilgilendiriyor! Emlak Vergisi 2. taksit ödeme nasıl yapılır? 2021 Emlak Vergisi 2. taksit ödeme son gün ne zaman?

para 1634012 2 Güncel

Emlak Vergisi 2. taksit ödeme nasıl yapılır? Emlak Vergisi, her yıl iki taksit şeklinde ya da tek seferde ödenmektedir. Yılın ikinci taksit ödemeleri bugün başladı. Vergi ödemesini nereden ve nasıl yapacağını merak eden vatandaşlar konu hakkında araştırmalarını sürdürüyor. Emlak vergisi ödemeleri hakkında merak edilenleri yazımızda ele aldık. Peki, Emlak Vergisi 2. taksit ödeme nasıl yapılır? 2021 Emlak Vergisi 2. taksit ödeme son gün ne zaman? İşte cevaplar…

Emlak Vergisi 2.taksit ödeneme ne zaman, nasıl yapılır? Emlak Vergisi, kişinin sahip olduğu arsa ya da bina üzerinden alınan vergi türüne denir. Emlak Vergisi bedelinin belirlenmesi için vatandaşların emlak beyanında bulunması gerekiyor. Her yıl iki taksit şeklinde ödenen verginin ikinci taksit ödemeleri 01 Kasım’da başladı. Peki, Emlak Vergisi 2. taksit ödeme nasıl yapılır? 2021 Emlak Vergisi 2. taksit ödeme son gün ne zaman? İşte haberin detayları…

EMLAK VERGİSİ 2. TAKSİT ÖDEMESİ NE ZAMAN, NASIL YAPILIR?

Emlak Vergisi’nin 2021 yılı 2. taksit ödemeleri 01-30 Kasım 2021 tarihleri arasında yapılacak. Ödemeler, gayrimenkulün bulunduğu belediyeye gidilerek ya da e-belediye hizmeti veren belediyelerin sistemleri üzerinden online ödeme yöntemiyle yapılabiliyor.

YÜZDE 4,55 ORANINDA ARTIRILMIŞTI

2021 yılı emlak vergi değeri yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde 4,55 oranında artırılmıştı.

ÖDEME YAPILMAZSA…

Ödeme yapılmadığı takdirde gecikme cezası aylık yüzde 2 olarak uygulanacak.

KİMLER MUAF?

* Hiçbir geliri olmayanlar
* Gelirleri sadece kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar
* Gaziler, engelliler, şehit dul ve yetimler
* Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareden küçük olanlar.

NASIL GERİ ALINABİLİR?

Muafiyetini bilmeden vergi ödeyen milyonlarca vatandaş var. Eğer ödeme yapıldıysa 5 yıllık geriye dönük iade de alınabiliyor. Bunun için belediyenin emlak birimine, ‘Vergi Usul Kanunu Madde 120/2’ dayanak gösterilerek ‘düzeltme dilekçesi’ verilmesi yeterli oluyor.

ŞİMDİ EMEKLİ OLANLAR NE YAPACAK?

Bu yıl emekli olanlar (2021), Emlak Vergisi’ni ödeyecek. Çünkü muafiyet emekli olunan tarihi izleyen yıldan itibaren başlıyor.

EVİ KİRADAYSA…

Sahip olduğu tek evi kiraya verip, başka bir evde kirada oturanlar vergiden muaf sayılıyor. Ancak tek evini kiraya verip başka bir evde kira ödemeden oturanlar vergiden muaf olamıyor.

.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir