Et ve Süt Kurumu (ESK), kuzu karkas alım fiyatını kilo başına 88 TL’den 90 TL’ye yükselttiğini açıkladı.

Et ve Süt Kurumu (ESK), 'üreticinin alın terinin korunması' için bazı tedbirler aldığını, alınan kararların piyasanın düzenlenmesine yönelik olduğunu duyurdu. Buna göre kuzu karkas alım fiyatını kilo başına 88 TL’den 90 TL’ye yükseltildi. Toplu alım fiyatlarının ise 82 TL’den primlerle 90 TL'ye çıkarıldığı belirtildi.

Belirtilen Et ve Süt Kurumu'ndan yapılan açıklama şu şekilde:
“ESK, piyasa regülasyon sorumluluğu çerçevesinde üreticinin alın terinin korunması için bazı tedbirler almıştır. Bu kapsamda;

Kuzu karkas alım fiyatı 88 TL/kg’dan 90 TL/kg’a çıkmıştır.

İç tüketimin artırılması amacıyla da perakende satış mağazalarımızda yüzde 25 indirime gidilmiştir. Kuzu karkas ihracatında ise alım fiyatı en az 92 TL/kg olarak belirlenmiştir.

Alınan bu tedbirlerle beraber kuzu karkas fiyatları, piyasada 85 TL/kg’dan ortalama 90-95 TL/kg’a yükselmiştir.

Piyasa fiyatları kurumumuzca günlük olarak takip edilmektedir.

ESK, bugünden (08.08.2022) geçerli olmak üzere toklu alım fiyatlarını da 82 TL/kg’dan primlerle 90 TL/kg’a çıkarmıştır.

ESK’nin piyasanın düzenlenmesine yönelik aldığı tedbirler hem üretici hem de tüketici memnuniyetini sağlamak içindir.

KPSS sonuçları açıklandı mı?, KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak 2022? KPSS sonuçları açıklandı mı?, KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak 2022?

Bu bağlamda, ESK’nın indirim kampanyasıyla üretici fiyatlarına yönelik herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır. Kuzu kesimi yaptırmak isteyen üreticilerimizin kombina müdürlüklerimizle irtibata geçmelerini bir kez daha hatırlatıyoruz. Bütün üreticilerimize bereketli kazançlar diliyoruz.”

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.