ERİS VARYANTI NEDİR?

Bilimsel adı EG.5.1 olarak adlandırılan eris virüsü ya da eris varyantı, omicron varyantından türediği düşünülen ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘izlenmesi gereken varyant’ olarak açıklanan ve omicron benzeri belirtiler gösteren ve daha bulaşıcı olan Covid-19’un mutasyona uğramış versiyonudur. Omicron’un belirtileri arasında yer alan baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük ve burun akıntısı gibi bulgular eris varyantında da görülür.

Temmuz ayında ortaya çıktığı açıklansa da başlangıcının daha da erken olduğu düşünülen eris virüsünün dünya üzerinde yayılma hızının artsa da henüz endişe edici bir durum söz konusu olmamasına rağmen ülkelerin tedbir alması gerektiği vurgulanmaktadır.

ERİS VARYANTI TÜRKİYE'DE KAÇ KİŞİDE GÖRÜLDÜ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 50'den fazla ülkede saptanan COVID-19 Omicron ailesinin son mutant virüsü "Eris" varyantının ülkemizde 9 kişide tespit edildiğini duyurdu. Koca, "Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurtdışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz." dedi.

ERİS VARYANTININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Eris varyantının bilinen ve görülen en yaygın ilk bulguları arasında boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı ya da tıkanıklığı, öksürük ve tat-koku değişikliği bulunmaktadır. Omicron varyantından gelen bir varyant olduğu için semptomları benzerlik gösteren eris varyantının genel belirtileri şu şekildedir:

1) Boğaz ağrısı

2) Balgamlı ve balgamsız öksürük

3) Burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı

4) Değişen koku alma duyusu

5) Baş ağrısı

6) Hapşırma

7) Ses kısıklığı

8) Ateş

9) Kas, eklem veya vücut ağrıları

10) Yorgunluk, halsizlik

Tarih vererek dolar tahminini paylaştı: 41 lira olacak Tarih vererek dolar tahminini paylaştı: 41 lira olacak

11) Enfeksiyonun ilerlemesine bağlı olarak nefes darlığı

12) İshal

65 yaş üstü kişiler, bağışıklığı düşük bireyler veya altta farklı tıbbi sorunlar yatanlar dahil olmak üzere belirli gruplarda ciddi hastalık veya komplikasyon geliştirme riski daha yüksektir.

ERİS VARYANTINDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Daha önceki Covid-19 varyantlarında olduğu gibi kişisel hijyene dikkat etmek en öncelikle korunma yolu olarak kabul edilir.

Genel olarak eris varyantından korunmak için uygulanacak yöntemler şöyledir:

1) Kişisel hijyene dikkat etmek

2) Temas edilen yüzeyleri düzenli ve sık bir şekilde dezenfekte etmek

3) Covid-19 hatırlatma dozlarını yaptırmak

4) Bağışıklığı güçlü tutmak için sağlıklı beslenmek

5) Hasta olduğundan şüphe duyduğunuz kişilere fazla yaklaşmamak

6) Hasta olduğunuzu düşündüğünüz zaman mümkün olduğunda evde kalmak

7) Eğer yapabiliyorsanız çok kalabalık ortamlarda maske takmak

ERİS VARYANTI PCR TESTİYLE BELİRLENİR Mİ?

Eris varyantının pcr testiyle birlikte belirlenmesinin mümkün olduğu söylenmektedir. Kendisinde Covid-19 benzeri semptomlar hisseden kişiler pcr testi yaptırmaktan çekinmemelidir.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.