doğa calven cemre
 
5s dikey akın bilgi

Erhan Usta: “Elektrik Piyasasında Ciddi Sorunlar Var”

elektrik-piyasasinda-ciddi-sorunlar-var
Daha Fazla Göster

Erhan Usta: “Elektrik Piyasasında Ciddi Sorunlar Var” İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, ucuz üretilen elektriğin taşınamadığını pahalı elektrik alındığını söyledi

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, elektrik piyasasıyla ilgili ciddi sorunlar olduğunu belirterek, ” Ucuz ürettiğimiz elektriği sistemdeki sorunlar nedeniyle taşıyamıyoruz. Hatlara yatırım yapılmamış. Ama pahalı elektriği taşıyoruz” dedi.

“ELEKTİRİĞİ PAHALI TAŞIYORUZ”

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen İYİ Partili Erhan Usta, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Elektrik piyasasında ciddi sıkıntılar yaşandığını kaydeden Usta, “Ucuz ürettiğimiz elektriği sistemdeki sorunlar nedeniyle taşıyamıyoruz. Çünkü bazı yerlerdeki hatlarda kısıtlamalar mevcut. Hatlara yatırım yapılmamış. Ama pahalı elektriği taşıyoruz. Böyle çarpık bir durum var. TEİAŞ’ın yatırım yapması gerekiyor ama TEİAŞ’ın bütçesine gerekli ödenek konulmadığı için belki de TEİAŞ’ın özelleştirilmesine bahane teşkil edilsin diye Türkiye böyle bir noktaya getirilmiş. Burada tüketicilerin ve sanayilerin olumsuz etkileneceği bir yapı oluşturulmuş. TEİAŞ özelleştirilmemelidir. En liberal ekonomilerde elektrik iletim hatları özelleştirilmemelidir. Sistemin güvenliği önemlidir. Özelleştirmeyi eklektiğin bağrına saplanan bir hançer olarak görüyoruz” dedi.

ASGARİ ÜCRET YÜKSEK ARITIRILMALI

Asgari ücretin yüksek oranda artırılması gerekiyor diyen Usta, “AK Partililere şunu söyleyeceğim; 20 yıl sonra mı aklınıza geliyor? Bu eleştiriler sürekli yapıldı. Burada yüksek artışlarında sanayiye olumsuz olarak yansımaması lazım. Bütçeden kaynak artırılması lazım. Birde yüksek artırılmasından kaynaklanacak işverene gelecek yükün bir kısmı da devletin üstlenmesi gerekir. Normal olması gereken çözüm budur” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir