banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

Konut alacaklara müjde

Konut almak isteyen vatandaşa destek devam ediyor. Konut desteğiyle beraber devlet çeyiz desteği de sağlıyor. Bu kapsamda destek 32 bin 500 lirayı buluyor...

EMLAK 03.03.2019, 15:25
Konut alacaklara müjde

Hükümetin azami devlet katkısını geçen yıl 7 bin 500 liraya yükselttiği 'çeyiz hesabı' uygulamasında 68 milyon TL toplandı. Devlet, yuva kurmak isteyenlere 165 milyon TL destek imkanı sağlayacak 

İLK ÖDEMELER 2019'DA 

Hükümetin, evliliğe adım atacak olan gençlere destek için hayata geçirdiği "çeyiz hesabı" binlerce çiftin yüzünü güldürdü. Devlet katkısı 7 bin 500 liraya yükselten çeyiz hesabı uygulamasına 22 binden fazla kişi katılırken biriken para 68 milyon liraya ulaştı. 

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre devlet, yuva kurmak isteyen fakat maddi sorunlar sebebiyle hayalini hayata geçiremeyen gençlere yaklaşık 165 milyon lira destek imkanı tanıyacak. Çeyiz hesabından ilk ödeme 2019 yılında gerçekleştirilecek. 

15 BANKADA HESAP AÇILDI

"Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısı" uygulaması çerçevesinde 15 bankada aktif çeyiz hesabı açıldı. Çeyiz hesabından faydalanmak için evlenmemiş, 24 yaşını doldurmamış olmak şart. Devlet katkısından faydalanabilmek için de 3 yıl sistemde kalınması gerekiyor. En yüksek destek tutarı olan 7 bin 500 liradan yararlanabilmek için ödemelerin düzenli gerçekleştirilmesi lazım. 

Mevduat, katılım bankalarına TL cinsinden açtırılan hesaba en az 125 lira, en fazla bin 254 lira yatırılabiliyor. Evlenme tarihinden itibaren 6 aylık dönemde bankaya müracaat edilerek, hesaptaki birikim ve devlet katkısından faydalınabiliyor. Fakat  27 yaşını bitirenler bu haktan yararlanamıyor. Çeyiz hesabı açtıranlar 18 bin 822 liraya kadar para yatırabiliyor.

Devlet desteğinden faydalanabilmek için düğünün nerede yapıldığı göz önüne alınmıyor. Beş yıldızlı otel ya da yurtdışında evlenenler de bu destekten yararlanabiliyor. Hesap sahibinin devlet katkısına hak kazanması şartıyla çeyiz hesabında biriken toplam miktar, nafaka borcu hariç olmak üzere haczedilemiyor.

YARDIM 25 BİN TL

Kira bedelinin belirlenmesinde üretici fiyatları yerine tüketici fiyat endeksinin artışı dikkata alınacak.

Konut hesabı uygulamasının daha etkin ve tasarrufları artırıcı bir sistem haline getirilmesini teminen, sistem Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca yürütülecek.

Konut hesabına devlet katkısı 20 bin liradan 25 bin liraya yükseltiliyor. 

İlk kez ev sahibi olacaklara 20 bin lira devlet desteği veren konut hesabı güncelleniyor. 

AK Parti tarafından TBMM'ye verilen 71 maddeden oluşan torba yasa teklifiyle konutta devlet katkısının yükseltilmesi bekleniyor. 

Konut hesabının daha etkin hale getirilmesi için gerçekleştirilen değişiklikle beraber sistem Hazine Bakanlığı tarafından yürütülecek. Konut yardımları için belirlenen devlet katkısı 20 bin TL'den 25 bin TL'ye yükseltilecek. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!