Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, altı aylık enflasyon farkı yüzde 24,73 olarak belirlendi. Buna karşılık, bağımsız bir grup olan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), altı aylık enflasyonu yüzde 41,16 olarak açıkladı.

Milyonlarca emekli ve memur, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre temmuz ayında zam alacak. Bu doğrultuda SSK (4a) ve Bağkur (4b) emeklileri yüzde 24,73 zam alacak. Ancak, açıklanan rakamlar memur ve memur emeklilerinin zam oranlarının diğer emeklilere göre daha düşük kalacağını gösteriyor, bu da huzursuzluk yaratmış durumda.

TEMMUZ AYINI BEKLEYELİM DEMİŞTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TÜİK’in haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, refah payıyla emekli maaşlarının eşitlenmesine ilişkin olarak "Şu anda bunu konuşmak için erken, temmuz ayını bekleyelim" demişti. Ancak, yapılan zam oranları emekliler arasında büyük bir hayal kırıklığına neden oldu.

EMEKLİLER İÇİN YENİ ÇALIŞMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, daha önce en düşük emekli aylığı alan vatandaşlar için bir destek paketi hazırladıklarını duyurmuştu. Son olarak, emeklilere yönelik yeni bir düzenleme çalışmasının gündemde olduğu kulislerde konuşuluyor.

DOĞAL GAZ, ELEKTRİK, SU VEYA GIDA YARDIMI

En düşük emekli maaşı alan emeklilere bölgesel destek sağlanması üzerinde duruluyor. Yaşanılan şehrin ihtiyaçları dikkate alınarak doğal gaz, elektrik, su veya gıda yardımı yapılması planlanıyor. Konuya ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın çalışmaları da devam ediyor.

KİRA YARDIMI YAPILACAK

Destek için bazı şartlar bulunuyor. Bu yardımlar, en düşük emekli aylığı alan vatandaşlar için geçerli olacak. Destekten yararlanabilmek için emekli aylığı dışında başka bir gelirinin olmaması, gelirinin 10 bin lirayı geçmemesi ve kirada oturması şartları aranacak.

AK Parti kaynakları, çalışmada büyükşehirlerdeki barınma sorununa dikkat çekiyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerde yaşayan emeklilere kira yardımı yapılması üzerinde çalışıldığı belirtiliyor. Bu yardımların kaynağının ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardımlar fonundan sağlanacağı ifade ediliyor.

Piyasalar alev aldı! 'Hisselerde rekor düşüş' Piyasalar alev aldı! 'Hisselerde rekor düşüş'

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇIKLANMASI BEKLENİYOR

Bakan Işıkhan, emekli destek paketi için tarih verdi. Işıkhan, "Emekliler Yılı ile ilgili olarak birçok bakanlık ve özel sektör kuruluşuyla şu an protokollerimizi gerçekleştiriyoruz.

Somut bir şey olmadığı sürece paylaşmam etik olmaz diye düşünüyorum ama elde ettiğimiz ne kadar somut veri varsa, emeklilerimize ayrıcalık tanıyan, onları ön plana çıkaran, onları destekleyecek psikolojik, sosyal, ekonomik ve sağlık anlamındaki hizmetlerimizi, onların refahını artırma yönündeki her çalışmamızı paylaşacağız" dedi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER