Milyonlarca dar ve sabit gelirli kitlenin sabırsızlıkla beklediği maaş ve aylık zam oranları belli oldu.
TÜİK verilerine göre haziran ayı enflasyon oranı yüzde 4.95, yıllık enflasyon oranı yüzde 78.2 ve milyonlarca memur ile emeklinin maaş ve aylığına yapılacak zamda esas alınan ocak-temmuz dönemini kapsayan 6 aylık enflasyon oranı, yüzde 42.35 olarak gerçekleşti.  
Buna göre 8 milyon 615 bin işçi emeklisi ile 2 milyon 718 bin Bağ-Kur emekli, dul ve yetim aylığında yüzde 42.35 oranında artış olacak. Siyasi irade yetkililerinin açıklamaları doğrultusunda zam beklentisi yüzde 40 ve bir miktar üzerindeydi. 
Böylece milyonlarca garibana beklenen artış yansıtılacak. Lakin can yakan hayat pahalılığı karşısında onları ne denli hoşnut eder bu tutarda zam? Zira enflasyonun önlenemez yükselişi sürüyor, çarşı pazar fiyatları cep yakıyor. Böyle giderse zamlı  aylık ve maaşların 2 ayda erimesi kuvvetle muhtemel.  Eğer ek zam yansıtılmazsa gariban kitle yeni zam için yılbaşını bekleyecek. 
2 milyon 389 bin memur emeklisinin yanı sıra memur ve sözleşmeli personel maaşlarına da 1 Temmuz’dan itibaren yüzde 41.69 oranında artış yansıtılacak. 
Ocak ayında toplu sözleşme uyarınca yüzde 5 ve yüzde 2.5 oranında ek zam alan kamu çalışanları ile memur emeklileri temmuzda yüzde 35’e yakın enflasyon farkına hak kazandı. Yine toplu sözleşme uyarınca temmuzdan geçerli olmak üzere maaşlarına yüzde 7 zam yapılacak memur, memur emeklisi ve sözleşmeli personel enflasyon farkı ile birlikte kümülatif yüzde 41.69 oranında zam alacak.
Dar ve sabit gelirli kitle 2023 yılının ilk zammı için 3 Ocak Salı günü  açıklanacak enflasyon verilerini bekleyecek.
Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) haziran ayı enflasyonunu yüzde 8.31, 6 aylık enflasyonu yüzde 71.44, yıllık enflasyonu da yüzde 175.5 olarak duyurdu. TÜİK verileri ile aralarında dağlar kadar fark var. TÜİK şaşırtmayı sürdürüyor.  
Bu arada, en düşük emekli aylığı 3.500 liraya yükseltilirken, milletvekili maaşının 61 bin liraya, emekli vekil maaşının 37 bin liraya, her iki konumdaki milletvekili maaşının 98 bin 800 liraya çıkarılması kamuoyunun vicdanını incitti. Milletin aslı ile vekili arasında bu denli büyük fark olmamalı...