TBMM'ye sunulan On İkinci Kalkınma Planı'na göre, emekli aylığı bağlama oranı, kişilerin daha uzun yıllar çalışmasını teşvik edecek şekilde yeniden düzenlenecek. Emeklilik yaşı ise otomatik olarak daha da yükseltilecek.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz,  TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda plan ile ilgili sunum yapacak. Habertürk'ün haberine göre, emekli aylığı bağlama oranı yine değiştirilecek.

Enflasyon açıklaması: Ciddi momentum kaybına işaret ediyor Enflasyon açıklaması: Ciddi momentum kaybına işaret ediyor

İSTİHDAMDA KALMASI SAĞLANACAK

On İkinci Kalkınma Planı'nda konuya ilişkin hedeflemeler şöyle ifade edildi:"Kişilerin daha çok istihdamda kalmasını teşvik eden, hakkaniyeti ve aktüeryal dengeyi önceleyen düzenlemeler hayata geçirilerek sosyal güvenlik sisteminin mali sürdürülebilirliği güçlendirilecektir. Sosyal güvenlik sisteminde hakkaniyeti ve aktüeryal dengeyi güçlendirecek reformlar hayata geçirilecektir. Aylık bağlama sistemi kişilerin daha çok istihdamda kalmasını teşvik edecek ve mali yük getirmeyecek şekilde yeniden düzenlenecektir.

YAŞLI BAKIM YARDIMINDA ŞARTLA ZORLAŞACAK

Sosyal güvenlik sisteminin mali sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla emeklilik kriterlerinin belirlenmesinde doğuşta beklenen yaşam süresi artışı ile uyumlu otomatik ayarlama mekanizmalarına ilişkin çalışmalar yapılacaktır.

Nüfusun yaşlanmasının sosyal güvenlik sistemi üzerindeki etkilerinin azaltılması için bakım sigortası ve mesleki rehabilitasyon uygulamaları hayata geçirilecektir. Yaşlı bakım hizmetlerinin finansmanı için bakım sigortası kurulacaktır."

Türkiye'de kadınlarda 58, erkeklerde 60 olan emeklilik yaşı, 2035'ten itibaren kademeli olarak artırılacak. 2048'de hem kadınlar hem erkekler için emeklilik yaşı 65'e çekilecek.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.