doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Emeklilik Tarihi Öne Çekiliyor! 53 Yaşında…

Emeklilik-Tarihi-Öne-Çekiliyor!-53-Yaşında...
Daha Fazla Göster

Emeklilik Tarihi Öne Çekiliyor! 53 Yaşında… Emekli olmak isteyenlere güzel haber! Tarih öne çekiliyor. 40 gün ödeme yapan 1 yıl erken emekli oluyor. 53 yaşında emeklilik imkanı doğuyor

Askerliğini sigorta girişinden önce yapanların emeklilik için borçlanması halinde sigorta girişi borçlanılan süre kadar geri gider. Böylece emeklilik tarihinin de öne çekilmesi mümkün olur.

Soru: 1970 doğumluyum. 1 Ocak 1993’te sigortam başladı. Askerliğimi 1992 yılında yaptım. Eğer askerliğimi borçlanırsam daha erken emekli olabilir miyim?

Cevap: 1 Ocak 1993’teki sigorta girişiniz nedeniyle 25 yıl sigortalılık, 54 yaş ve 5.675 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi sigorta girişinizden önce yapmanız nedeniyle borçlanmanız halinde sigorta girişiniz borçlandığınız süre kadar geri gidecektir. Askerlik borçlanması her zaman emeklilik koşullarını değiştirmeyebilir. Ancak sizin durumunuzda sigorta girişinizi 40 gün öne çekmeniz halinde 54 yaş yerine 53 yaşında emekli olmanız söz konusu. Bu nedenle 40 günlük bir borçlanmayla emekliliğinizi bir yaş öne çekmeniz mümkün olabilecek. Borçlanmayı da yıl bitmeden yapmak sizin lehinize. Askerliğinizin tamamını değil, yalnızca 40 gününü borçlanarak bu yıl içinde 1.526 TL ödeyerek yaparsanız, 2023 yılında aylık bağlatabilirsiniz.

Soru: Üç yıldır bir şirkette çalışıyorum. Bir arkadaşım da şirket kurdu ve beni ortak yaptı. Şirket limited şirket statüsünde. Bu nedenle Bağ-Kur’lu olmam gerektiğini öğrendim. Bağ-Kur’lu olursam sigortam duracak mı, ya da Bağ-Kur’lu olmama imkanım var mı?

Cevap: Bir kişi aynı anda SSK’lı ve Bağ-Kur’lu olabilir. Böyle bir durumda aynı anda SSK’lılık ve Bağ-Kur’luluk devreye girer ve hizmet çakışması durumu yaşanır. 2011’den sonraki SSK ve Bağ-Kur hizmet çakışmasında SSK’lılık geçerlidir. Bu nedenle şu an için SSK’lılığınız geçerli olduğundan limited şirket ortağı olduğunuz tarihte Bağ-Kur’luluğunuz başlatılmayacaktır. Ancak SSK’lılığınız kesintiye uğrarsa bu durumda Bağ-Kur’unuz başlatılacak ve prim ödemeniz gerekecektir. SSK’lılığınızın devamı süresince Bağ-Kur’unuz devreye girmez, ancak kesinti olursa Bağ-Kur primi ödemeniz gerekir. Anne ve babadan çift aylık mümkün.
25 yaşı geçene ise gelir testi şart.

Soru: Oğlum üniversiteyi bitirdi, yüksek lisansa başladı. Ancak şu an 26 yaşında. Benim üzerimden sağlık hizmeti almaya devam edebilir mi?

Cevap: Oğlunuz 25 yaşını geçtiği için sizin bakmakla yükümlü olduğunuz kişi olarak sağlık hizmeti alamaz. Bu nedenle gelir testi yaptırması gerekiyor. Buna göre aylık 107 TL prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

 1. 2 hafta önce

  merhaba ben 1983 dogumluyum 1997 yında işe başladım tabi sigorta yok askere gidip geldim askerlikten sonra sigorta yapıldı ben ve benim gibi olan çok vardır
  ya böyle olanlar ne olacak

 2. 2 hafta önce

  1996 Aralık ayında sigorta girişim yapıldı Mayıs 1997’de Askere gittim Kasım 1998’de geldim yani 18 ay askerlik yaptım. Aralık 1998’den Haziran 2001’e kadar çalıştım ancak bu süreler içerisinde toplam sigortalılık sürem 1,5 yıl. Temmuz 2001’de ise kamu personeli yani memur olarak atandım. Emeklilik yaşım veya yılım ne olmalı.

 3. 2 hafta önce

  91den girişim var şu an 2800 iş günüm var boşluğum çok iki çocuk tan da doğum borçlanması ni ödesem 3600den emekli olabilirmiyim şu an 46 yasindayim

 4. 2 hafta önce

  1972 doğumluyum 1 Şubat 1994 sikorta başladım

 5. 2 hafta önce

  1996 da SSK girişim var SSK devam ederken 2008 de vergi mükellefi oldum (ticari taksi)SSK kam devam etti 2018 de işten ayrıldım vergi mükellefi m devam ediyor hiç Başkurt ödeme dimi m borç oluyor silindi yine borç olmaya başladı ne yapmalıyım