Emeklilik planları yapan vatandaşlar için Temmuz ayı da önemli bir dönem olacak. Temmuz ayında yapılacak zam ile birlikte, emekli aylıklarının miktarında artış bekleniyor. Bu artışla birlikte emekliliğe ayrılan vatandaşlar, ilk maaş ödemelerini zamlı olarak alacaklar.

Ancak, Mali Müşavir Onat Benlioğlu, emeklilik hayali kuran vatandaşları uyararak, emeklilik başvurularının reddedilebileceğini açıkladı.

Benlioğlu, emeklilik talebinin hangi durumlarda geçersiz olabileceğini detaylı bir şekilde paylaştı.

ŞİRKET ORTAĞI OLANLAR DİKKAT ETMELİ

Bir şirketin ortağı olup aynı zamanda o şirkette çalışan olarak kaydedilen kişilerin emeklilik başvuruları genellikle reddediliyor.

Bunun yanı sıra, emeklilik başvurusunun iptal edilmesine neden olan başka durumlar da bulunuyor.

Örneğin, bir başkasının primlerinin yanlışlıkla sizin hesabınıza yazılması durumunda emekli olmanız mümkün değil ve başvurunuz reddediliyor.

Ayrıca, Bağ-Kur primlerinizi ödemediğiniz dönemler için borçlanma yapmışsanız, emeklilik başvurunuz genellikle kabul edilmiyor.

Birden fazla işyerinde çalışıyorsanız ve sistemde bir ayda 30 günden fazla çalışmış gibi görünüyorsanız veya bir yılda toplamda 360 günden fazla çalışmış gibi kayıtlarınız varsa dikkatli olmanız gerekiyor.

Bu fazla günler primlerinizden çıkarmadan istenilen prim gün sayısına ulaşmış olsanız bile emeklilik başvurunuz kabul edilmiyor.

Satılamayan kurbanlıklar için karar! Bakan açıkladı Satılamayan kurbanlıklar için karar! Bakan açıkladı

Ayrıca, çalışmadığınız halde bir işyerinde kendinizi çalışıyormuş gibi gösterdiyseniz ve hizmet dökümünüzde Ş-K-İ harfleri bulunuyorsa veya ilk işe başlama tarihiniz 18 yaş altı anne ya da babanızın işyerindeyse emeklilik başvurunuz reddedilebiliyor.

Emekli olmayı planlayan bir kişi, askerlik hizmeti sırasında sigortalı olarak çalışmışsa ve 28/02/2011 tarihinden önce kendi adına bir işletme ya da şirket işletmişse, ayrıca başka bir işletmede sigortalı olarak çalışmış ve Bağ-Kur'a borcu varsa, emeklilik başvurusu genellikle reddediliyor.

MUTLAKA KONTROL EDİN

Mali Müşavir Onat Benlioğlu, emeklilik başvurusunda bulunacak vatandaşları uyararak, öncelikle primlerini kontrol etmelerini ve belirtilen gerekçelerden biri veya birkaçının geçerli olduğunu tespit ederlerse, eksik prim günlerini askerlik, doğum veya eksik gün primlerini tamamlayarak Sosyal Güvenlik Kurumu'na ödemelerini önerdi.

kamu son haber

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy