Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla memur, Emekli Sandığı, SSK ve BağKur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam oranı netleşti. Enflasyon farkı ile memur ve memur emeklisine yüzde 17,55 oranında zam çıkarken, SSK ve BağKur emeklisine enflasyon oranına göre çıkan zam miktarı yüzde 19,77 oldu. Memurlara bu oranın yanı sıra 8 bin 77 TL seyyanen zam verilirken, emekliye verilecek zam oranı ise eklenen refah payı ile yüzde 25 oldu. Temmuz ayının son günleri yaşanırken, Emekli maaş farkları ne zaman, ayın kaçında yatacak? Emekli zam farkı ne kadar? SSK, Bağkur, Emekli Sandığı emeklisi zamlı maaşları ne zaman alacak? Soruları ise gündemdeki yerini korumaya devam ediyor…

SSK, BAĞKUR, EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİSİNE REFAH PAYI VERİLDİ Mİ? 

SSK ve BağKur emeklilerine 2023 Temmuz-Aralık dönemi için yapılan zam oranında 2023 Ocak-Haziran döneminde elde edilen 6 aylık enflasyon rakamları geçerli olurken,

Emekli Sandığı emeklilerine 6. Dönem toplu sözleşme kararlarına göre yüzde 6 zammın yanı sıra 6 aylık enflasyon farkı oranında zam yapılacaktı.

5 Temmuz’da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Böylelikle hem 6 aylık enflasyon hem de 6 aylık enflasyon farkı da ortaya çıktı.

Buna göre toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı ile Emekli Sandığı emeklisine (Memur emeklisi) yüzde 17,55, SSK ve BağKur emeklisine ise yüzde 19,77 oranında zam netleşti.

Memurlara yapılacak yüzde 17,55 oranındaki zammın yanı sıra 8 bin 77 TL olarak verilen seyyanen zam emeklilerde de bir ek zam beklentisine yol açarken, yapılan açıklama ile tüm emeklilere yapılacak zammın yüzde 25’e çıkartıldığı duyuruldu.

EMEKLİ MAAŞ FARKLARI NE ZAMAN, AYIN KAÇINDA YATACAK? 

Emekli Sandığı yani memur emeklileri maaşlarını her ayın ilk günlerinde alırken, Kurban Bayramı’nın 28 Haziran’a denk gelmesi nedeniyle alınan kararla memur emeklilerinin temmuz ayı maaşları bayram öncesinde hesaplara yatırıldı.

Emekli zam oranı ise Temmuz ayının ilk haftasında açıklanırken, temmuz ayında zamlı maaş alması gereken memur emeklileri zam farklarını alamamış oldu.

Yapılan çalışmalar neticesinde ise Emekli Sandığı emeklilerinin zam farklarının ödenmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, farkların 24-28 Temmuz haftasında hesaplara yatırılması bekleniyor.

SSK, BAĞKUR, EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİSİ ZAMLI MAAŞLARI NE ZAMAN ALACAK? 

Memur emeklileri maaş farklarını beklerken, SSK ve BağKur emeklileri hali hazırda maaşlarını 17 Temmuz itibariyle alacakları için bir zam farkı oluşmadı. Emekliler zamlı maaşlarını normal maaş günlerinde alacaklar.

SSK ZAMLI MAAŞ TARİHLERİ 

SSK emeklilerine maaşları tahsis numarasına göre farklı tarihlerde ödeniyor. Buna göre tahsis numarası,

0 olanlar 26’sında

1 olanlar 21’inde

2 olanlar 25’inde,

3 olanlar 20’sinde,

4 olanlar 24’ünde,

5 olanlar 19’unda,

6 olanlar 23’ünde,

7 olanlar 18’inde,

8 olanlar 22’sinde,

9 olanlar 17’sinde maaşlarını alır.

BAĞKUR ZAMLI MAAŞ TARİHLERİ 

BağKur emeklileri de;

Tahsis numarası son rakamı 8, 6, 4 olanlar ayın 27'sinde,

Tahsis numarası son rakamı 2,0 olanlar ayın 28'inde.

Tahsis numarası son rakamı 9, 7, 5 olanlar ayın 25'inde,

Tahsis numarası son rakamı 3, 1 olanlar ayın 26'sında maaşlarını alır.

Fasulyeye neden Ayşekadın deniyor? Ayşekadın fasulye ismi nereden geliyor? Çok şaşırtan hikaye Fasulyeye neden Ayşekadın deniyor? Ayşekadın fasulye ismi nereden geliyor? Çok şaşırtan hikaye

EMEKLİ ZAM FARKI NE KADAR? 

Emekli maaşlarına yüzde 25 oranında zam yapıldı. Bu da 10 bin TL’lik bir emekli maaşında 2 bin 500 TL fark oluşturuyor. Temmuz ayında Emekli Sandığı emeklileri maaşlarını zamsız aldılar. Bu kapsamda maaşlarının yaklaşık yüzde 25’i kadar bir zam farkı önümüzdeki günlerde hesaplarına yatacak.

EMEKLİYE EK ZAM VERİLECEK Mİ? 

Memurlara yapılan 8 bin 77 TL’lik seyyanen zammın ardından emeklilerde de bu yönde bir beklenti oluşmuştu. Emekliye ek zam beklentileri devam ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Temmuz Kabine toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu.

Ülkeyi son 20 senede yüzde 5,5 büyütüp milli geliri 1 trilyon dolara getirerek, milli gelir sıralamasında dünyada 11'inci sıraya çıkarttıklarını ve istihdamı 19 milyondan 32 milyon dolara, ihracatı 35 milyar dolardan 254 milyar dolara, turist sayısını 15 milyondan 52 milyona, turizm gelirini 46,5 milyar dolara yükselttiklerini söyleyen Erdoğan, her alanda eşi benzeri görülmemmiş başarılara imza atarak bugünlere getirdiklerini ifade etti.

Erdoğan, “Nüfusu artan ve istihdamın azalmak bir yana artmasını bu tabloya borçluyuz. İstikrar güven ve sürdürülebilirlik ekseninde yolumuza devam edeceğiz. Yatırım kanalının lokomotifi olan öngörülebilirliği artırmak önceliğimiz arasında yer alıyor.

Yaşanan güncel sıkıntıları görmezden gelmiyor üzerini örtmeye çalışmıyoruz. Refah seviyesi düşen ücretli kesimlerin kayıplarını telafi için bugüne kadar düzenleme yaptık. Bütçe imkanlarını soruna kadar zorlayan tasarruflarda bulunduk. Zaman zaman kısa süreli dengesizliklerin yaşandığının farkındayız. Kamu işçilerinin epeyce bir gecikmeyle yapılan toplu sözleşmelerine ortaya çıkan tablo memur maaşlarında ilave düzeltmeyi zorunlu kıldı.

Asgari ücret ve emekli maaşları ile ilgili huzursuzluk orta

ya açıktı. Kamu işçisi ve memuru nasıl ortada bırakmadıysak çalışanından emeklisine kimseyi mağdur bırakmadıysak mağduriyetin kalıcı olmasına rıza göstermeyiz.” ifadelerini kullandı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.