doğa yataks duru
 
5s dikey akın bilgi

Elektrik Değil Faturası Çarptı! Samsun’da Aboneler İsyan Etti

samsunda-elektrik-değil-faturası-çarpt3
Daha Fazla Göster

Elektrik Değil Faturası Çarptı! Samsun’da Aboneler İsyan Etti  Samsun’da iki aydır yüksek gelen elektrik faturaları, vatandaşı canından bezdirdi

Samsun’da temmuz ve ağustos aylarında, elektrik faturalarının bir önceki dönemlere göre daha yüksek geldiğini belirten vatandaşlar, veryansın etti.

ŞİKAYET YAĞDI
Temmuz ve ağustos aylarında kullanıcılar, elektrik faturalarının bir önceki döneme göre daha yüksek geldiğini belirterek itiraz ediyor. Bir önceki dönem 150 lira gelen elektrik faturasının 250-300 lira bandına çıktığını belirterek Samsun Canlı Haber TV Whatsapp İhbar Hattı’na gönderdikleri mesajlarla faturalarını paylaşan vatandaşlar, aradaki farkın nedenini sorgulayarak tepkilerini dile getirdi.

Elektrik Degil Faturasi Carpti Samsunda Aboneler Isyan Etti 1 Ana Manşet Elektrik Degil Faturasi Carpti Samsunda Aboneler Isyan Etti 3 Ana Manşet

REKOR ELEKTRİK TÜKETİMİ
Şikayetler üzerine Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş’den gelen (YEPAŞ) bilgilendirmede, Samsun ilinin bazı bölgelerin de standart sayaç okuma süresini (25 – 35 gün) aşan faturalar oluştuğu, okuma süresi standart süreyi aşan müşterilere faizsiz taksitlendirme imkanı sunulduğu belirtildi. Ayrıca “Okuma süresine bağlı olarak faturaların artmış olmasının yanı sıra Temmuz ve Ağustos dönemleri yüksek sıcaklıklar sebebiyle elektrik tüketiminde rekorlarının kırıldığı dönemler olmuştur” ifadelerinin yapıldığı açıklamada, “Bölgemiz de de yoğun olarak hissedilen sıcaklıklar sadece klima tüketimlerinde artışlara sebep olmamış tüm elektrikli cihazların tüketimlerinde artışlara söz konusu olmuştur. Bu durumda elektrik tüketimlerinin artmasına, dolayısıyla artan elektrik faturalarına sebep olmuştur. Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından açıklanan ve 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle tüm abone grupları bazında geçerli olan tarifelerde yüzde 15’lere varan oranlarda artışlar yapılmıştır” denildi.

Elektrik Degil Faturasi Carpti Samsunda Aboneler Isyan Etti 2 Ana Manşet
SİYASİLERİN DE GÜNDEMİNDE
Vatandaşların son günlerde yüksek elektrik faturalarından şikayetleri üzerine, konuyu gündemlerine alan CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel ile İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy da, duruma tepki göstererek, yönetim ve denetim mekanizmasının çöktüğünü dile getirdi.

TEDBİRİ KİM ALACAK?
Yüksek faturalarla karşılaştığını ve çok sayıda şikayetler aldığını öne süren Türkel, “Bu ülkenin denetim mekanizması çökmüş. Özel sektöre verilen, elektrik pazarlaması ve dağıtımı, tüccar mantığı ile çalışıyor. Bu işin kontrolü ve denetimi kimde? Gözünü para hırsı bürümüş ticaret erbaplarına ‘dur’ diyecek bir mekanizma yok mu? Ticaret İl Müdürlüğü’nden tutun da diğer kurumlar ne iş yapar? İktidar mensupları ne yapar? Bu işin suçlusu bize göre yönetemeyenlerdir, iktidardır. Yarın faturalar 4 katı geldiğinde ne yapacaklar? Bunun tedbirlerini kim alacak? Bu işin denetleyenler, bu işin kurallarını koyanlar, vatandaşı tüccarın vicdanına teslim etmişler. Onlar için 300-500 liralık faturalar bir şey ifade etmeyebilir ama Samsun’da bir işçi, işsiz, emekli ve gariban vatandaş için çok şey ifade ediyor. Kınıyoruz” dedi.

Elektrik Degil Faturasi Carpti Samsunda Aboneler Isyan Etti 1 Ana Manşet

SÜREÇ YÖNETİLEMİYOR
“Hangi faturamız alçak ki elektrik faturamız olsun” diyen Başkan Aksoy ise şunları söyledi, “Kayıp kaçak bedeli bize ödettiriliyor. Amaç burada kayıp kaçak bedellerini sürekli vatandaşa yüklemek. Kullanmak zorunda olduğumuz ve bir şey yapamadığımız için de 1 yılda 15 kere zam yapılırsa faturalarda yüksek geliyor. Her şeyi yönetemedikleri gibi bu süreci de yönetemiyorlar. Vatandaş mecbur, kullanmak zorunda diye yükü halkın üzerine bindiriyorlar. Ama İYİ Parti gelecek Allah’ın izniyle bunların hepsini düzelteceğiz.”

Merve İLHAN-Dilber BAHADIR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir