banner1017

Tüketici kredilerinde önemli değişiklik: Otomobil alacaklar, dikkat!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK), bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte değişiklikler yaparak, bazı istisnalar dışında vade süresini 36 aya düşürdü

Tüketici kredilerinde önemli değişiklik: Otomobil alacaklar, dikkat!


BDDK bankalardan kullanılan kredi işlemlerini barındıran yönetmelikle ilgili bazı değişikleri yayımladığı yeni yönetmelik taslağıyla duyurdu.

TAŞIT KREDİSİNE 48 AY
Tüketicilerin kullanacağı taşıt kredileriyle taşıt teminatlı kredilerde 48 ay vade yapılabilecek. Yeni araç alımında yüz yirmi bin Türk Lirası'na kadar değeri olan araçlar için çekilecek kredi aracın değerinin yüzde yetmişini aşamayacak. Değeri yüz yirmi bin Türk Lirası'nı aşan araçlarda kullanılacak kredilerde de araç değerinin en fazla yüzde ellisi kadar kredi kullanılabilecek. ikinci el araç alımlarında belirlenecek kredi tutarını ise aracın kasko değeri belirleyecek.

BDDK'nın yeni yayınladığı taslakta kredi kartlarının taksitlerinde de değişiklik yapıldı. Buna istinaden kredi kartlarıyla gerçekleştirilen alımlarda ve nakit çekimlerde taksit süresi 12 aydan fazla olamayacak.
Böylelikle cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi elektronik eşya alışverişlerinde kullanılacak krediler on iki ayı aşamayacak.

Haber: Mustafa TOGUR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER