banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

O mesleğe vergi indirimi

banner1357

Havacılık sektöründe yaşanan personel sıkıntısının önüne geçme amaçlı adımlara bir yenisi daha eklendi. Pilot ve hosteslerin maaşına gelir vergisi muafiyeti geldi.

EKONOMİ 15.02.2019, 09:14
O mesleğe vergi indirimi
banner1353
banner1375

Geçen ay çıkartılan torba kanunla beraber havacılık sektöründe çalışan pilot ve hosteslere vergi indirimiyle alakalı düzenlemeye yer verildi. Gelir Vergisi Kanunu’nun ücretlerde vergi istisnalarına imkan tanıyan 23’üncü maddesine pilot ve hosteslerin ücretlerinde vergi istisnasıyla alakalı yeni bir hüküm eklendi. 

YÜZDE 70 MUAF

Hazine ve Maliye Bakanlığı, konuyla alakalı olarak hazırladığı tebliğ taslağında, vergi istisnasının nasıl uygulanacağı konusunda netlik sağlandı. Buna göre, vergi istisnası, kamu kurumları hariç Türk Hava Kurumu veya kanuni ya da iş merkezi Türkiye’de yer alan şirketlerde uçuş amacıyla görevlendirilen kişilere uygulanacak.

Bu çerçevede, hava aracının sevk ve idaresiyle görevli pilotlara ve uçuş sırasında uçak içinde hizmet veren yetkili sivil havacılık otoritesi tarafından sertifikalandırılmış kabin memurlarına vergi istisnası sağlanacak. Havacılık kuruluşlarının diğer personeli vergi istisnasından faydalanamayacak. Pilot ve kabin memurlarının aylık ücretlerinin gerçek safi değerinin yüzde 70’i, gelir vergisinden muaf tutulacak. 

NEDİR BU SAFİ ÜCRET?

Brüt ücretten sosyal güvenlik işçi primi (yüzde 14),işsizlik sigortası işçi primi (yüzde 1),şahıs/hayat sigortası primi ve sendika aidatları ile engellilik indirimi düşüldükten sonra geri kalan miktar, “gerçek safi ücret” olarak kabul ediliyor. Vergi istisnası, gerçek safi ücretin yüzde 70’ine uygulanacak. Gerçek safi ücretin sadece kalan yüzde 30’u için vergiye tabi olacak.

Brüt ücret hesabına pilot ve kabin memurlarına verilen aylık ücret, mesai, prim, ikramiye, gider karşılığı ve sair adlarla gerçekleştirilen tüm ödemeler ve sağlanan menfaatler kapsama sokulacak.

ŞUBATTA UYGULAMA

Vergi istisnasıyla alakalı düzenleme 1 Şubat 2019 tarihinden itibaren  geçerli olarak yürürlüğe konuldu. Ay sonunda şubat ayı ücretlerini alırken, ücretlerinden daha az vergi alınacak.  Bu şekilde, kapsamdaki pilot ve hostesler şubat ayı sonunda, istisna tutulan kazançlarına karşılık gelen vergi tutarında daha fazla para kazanacak.

40 BİN TL ÜCRETTE 8 BİN 850 TL’YE KADAR AVANTAJ

Vergi istisnasının pilot ve hosteslere sağladığı avantaj, gelir vergisi dilimine paralel olarak yükselecek. Örneğin, bekâr bir pilotun 40 bin lira olan brüt ücretinden sosyal güvenlik primi ve işsizlik sigortası primi ile bin lira hayat sigortası primi kesildikten sonra kalan gelir vergisi matrahı üzerinden normalde 6 bin 324 lira gelir vergisi alınacak.

Yeni düzenleme kapsamında, gelir vergisi matrahını oluşturan 36 bin 121 liranın yüzde 70’i olan 25 bin 285 lirasından vergi alınmayacak. Sadece, kalan yüzde 30’u olan 10 bin 836 liralık ücret üzerinden bin 625 lira vergi hesaplanacak. Bunun da 192 lirası asgari geçim indirimi (AGİ) olarak alınacak ve net bin 433 lira vergi verilecek. Bu şekilde, brüt ücreti 40 bin lira olan bekâr bir pilotun yılın başında elde edeceği vergi avantajı 4 bin 700 lira olacak.

Aynı pilotun aylık vergi avantajı, yüzde 20 vergi diliminde 5 bin 57 lira, yüzde 27 vergi diliminde 6 bin 827 lira, yüzde 35 vergi diliminde ise 8 bin 850 liraya ulaşacak.

Brüt ücreti 10 bin lira olan ve bin lira tutarında şahıs sigorta primi olan kabin memurunun ise ilk ay elde edeceği avantaj 787 lira olarak hespalandı. Kabin memurunun vergi avantajı vergi dilimi arttıkça yükselecek ve yüzde 27 diliminde aylık bin 417 liraya ulaşacak.

Yorumlar (0)