banner1365

banner1345

Maliye Bakanı: Sosyal medya şirketleri Türkiye'de daimi temsilcilik açmalı

banner1357

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya kuruluşlarının Türkiye'de daimi temsilcilik açmaları gerektiğini söyledi. Şimşek, "KDV’nin alınmasında sorun yok. KDV’yi reklamı veren taraf ödüyor. Sorun Gelir ve Kurumlar Vergisi'nde yaşanıyor....

EKONOMİ 15.04.2014, 13:27
Maliye Bakanı: Sosyal medya şirketleri Türkiye'de daimi temsilcilik açmalı
banner1353
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya kuruluşlarının Türkiye'de daimi temsilcilik açmaları gerektiğini söyledi. Şimşek, "KDV’nin alınmasında sorun yok. KDV’yi reklamı veren taraf ödüyor. Sorun Gelir ve Kurumlar Vergisi'nde yaşanıyor. Sosyal medya platformları bir iş yeri daimi temsilcilik açmıyor, özetle Gelir ve Kurumlar Vergisi ödemiyor. Bir mükellefin vergi vermesi için bir iş yerinin veya daimi temsilcisinin olması gerekiyor. Sosyal medya şirketlerini bu çerçevede analiz ettiğimizde mutlaka daimi temsilcilik çabaları gerektiğine inanıyoruz." dedi.

Makro ekonomik gelişmeler ve 2014 yılı ilk çeyrek bütçe gerçekleşmeleriyle ilgili Bakanlıkta basın toplantısı düzenleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı, Şimşek, “Sosyal medya vergilerinde ne kadar kayıp oldu. Twitter yetkilileri ile görüşecek misiniz?” sorularına cevap verirken, sosyal medya şirketlerinin arizi değil, süreklilik arz eden ekonomik ve ticari faaliyetlerde bulunduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Sosyal medya şirketleri, iyi niyete sahiplerse, kazançları söz konusu. Kendi itibarları ile de paralel olarak, süreklilik arz eden faaliyetlerinden dolayı temsilcilik açmaları veya bir iş yeri açmaları gerekiyor. Türk şirketleri bu vergiyi ödüyor. Hem KDV hem Kurumlar hem de Gelir Vergisi veriyorlar. Peki uluslararası şirketler neden haksız rekabete yol açsın? Bu kabul edilebilir bir durum değil. Reklamın önemli bir kısmı bu platformlara kayacak. Sosyal medya ciddi reklam payına sahip olacak. Reklam da ticari faaliyettir. Sosyal medya şirketleri, Türkiye’de ya daimi temsilcilik ya da işyeri açmak zorundadırlar. Haksız bir kazanç ve rekabet içindeler. Burada, şimdi iyi niyet içerisindelerse bunu yapacaklar. Bütün sosyal medya şirketlerini töhmet altında bırakmamak gerekiyor. Bizim yaptığımız incelemeler sonucunda, Türkiye’ye gelip temsilcilik açanlar var. Güçlü ülkelerde temsilcilik açıp, vergi verip ama kendinizce farklı gördüğünüz ülkelere temsilcilik açmamanız olmaz."

Şimşek,randevu konusunda ise net bir şey söylemedi.

"E-TİCARETİ TAKİPTE HOLLANDA MODELİ UYGULANIYOR"

Ayrıca elektronik ticarete yönelik çabalarının da devam ettiğini bildiren Şimşek, uzun bir süre Hollanda ile yaptıkları işbirliğini ile bu ülkede elektronik ticarette kullanılan robot uygulamayı Türkiye’ye adapte ettiklerini aktardı.
Yorumlar (0)
banner1363
21°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 18 Ekim 2019
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 12:25
İkindi 15:25
Akşam 17:57
Yatsı 19:16