banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

İşinize son verilebilir

banner1357

Şirket aracı ile kaza yapan çalışanların kusuru sabit bulunursa işveren tarafından işine son verilebilir

EKONOMİ 27.02.2019, 19:02 27.02.2019, 19:08
banner1353

Farklı sektörlerde çalışan birçok personel şirketlerin araçlarını kullanıyor. Bazen geçici olarak kullanılan araçlar bazı durumlarda ise sürekli olarak çalışanlara veriliyor. İş yerinin aracıyla kaza yapan işçiyi ise zor bir durum bekliyor. Çünkü çalışanın kazada kusuru sabitse işveren çalışanın işine son verebiliyor

Şirketler çalışanlarına çeşitli sebeplerle araç tahsis edebiliyor. Şirket aracına sahip olan ya da onu geçici olarak iş amacıyla kullanan çalışanlar, bu araçlarla yapılan kazaların ne gibi sonuçlar doğurabileceğini merak ediyor. İşte o sorunun yanıtı!
ŞİRKET ARABASI İLE YAPILAN KAZANIN SONUÇLARI NELERDİR?
 
Şirket aracı kullanan çalışanlar bu araçlarla trafik kazası yapmaları durumunda ne gibi yaptırımlarla karşılaşabileceklerini merak ediyor. Şirket arabası ile yapılan kaza, işten kovulma sebebi olabilir mi?
 
İş Kanunu'na göre; "İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, iş yerinin malıolan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması işveren açısından haklı fesih sebebidir."
 
Yani işverenin çalışanın iş sözleşmesini feshetmesi için bu zararın işçinin kusuru ile ortaya çıkmış olması ve zararın 30 günlük brüt ücreti aşıyor olması gerekmektedir. Ayrıca olayın üzerinden 6 günlük hak düşürücü süre geçmeden fesih yapılmalıdır.
 
İş verenin araç ile ilgili gerekli tedbirleri aldığı durumlarda Yargıtay'ın kararına göre; çalışanın kazada kusuru yoksa işveren için haklı fesih imkanı bulunmaz. Yarıtay'a göre; "İşçinin kusuru belli bir yüzde ya da belli bir oran olarak saptanmışsa; zararın miktarının bu kusur nispetinde azaltıldıktan sonra otuz günlük ücreti aşıp aşmadığına bakılmalıdır." Yani işçinin kusuru sabit ise işveren çalışanın işine son verebilir. İşçinin kusuru kısmi ise yukarıda belirtilen hesap yapılarak zararın 30 günlük brüt ücreti aşıp aşmadığına bakılarak karar verilir.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 08 Aralık 2019
İmsak 06:09
Güneş 07:41
Öğle 12:32
İkindi 14:51
Akşam 17:12
Yatsı 18:39