banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Fındıkta 1 milyar dolarlık kayıp!

banner1357

İstanbul Fındık ve Mamülleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, bahçe zararlılarıyla mücadele edilmezse fındıkta 1 milyar dolarlık kayıp yaşanabileceğini ifade etti. 

EKONOMİ 21.03.2019, 10:22 21.03.2019, 10:29
Fındıkta 1 milyar dolarlık kayıp!
banner1353
banner1375

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Gören ve Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç fındıkta bahçe zararlıları ve üretim artışı sorunları hakkında baın toplantısı düzenledi. Gören, Türkiye'nin dünya fındık üretimi ve ihracatındaki payının %80 oranından %65'lere kadar düştüğünü belirtirken, 'Bu sonuçta İtalya, ABD gibi alternatif üreticilerin ortaya çıkmasının yanında verimin düşmesi de etkili. Fındıkta zararlılarla bilinçli mücadele yapmamız gerekiyor. Hedefimiz 2023 yılında da 3,5 milyar dolar fındık ihracatı gerçekleştirmek.' dedi. 

FINDIK KAYBI 1 MİLYAR DOLAR OLABİLİR

KFMİB Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç ise, bahçe zararlılarının fındık rekoltesini büyük oranda düşürdüğünü ve önlem alınmadığı takdirde fındıkta 1 milyar dolarlık çok ciddi bir kaybın yaşanabileceğini ifade etti. Sevinç; 'Bahçe zararlarına karşı tedbirlerin alınmaması halinde gelir kaybı önümüzdeki dönemde 1 milyar dolar olacak. Türkiye’de verim ve üretim artışının düşmesi nedeniyle alternatif fındık üreticisi ülkelerle aramızda ciddi rekabet oluştu. Türkiye’nin lider üretici konumu kırılmak üzere. Gürcistan’dan dünyaya yayılan kahverengi kokarca böcekleri Türk fındığının sonunu getirebilir. Fındık üreticilerine dağıtmak üzere hazırladığımız 1 milyon bilgilendirme broşürü ve afişlerle büyük bir seferberlik başlatıyoruz.' dedi. 

BASIN TOPLANTISI

Karadeniz bölgesinin olduğu gibi Türkiye'nin de en büyük ihracat kalemlerinden olan fındıkta bahçe zararlıları ve üretim artışı noktasında yaşanan sorunlar düzenlenen basın toplantısıyla dile getirildi. Toplantıda önemli konulara değinilirken, en dikkat çekici nokta fındıkta yaşanabilecek 1 milyar dolarlık kayıp oldu. 

TÜRKİYE'NİN FINDIK PAYI DÜŞTÜ

Dünya üzerinde 950 bin ton kabuklu fındık üretimi yapılırken, üretim ve ihracatın %80'ini yapan Türkiye'nin payı %65'lere kadar düştü. Gören, bu konu hakkında 'Hatta zaman zaman yüzde 60’a gerilemesi gibi tehlikeli bir durum ile karşı karşıyayız. Bu sonuç ile karşılaşılmasının en önemli nedenlerinden birisi, rakip ülke üretimlerinin artması ve yeni üretici ülkelerin ortaya çıkması iken, en az onlar kadar önemli diğer bir neden de ülkemizdeki verimin diğer ülkelere kıyasla çok düşük olması oldu. Öyle ki Türkiye’de dekar başına verim ortalaması 80-90 kg iken İtalya’da bu oran 150-160 kg, Gürcistan’da 180-220 kg ve ABD’de ise 260-280 kg civarında. Oysa ülkemizde bazı alanlarda iyi tarım tekniklerini uygulamak suretiyle şu anda dahi dekarda 250-300 kg fındık üretebilen üreticilerimiz mevcut.' dedi.

FINDIK ÜRETİMİ ARTMALI

İspanya ve İtalya'nın uyguladığı badem politikasından örnekler veren Gören, 'İtalya’nın 2010 yılında 495 bin ton olan üretimi 2017 yılında 1 milyon 250 bin tona çıktı. Bu ürünün tamamını dünya pazarlarında satıyorlar. Fiyat konusunda spekülatif yöntemler yerine, Ar-Ge çalışması yapıp, fındığı kullanan çikolata endüstrisinde soluklu mücadele ile bademin tercih edilmesini sağlıyorlar. Fındığa baktığımızda ise bizler 2010 yılında 243 bin ton, 2017 yılında ise 263 bin ton ihracat yapmışız. İhracat potansiyelimizi daha iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Dünyadaki tüm müşterilerimiz Türkiye’nin dünya standartlarında üretim yaptığını söylüyor. Kaliteli fındık ve fındık ürünleri konusunda sıkıntımız yok. Bu nedenle artık zaman kaybetmeden tüm paydaşlarla kaynakları daha verimli kullanarak üretimi ve kaliteyi artıracak çalışmalar yapmalıyız.' diyerek Ar-Ge çalışmalarının önemini gözler önüne serdi.

FINDIKTA LİDER ÜRETİCİ KONUMU RİSK ALTINDA

KFMİB Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, bahçe zararlılarına karşı önlem alınması gerektiğini söyleyerek, rekoltenin düştüğünü de ifade etti. Sevinç; 'Geçen yıl sezon başlangıcında tahmin edilen rekolteden yüzde 40’a yakın kayıplar oldu. Araştırdığımızda, bunun meyvenin oluşumu sırasında bahçe zararlarının anormal artışından kaynaklandığı ortaya çıktı. Üreticilerimiz zararla mücadeleyi ya yapmıyor ya da yapamıyor. Aynı durum devam ederse Türkiye’nin gelir kaybı 1 milyar dolara yakın olacak. Türkiye’de verim ve üretim artışının düşmesi nedeniyle alternatif fındık üreticisi ülkelerle aramızda ciddi bir rekabet oluştu. Türkiye’nin lider üretici konumu kırılmak üzeredir. Bu çok ciddi ve dramatik bir durumdur. Örneğin Gürcistan’dan dünyaya bulaşan kahverengi kokarca böcekleri var. Bu kokarcalar Türk fındığının sonunu getirebilir. Yanlış politikalar, verimsizlik, dünyada alternatif üretici ülkelerin ürünlerine olan ilginin artması ile oluşan sorunu göz ardı edemeyiz.' dedi.

FINDIKTA ÜRETİ ARTIŞI ŞART

Fındık da dahil olmak üzere tarım politikasında üretim artışı olmadığı takdirde problemleri çözmenin mümkün olmadığını belirten Sevinç; 'Fındık da bir tarım ürünü olarak, ana ihraç kalemleri arasında yer alıyor. Stratejik ürünlerden bir tanesidir. Türkiye’nin bir zamanlar toplam ihracatının yüzde 10’unu oluşturuyordu, şimdi ise tarımda yüzde 10’unun oluşturuyor. Kemiksiz, yani tamamen yerli ürüne dayalı bir üründür. Yüzde 95 yerli teknoloji ile işlenmektedir. Öyle ki, ithal girdiler çıktıktan sonra ihracat lideri otomotiv sektörünün 10 yıllık katma değeri 23 milyar dolar iken, fındığın 10 yıllık katma değeri 21 milyar dolardır. Fındığın olmadığı bir yerde Karadeniz Bölgesi ekonomisinin hayat bulması mümkün olmaz. Buna rağmen ithal bir ürün olan bademin Türkiye’ye ithalindeki ciddi artışların çok dikkat çekicidir. Kuruyemiş stantlarında badem fındığın önündedir. Cevizde de artış var. Kendi milli ürünümüzün, Türkiye’de dahi tüketimi düşüyorken, ithal ürünlerin tüketiminin artması bizi düşündürüyor. Ama yine de umutluyuz. Bu yıl bahçeler çok iyi gözüküyor. Türkiye’nin şu anda 720 bin hektar arazide 575 bin ton civarında bir üretimi söz konusu. Bakanlığımız bu yıl için rekolteyi 515 bin ton olarak açıkladı. Üretimde tekrar yüzde 75 paya ulaşma şansımız var.' diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 25 Ocak 2020
İmsak 06:16
Güneş 07:45
Öğle 12:52
İkindi 15:25
Akşam 17:49
Yatsı 19:12