Hilas Otel

Çelik İnşaat

Devletten binlerce kişiye 2 bin lira...

Maddi durumu yerinde olmyan 65 yaş üzerindeki ve bakıma ihtiyaç duyan vatandaşlar için devlet, destek imkanları sunmaya devam ediyor.

Devletten binlerce kişiye 2 bin lira...

Yaşlılara devletten pek çok destek imkanı sağlanıyor. Bu desteklerden ilki olan iki ayrı maaş imkanı dikkat çekiyor. Devlet maddi durumu yerinde olmayan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlara maaş ödüyor. Bu maaşın tutarı 601,57 lira. 65 yaşını dolduran, hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan ve gelir koşulunu sağlayan kişiler, bu aylıktan faydalanabiliyor. 65 yaş aylığı almaya hak kazanan kişilere sağlık güvencesi de sağlanıyor.
Destek için kişinin kendisinin ve eşinin geliri göz önüne alınıyor. Kişi başı gelirleri 609,67 liradan düşükse maaş bağlanıyor. Devlet, yaşlıların ailelerinden ayrılmaması ve vatandaşların hayat kalitesinin arttırması için ise evde bakım desteği de sağlıyor. Aylığın tutarı bin 305 lira 97 kuruş.

Evde bakım aylığı için yüzde 50 ve üzerinde engelli raporu almak şart. Maaş yaşlıya değil, bakana veriliyor. Evde bakım parasından faydalanabilmek için engelliye bakan kişi ile engelli arasında kan bağı bulunması da şart. Hane içinde kişi başı gelirin bin 219 liranın altında olması gerekiyor. Koşullar uygunsa 2 aylık birden alınabiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER